mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Portre Çekimin İncelikleri

Selam herkese,insan fotoğraf çektikçe kendini buluyor,değişik tarzda fotoğraflar da çekiyor , farklı alanlara yöneliyor.Benim son zamanlarda yöneldiğim alan S&B çekimler ve portre.

Elimdeki Minolta 70-210 f 1:4 (bira kutusu) tek objektif olduğundan zoraki de olsa portreye yöneldim.

İnternetten döküman okumak bana işin yüzeysel kısmı gibi geliyor.Burada biraz tartışabilir miyiz portre çekimlerin inceliklerini,sırlarını?

*Siz portre çekerken nelere dikkat ediyorsunuz ?

*Portre çekimler "enstantenelere" benzemediği için kurgulanmaya ve model yönetimine açık bir teknik,siz modelinizi ne kadar yönlendiriyorsunuz ?

*Ve benzeri sorular,sorunlar,daha iyi objektif örnekleri,hatta mümkünse paylaşılabilir güzel portre fotoğrafları..?

Çekim teknikleri bölümünün popülerleşmesi dileğiyle fikirlerimizi belirtelim diyorum

Tarih: 30 Aralık 2007, 00:21 - İp: 144.***.**0.146
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Gümüş periden kalma alışkanlık yüzünden (en kısık 8 değeri vardı) hep diyaframı açık kullanmaya çalışıyordum.İlk işim bir sonraki filmde f:11 ile çekimler yapmak olacak.

Portre çekimlerde flaşların ve flaşlı çekimlerin ne derece işlevi var,etkileri neler ?

Tarih: 6 Ocak 2008, 19:31 - İp: 144.***.**0.229
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

sadık ucok ustayla istanbuldaki sergide muhabbet etme sansını buldugumda kendisi, portrein cok net olmaması gerektigini, cam gibi bir portredense yumusak bir fotografın daha guzel olacagını soylemişti.
onceden objektifin onune kadın crabı gecirip cektiklerini boylece hem daha yumusak hemde guzel bir fotograf elde ettigini soylemişti.bir dusun istersen

Tarih: 6 Ocak 2008, 22:13 - İp: 88.***.**1.249
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Bu çoook ince bir teknik oldu sanırsam

Ama bende bir yerde duymuştum,çok keskin bir fotoğraf yüzdeki kusurları açığa çıakrdığı için portrede çok iyi değildir diye.

Tarih: 6 Ocak 2008, 22:15 - İp: 144.***.**0.229
gorbi67
gorbi67 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Kullandığın lens iyi bir lensse ve pc müdahalesi ile keskinlik vermessen f 11 de netice iyi oluyor.Ama siteye yüklenen portrelere bakarsan aşırı keskinlik gerçekten abarıyor ve yüzdeki aşırı detaylanmalar gerçekten rahatsız edici boyuta ulaşıyor.Evet netliği iyi dengelemek gerekir.Bence iyi çekilen bir portrede pc ile keskinleştirmek gereksiz bile oluyor.

Tarih: 6 Ocak 2008, 22:55 - İp: 88.***.**3.238
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Flaş ile portre çekerken ? enstantene diyafram ne olmalı ?

Tarih: 13 Ocak 2008, 00:56 - İp: 144.***.**0.202
fildisi
fildisi (üye)
İstanbul / Amatör

benim portreLerim her zaman $öyLe oLmaLı diye çaLı$ıyorum ..payLa$ayım..

* arkapLan mutLaka sade dikkat çekmemesi gerekir..

*güneş ışığı varsa asLa çaLı$mam ..yüzde göLge vb $eyLerden ho$Lanmıyorum

*70-90mm arası portre çaLı$ıyorum..

*herkes gibi bende gözLere odakLanıyorum ..

* ve en uyuz oLduğum konuLardan biriside modeLin msn facebook ve türevLeri $eyLer için fotografı doğaLLıktan uzakLa$tırması..

not:sokağa çıktığımda eskiden portre fotografLarı için tanımadıkLarımdan izin isterdim..izin verenLer KasıLırdı ve hiç de ho$ oLmazdı ..
artık izin istemiyorum ..etik bi davranı$ değiL beLki ama en doğaL yoL bence bu ..

mutLu kaL

Tarih: 13 Ocak 2008, 13:50 - İp: 85.***.**3.48