insensitive
insensitive (üye)
Sakarya / Amatör

Renk Sorunu Yardım Edebilirmisiniz ?

Merhaba arkadaşlar ....

Nikon D90 ' kullanıyorum makineyi alalı yaklaşık 1 ay oldu . ve yaptıgım cekımlerde sunu farkettım . arkadaşımdada aynı makineden var ama benım cektıgım fotograflardan daha dolgun ve guzel renk veriyor , benimki net ama renkleri biraz daha soluk gosteriyor ben parlak olmasını ve daha dolgun olmasını ıstıorum . Bunun ayarlarını bılmedıgım ıcın kurcalayamadım dahada berbat etmemek ıcın bana bu ayarları yapmamda yardımcı olursanız sevınırım.

Tarih: 10 Mayıs 2011, 20:08 - İp: 78.***.**8.76
kerempekin
kerempekin (üye)
İstanbul / Amatör

Picture Control menüsünden Vivid ayarını seçerseniz renkler biraz daha canlı hale gelir.
Belkide arkadaşınız photoshop yada benzer bir program ile düzenleme yapıyordur.

Tarih: 10 Mayıs 2011, 21:04 - İp: 78.***.**8.49
insensitive
insensitive (üye)
Sakarya / Amatör

Vivid Modunda ama ISO veya enstantane gibi belirli bir ayarları yokmu belki uzerınde oynama yapabiliriz ? Fotoları karşılaştırtıgımız zaman benim makinedeki fotografta solukluk gozukuyor demek istediğim arkadaşın makinesindeki fotolar benım cektıklerıme gore daha renkli duruyor .

Tarih: 10 Mayıs 2011, 22:32 - İp: 78.***.**8.76
munzo
munzo (üye)
Yurtdışı / Meraklı

arkadaşınızın hoşunuza giden bir fotoğrafının exif bilgilerini kendi makinanızda ayarlayarak deneyiniz, sanırım sorun çözülür böylece.

Tarih: 11 Mayıs 2011, 00:32 - İp: 188.***.**5.86
gokhanz
gokhanz (üye)
İstanbul / Amatör

makinenizde mevcut olan white balance ayarlarını kullanmanız,sizin için daha yol göstericidir.Yada White balance menüsünde bulunan seçeneklerin hangi havalarda seçilmesi gerektiğini araştırmanız...

Tarih: 11 Mayıs 2011, 00:48 - İp: 85.***.**6.232
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Vivid, standart, naturel seçimlerini yaptığınız yerde bu renk türlerindeki doygunluk ve kontrastı artırıp eksiltme ayarları var (en azından d300'de var d90'da da olması lazım) oradan vivid ayarınızın renk doygunluğunu ve kontrastını artırabilirsiniz.

Tarih: 11 Mayıs 2011, 16:24 - İp: 95.***.**6.236
et2
et2 (üye)
İstanbul / Amatör

ya temel fotoğraf eğitimi kitaplarından birini alıp okuyun ya da bi kursa gidin.

Tarih: 11 Mayıs 2011, 16:30 - İp: 85.***.**9.53
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Menuden Vivid olsun normal olsun hic farketmez bu turlere gidip sag ok ile detayli ayarlarina giderek Saturation saga,Cantrast biraz saga,Sharpness da biraz saga yaparak olayi halledebilirsiniz...Unutmayin makinadaki Auto D lightning acik ise contrast ayarini yapmaniza izin vermez...

Sizin kitaba falan degil daha cok makinanin menusunu iyi anlamaya ve bilmeye ihtiyaciniz var.O yuzden kurcalamaktan korkmadan bu ayarlari degistirip cekim denemeleri yaparak zevkinize gore kendi ayarlarinizi yaratmayi deneyin...Bu konuda kimse sizin zevkinizi bilemez ve soyle yap boyle yap diyemez acikcasi.

Tarih: 14 Mayıs 2011, 13:31 - İp: 221.***.**3.132
hsnsenel
hsnsenel (üye)
Bayburt / Amatör

ozansan akıllı bir arkadaşımızsın vesselam, güzel ve yerinde yorumlar yazıyorsun, son dediklerinde sana katılıyorum...

Tarih: 14 Mayıs 2011, 23:44 - İp: 46.***.**7.59
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

arkadasım bir makine almışsın, kurcalamaktan korkuyorsun. e iyi ama nasıl ogreneceksin ozaman?
menulerde gezmeden makineni nasıl tanıyacaksın.
bu neymiş o neymiş diye arastırmadan nasıl hakim olacaksın.
dediginin cozumu coook basit
al arkadasının makinesini, koy makinenin yanına.

gir menuye.
neyi nasıl ayarladıysa birebir aynısını ayarla.
o zaman gorursun farklı olan neymiş
bu kadar basit.

haa sen, "ben bu işi ogrenmek makinemi tanımak istiyorum" dersen, o zaman ac makinenin menusunu ne neyi degiştiriyor, ne nasıl etki veriyor kurcalayıp ogren

Tarih: 15 Mayıs 2011, 13:16 - İp: 88.***.**8.140
sedat80
sedat80 (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

işler sarpa sararsa fabrika ayarlarına geri dönersin

Tarih: 19 Mayıs 2011, 16:03 - İp: 78.***.**4.127
  • 1