caylak_34
caylak_34 (üye)
İstanbul / Amatör

Panoramik Çekim Yardımı

merhaba arkadaşlar nikon d5100 makina ile 360 derece panoramik çekim nasıl yapılır bu konuda yardımcı olabilir misiniz ? lütfen

Tarih: 19 Haziran 2013, 19:20 - İp: 95.***.**9.95
kundakci
kundakci (üye)
Bursa / Doğa Fotoğrafçısı

Merhaba
Benimde Nikon d5100 makinam var bende panaromik çekim yapmak için,
Nikon 10.5 mm fisheye lens,Manfrotto 055CXPRO3 tripod,Panaromik çekim kafası ve uzaktan kumanda ile yaptım.
Çekimlerde tripod düzgünce teraziye alınacak, Tripoda panaromik çekim kafası takılıyor, ve çekim kafasına makina takılıp Parallax olmaması için ayarlanıyor. Lensin görüş açısına göre (6 yatay 1 üst ve 1 alt tripod ta bir de tripod olmadan aynı noktayı elde çektim)
Fotoğraftan tripod silmesi kolay olsun diye.
Bir panaromik görüntü için toplam 9 adet fotoğraf çekimi yaptim.
Sonra çekilen bu fotoğrafları PTGUI programı ile birleştirdim.
Birleştirdiğim bu panaromik görüntüyü web de yayınlamak için PANO2VR programını kullandım. Bu şekilde köyümün 41 noktadan panaromik çekimini yaparak web için köyümün sanatur hazırladım.

Tarih: 20 Haziran 2013, 15:05 - İp: 213.***.**6.132
caylak_34
caylak_34 (üye)
İstanbul / Amatör

kundakci öncelikle mesajınız için çok teşekkür ediyorum bende triport var ama diğer dedikleriniz yok ama baktım çok fazla maliyetli bir şeymiş bu ama ya dandik bende fujifilm makina var onda bile var ya

Tarih: 21 Haziran 2013, 00:27 - İp: 88.***.**6.244
koray.mat
koray.mat (üye)
İzmir / Amatör

Yanlızca tripodunuz varsa biraz zorlanırsınız. Belki birkaç denemeden sonra başarıya ulaşırsınız.

"kundakci"nında dediği gibi PTGUI adlı program size yardımcıolucaktır

Tarih: 25 Haziran 2013, 19:15 - İp: 88.***.**9.100
caylak_34
caylak_34 (üye)
İstanbul / Amatör

bu dediğiniz programı bulamadım bu konuda özelden yardımcı olabilir misiniz lütfen yani buldum da dememe sürümü hep (

Tarih: 3 Temmuz 2013, 01:35 - İp: 5.***.**3.106
  • 1