sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Ps’de Yrl Aydınlatma Ve Tonemapping

Arkadaşlar iyi geceler; ps ile ilgili sorularım olacak:

Normalde rawları canonun dppsi ile işleyip (picturestyles var çünkü) jpeg yaptıktan sonra gerekirse hafif döndürme,vs işlemlerini psde yapıyorum.

Doğrudan psde işlemememin sebebi picturestyles olmaması (ve wbde renk ısısı ayarının olmaması).

Renk ısısı kırmızı-yeşil ve mavi olmak üzere 2 grupla oynayarak oluyomuş tamam ,

Peki picturestylesi psde nasıl (nerden) simüle ederiz?

Bir başka sorum da DR'yi arttırmak amacıyla yerel olarak aydınlatmayı nasıl yaparız?

Quick selection tool ile karanlık bölgeyi seçip exposureyi arttırınca sınırlar belli oluyor görüntü kötü oluyor , yumuşak geçişli başka bir yöntem var mıdır?

(Konuyu hdr uygulamadan yüksek drye sahip fotoğraf çekme tekniği hakkında yardım almak için açtığımdan ps yerine burda açmayı daha uygun gördüm.)

#sercan85' tarafından 04.10.2008 21:40:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Ekim 2008, 21:38 - İp: 88.***.**8.197
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Cevaplayacak yok mu? forumda bulamıyorum aramadan , uzun soluklu bir ps araştırmasına girmem lazım o yüzden burda soruyorum.

#sercan85' tarafından 05.10.2008 12:11:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Ekim 2008, 11:52 - İp: 85.***.**3.38
burakk
burakk (üye)
Batman / Meraklı

quick selection tool kullanırken kullandığın frıçanın hardness oranını düşük tutarsan artı select-modify-feather(alt+crtl+d) seçeneğinden feather uygularsan daha yumuşak geçişler elde edebilirsin. Ayrıca exposure yerine level veya curves ile aydınlatma yapmak daha başarılı sonuçlar almana yardımcı olacaktır.

Tarih: 5 Ekim 2008, 21:18 - İp: 85.***.**0.123
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Peki çok teşekkürler ; bir de picturestyles benzeri tonlamaları nasıl yapabiliriz bunu çok merak ediyorum , normal renk dengesinden olmaz sanırım?

Tarih: 6 Ekim 2008, 11:50 - İp: 88.***.**0.146
  • 1