giz_em89
giz_em89 (üye)
İstanbul / Amatör

Nişan Çekim Mekanı - Cami

Merhaba,

Sizden bir konuda yardım almak istiyorum. Kasım ayı ortası gibi bir nişan çekimi yapacağım. Havaların nasıl olacağı belirsiz olduğu için iç mekanda ayarlayacağız. Ancak çift cami içerisinde çekim yaptırmak istiyorlar. Yalnız prosedürü nedir bilemiyorum ilk kez camide bir nişan çekimi yapacağım. Çekim sırasında sorun yaşayacağımı düşünmüyorum ama izin vb. durumlar hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa bana çok sevinirim.

#giz_em89' tarafından 11.10.2013 18:02:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Ekim 2013, 17:30 - İp: 88.***.**3.240
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

Merhaba,

Öncelikle çekim yapmayı düşündüğünüz camilerin imamları ve bağlı bulundukları (Müftülük) resmi birimler ile görüşerek izin alın,
çekim yapmayı düşündüğünüz saatlerde iç mekanların ışık durumunu detaylı inceleyerek gerekli işik kaynakları ve reflektörlerinizin hesabını yapın.

Tarih: 11 Ekim 2013, 19:32 - İp: 78.***.**6.224
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

pek rastlanan bir talep değil aslında ancak ilgimi de çekti doğrusu...
cami imamını zor duruma sokmamak için müftülükten izin almanız gerekir, ancak bu taleple karşılaşmamış olan müftülük ne der bilemem, daha üst makama (diyanete) sormak için bekletebilirler...

ayrıca; cami adabına riayet, mabede saygı, kılık-kıyafet ve tavırlara özen göstereceğinizi zaten tahmin ediyorum ama hatırlatayım dedim...

Tarih: 11 Ekim 2013, 19:54 - İp: 176.***.**1.69
giz_em89
giz_em89 (üye)
İstanbul / Amatör

Açıkcası bana da istek biraz değişik geldi Sonuçta bir ibadethane ve haliyle farklı amaçlarla kullanımı konusunda tereddütteyim. Bu sadece cami için değil bana göre tüm ibadethaneler için geçerli. Ama bir talep sonuçta ve değerlendirmem gerekiyor Ancak diyanetin sitesine baktım şimdi gerçekten çekim vb. durumlar için dilekçe gerekiyormuş Sonuçlarını da bende burada paylaşacağım. Denemek isteyen olursa yol göstermiş olur en azından

Tarih: 11 Ekim 2013, 21:42 - İp: 88.***.**3.240
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Aslında iyi fikir. Nsmaz saatleri dışında yapılabilir. İmam/müezzinle bir konuşun derim.

Tarih: 12 Ekim 2013, 11:33 - İp: 88.***.**6.90
gokhanz
gokhanz (üye)
İstanbul / Amatör

ben bu tarz yerlede cami avlusunda ve cami girişlerinde çekimi izin veriliyor diye biliyorum.Geçen de bir fotoğrafçı arkadaş süleymaniye caminin bahçesinde çekimi gerçekleştirmek durumunda kalmıştı,cami içi çekimine müftülük ve cami yönetimi izin verse dahi o anda orada namaz kılan cemaatin konuya tepki vereceği aşikar - bu da gelin ve damadın moralini önemli derecede etkileyecektir.

Eğer çekim yine de yapılmak istenirse bile bunun avlu ve cami girişi yapılmaması taraftarıyım.

şimdiden kolay gelsin.

Tarih: 12 Ekim 2013, 21:25 - İp: 78.***.**0.6
giz_em89
giz_em89 (üye)
İstanbul / Amatör

fikirlerinizi dikkate alacağım.. teşekkür ederim..

Tarih: 14 Ekim 2013, 00:21 - İp: 95.***.**5.2
jubalam
jubalam (üye)
Hatay / Haber Fotoğrafçısı

Camii içerisinde çok fazla çekim yaptım. Camii imamıyla konuşmak yeterli oluyor. Eğer anlayışlı biriyse konuyu üst makamlara taşımaya gerek yok.

Ben cemaat namaz kılarken berat kandili sırasında çekim yapmıştım. Hiç bir sorun çıkmadı.

Tarih: 5 Kasım 2013, 01:49 - İp: 95.***.**0.175
giz_em89
giz_em89 (üye)
İstanbul / Amatör

Çok teşekkür ederim cevabınız için. Dediğiniz gibi sadece imama kalıyor aslında birazda iş.

Tarih: 16 Kasım 2013, 09:36 - İp: 95.***.**9.105
  • 1