ooaykac
ooaykac (üye)
İstanbul / Amatör

Parlak, Metalik Ürün Çekimi

Metal ve parlak hatları olan ürünleri hem ışıklı bir ortamda çekmek, hem de metalik bölümlerin parlamamasını istiyorum. Metal kısımları parladığında hatlar kayboluyor. Metal kısmı olan saat gibi aksesuarlardan bahsediyorum.

Bu tür ürünler nasıl en iyi şekilde fotoğraflanır?

Tarih: 12 Mart 2014, 16:18 - İp: 85.***.**3.18
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Polarize filtrenin faydası olabilir.

Tarih: 13 Mart 2014, 10:27 - İp: 195.***.**8.99
rentner
rentner (üye)
Almanya / Amatör

Selam Pol filtre metal için geçerli değildir,yapacağınız yegane yöntem
ışığı siyah yansıtıci kullanarak yönlerdirmek

Tarih: 13 Mart 2014, 21:37 - İp: 93.***.**4.125
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Rentner bildiğiniz bir örnek foto veya yazı varmı bu konuda bildiğim kadarıyla siyah ışığı yansıtmaz.

Tarih: 13 Mart 2014, 23:48 - İp: 176.***.**7.171
ooaykac
ooaykac (üye)
İstanbul / Amatör

Aklım karıştı. Ben kol saati gibi metal kısımları bulunan ürünleri fotoğraflamak için bir çözüm arıyorum. Şuradaki linkte sayfanın B+W Circular Polarize Filtrenin bir arabanın üzerindeki etkisi gösteriliyor. Ayrıca şu videoda da polarize filtre kullanımının yine yüzeyi metal olan bir araba üzerindeki etkisi gösteriliyor. Benzer videolar var youtube da.

Polarize filtre kullandığımda ben aynı şekilde saatlerin metal kısımlarında parlamaları bu şekilde alabileceğimi düşündüm. Yanlış mı düşünüyorum?

#ooaykac' tarafından 14.03.2014 09:49:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Mart 2014, 09:48 - İp: 85.***.**3.18
rentner
rentner (üye)
Almanya / Amatör

Baştan söyleyecek olursak Metal denince yüzeyi işlenmemiş metal.
Nedeni, işlenmemiş metal reflexionları direkt yansımadığı için polarizasyon kaybolmuştur. diğer yandan başka yüzeylerden yansıyan reflexionlar polarize olmuştur.Örneğinencere açık ve Güneş ışığı yerdeki halı,parke,yada arabanın camı arabanın kaportasına yansıyor bu yansılamaler polarise olmuş ışıktır ve elemine olur.Daha basit bir deyimle tekyöne giden ışık dalgaları filtre ile kaldırılır,hertarafa yansıyan ışık dalgaları filtre işe yaramaz.selamlar

#rentner' tarafından 14.03.2014 11:24:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Mart 2014, 11:21 - İp: 93.***.**4.125
ooaykac
ooaykac (üye)
İstanbul / Amatör

Yani saat gibi aksesuarların üzerine vurduğumuz floresan ışığının sebep olduğu yansımayı polarize filtre ile azaltamaz veya yok edemez miyiz? Aksesuarlardaki metallerin tahminimce işlenmiş metal olduğunu düşünüyorum.

Tarih: 14 Mart 2014, 12:47 - İp: 85.***.**3.18
ooaykac
ooaykac (üye)
İstanbul / Amatör

Konunun devamına istinaden.... 18-55 mm lens kullanıyorum. B+W 52mm Circular Polarizer with Multi-Resistant Coating alacağım. Vignetting (fotoğrafın kenarlarındaki kararma olayı) yaşamamak için hangisini almalıyım?

Normal olanı mı, yoksa Slim-Line olanı mı almalıyım?

Tarih: 14 Mart 2014, 17:58 - İp: 85.***.**3.18
ooaykac
ooaykac (üye)
İstanbul / Amatör

Sizden yardım bekliyorum Satın alacağım ama emin olmak için cevabınıza ihtiyacım var.

Tarih: 17 Mart 2014, 10:44 - İp: 85.***.**3.18
tomaydin
tomaydin (üye)
İstanbul / Meraklı

sayın rentner in söylediklerini ilk duyduğumda benim de kafam çok karışmıştı
ve sonunda ( belki tam olarak size deva olmaz veya tam olarak doğru anlamamış olabilirim ama anladığım kadarı benim problemimi çözdü ) ben kafamda şöyle çözmüştüm olayı
mesela
bir metal kordonlu saat çekerken
o metal yüzeyden lensinize 2 çeşit ışık gelir

1 flaşın direct olarak gelen ışığı veya yansıtıcıdan direkt gelen ışık ( ki bu o nesneyi lensinizin görmesini sağlayan asıl ışıktır)

2 biryerlerden yansıyıp saate gelip oradan da size gelen yansıma görüntüleri (ışıkları) ( bunu cp filtre ortadan kaldırır)

bu durumda bence 2 şey yapmanız gerekir
1. mumkun mertebe slim ve iyi kalite cp filtre ( eğer köşelerde vignette istemiyorsanız)
2. kat kat diffuser

bu 2. madde için mumkun olduğunca kısa zamanda bir fotograf paylaşacağım

ben de çok benzer bir problemi böcek çekerken özellikle parlak kabuklularda yaşıyordum da o yüzden epeydir bir düzenek üzerinde çalışıyorum
henüz tam olarak bitmemiş de olsa sanıyorum fikir verir

Tarih: 17 Mart 2014, 18:14 - İp: 78.***.**3.113
ooaykac
ooaykac (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkür ederim tomaydin. (Diğer arkadaşlara da ayrıca teşekkür ederim.)

Kat kat diffuser konusunda biraz daha aydınlatabilirsen beni çok sevinirim

Tarih: 18 Mart 2014, 12:25 - İp: 85.***.**3.18