sevcan_pkr
sevcan_pkr (üye)
Eskişehir / Amatör

Pan Tekniği ???

Arkadaşlar pan tekniği nedir çekimi nasıl yapılır.Bilgi Lütfen...

Tarih: 6 Ağustos 2007, 02:22 - İp: 88.***.**9.185
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Pan tekniği için videolu anlatım.

LİNK

Çekim esnası ve fotoğraf örnekleri ile, kolayca kavranabilir bir anlatım.

Tarih: 28 Nisan 2008, 12:16 - İp: 88.***.**0.121
anthro
anthro (üye)
Ankara / Reklam Fotoğrafçısı

Eski bir konu, ama konuyla ilgili yardım fikirlerini okurken insan çok zor olduğunu düşünüyor. Muhakkak ki her kaliteli çekimin zorluğu da var ancak ben ilk denemelerimde gayet başarılı sonuçlar aldığımı görünce, internette okuduğum o "günlerce deneme yapmalısınız" gibi nasihatların (!) pek de ciddiye alınır olmadığını farketmiştim. ilk 5-6 denememin yarısında başarılı sonuçlar almıştım zira. Ki en basit ifade ile şöyle bir tavsiyede bulunayım ben de. Ben büyükadadaki faytonlar üzerinde deneme yapmıştım. ikindi sonrası biraz güneş ışığının şiddetinin azaldığı bir zamanı tercih etmiştim ki doğru bir tercih olmuş. Zira öğlen vakti ikinci denemelerimde daha çok zorlanmıştım. Ve tripoda felan da gerek olmadan şunu yapın: Önünüzden geçen nesneyi, aracı öncelikle objektiften takip edin. Sadece bir kaç kez karenin ortasına yerleştirip takip etme pratiği yapın. Kadrajın tam merkezinde gözlemlediğiniz nesneyi sürekli merkezde tutarak takip etmeyi başardığınız an ise denklanşöre basın. Enstantane diyafram ölçüleri önceki yorumlarda bazı arkadaşların da belirttiği gibi nesne hızı ve ışık, mesafe durumlarına göre değişecektir. Birkaç deneme ile çok güzel sonuçlar alacağınıza eminim. Ve kendinizi geliştirmek için farklı denemeler yaparsanız bu işi kolaylıkla başarabilirsiniz...

Tarih: 1 Eylül 2012, 20:48 - İp: 88.***.**7.158
xyzarc
xyzarc (üye)
Ankara / Amatör

Ben Anthro arkadasimiz gibi basarili olamadim maalesef.Belki 150-200 kare cektim saat 16.00 sularinda,sahil yolunda ve 70 km.nin altinda hiz yapan araclarla..ancak enstantane suresi o kadar kisa ki deklansore basmamla fotonun cekilmesi bir an da oluyor, nasil oluyorda hem obje (araba) takip edilecek ve tam da o anda deklansore basilacak:-))ben beceremedim acikcasi,hem araclar hem de fon camur gibi cikiyor maalesef..

Tarih: 4 Eylül 2012, 00:30 - İp: 85.***.**9.162