karakuzu001
karakuzu001 (üye)
İstanbul / Amatör

Poz Kitleme..

Merak ettiğim bir şeyi soracağım..Poz kitleme olayında ,amaç ışığı bir yerden bir yere taşımaksa ,bunu manuel olarak zaten yapabiliyoruz ,o zaman pozu kitleyip ışığı taşımanın manası nedir...?? Umarım anlatabilmişimdir...

Tarih: 9 Ekim 2012, 18:46 - İp: 78.***.**1.61
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

ışığı bir yerden bir yere taşımak

Tarih: 9 Ekim 2012, 19:34 - İp: 176.***.**4.163
karakuzu001
karakuzu001 (üye)
İstanbul / Amatör

Hocam biz bunu manuel olarak yapamıyormuyuz.??

Tarih: 10 Ekim 2012, 09:44 - İp: 78.***.**7.94
karakuzu001
karakuzu001 (üye)
İstanbul / Amatör

Hocam taşımak derken kaba tabirle yazdım..)) Siz ne demek istediğimi anladınız zaten..Spot ölçüm ile hedeflediğiniz noktadan ışık ölçümü alıp ,pozu kilit ile aynı değerleri başka bir noktaya taşımak,zannedersem yukarıdaki cümlemin açılımı olacaktır..Asıl sorum M modunda 'da aynı noktadan ışk ölçümü aldığımızda ,pozu kitlemeden makineyi istediğimiz noktaya çevirdiğimizde ne değişiyor.?? Bir şey olmalı diye düşünüyorum .))

Tarih: 10 Ekim 2012, 10:39 - İp: 78.***.**7.94
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

M modu ile:

1. Perde hızı ve diyaframı ayarladık (neye göre ayarladıysak artık)

2. Makineyi doğru poz değerini almak istediğimiz noktaya doğrulttuk.

3. Makine, bizim M modunda vermiş olduğumuz perde hızı ve diyafram değerlerinin o noktadaki ışık için doğru olmadığı konusunda bizi uyardı. (zaman kaybı)

4. Makinenin uyarısına göre, gerek perde hızı, gerekse diyafram değerini değiştirerek o noktadaki ışığa göre poz değerini düzelttik. (zaman kaybı)

5. Kadrajı asıl istediğimiz şekilde ayarladık.

6. Fotoğrafı çektik.

AEL ile:

1. Bizim için hangisi önemliyse, perde hızı veya diyafram önceliği çekim modunu seçtik. (S veya A modu) Bizim için önemli olan değeri ayarladık. İkisi de çok önemli değilse P modunu da kullanabiliriz.

2. Makineyi doğru poz değerini almak istediğimiz noktaya doğrulttuk.

3. AEL tuşuna basıp tuttuk.

4. Kadrajı asıl istediğimiz şekilde ayarladık.

5. Fotoğrafı çektik.

Hangisi kolay? Hangisinde daha az zaman kaybı var?

Unutmayalım ki, her poz sizi onu çekene kadar beklemez.

#ocaklilar' tarafından 10.10.2012 12:44:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Ekim 2012, 12:42 - İp: 212.***.**4.119
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Asıl sorum M modunda 'da aynı noktadan ışk ölçümü aldığımızda

Asıl sorun M modunda ışık ölçümü alamazsınız.

Işık ölçümünü ocaklilar'ın belirttiği gibi P,S veya A modlarından biriyle alabilirsiniz. Ancak daha sonra M moduna alıp aynı poz değerlerini vererek kadrajı ayarlayabilirsiniz - ki bu da poz kilitlemekten daha kolay bir yöntem olmaz.

Tarih: 10 Ekim 2012, 16:38 - İp: 213.***.**5.242
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

M modunda da isik olcumu alabilir. Aslinda makine her modda isik olcumu yapar, M modunda da yapigin ayarlarin EV degerini nasil etkiledigini gorebilirsin. M modunun tek farki, makinenin ISO-enstantane-diyafram uclusunu degistirmemesi.
AEL kullanmanin en buyuk sebebi ocaklilar'in da dedigi gibi kolaylik. Canon DSLRlarin hemen hemen hepsinde tekli cekim modunda ve Evaluative olcum modunda deklansore yarim bastiginda pozlamayi kitler, yani AEL tusuna ihtiyacin olmaz. Nikon'da var miydi hatirlamiyorum uzun suredir D700'e dokunmadim.

Tarih: 10 Ekim 2012, 20:35 - İp: 200.***.**0.180
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Doğru. Işık ölçümü alamamaktan kastım makinenin pozlamayı sağlayan enstrümanlara müdahale etmeyeceğiydi. Yanlış ifade ettim. Makine EV değeri ile ilgili uyarı verir. Zaten ocaklilar da belirtti bunu. Benim asıl vurgulamak istediğim poz kilitlemeye alternatif bir yöntem olarak P,S,A modlarından biriyle doğru poz değerlerini tespit edip daha sonra M moduna alarak bu değerlerle kadrajı oluşturmak olabileceği,ama bunun da poz kilitlemeye göre daha zahmetli olacağıydı.

Tarih: 11 Ekim 2012, 11:43 - İp: 213.***.**5.242
  • 1