juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

”netlik” Dedikleri..

Selam,

Uzun bir aradan sonra artik geri dondum ..

Netlikle ilgili aslinda cok basit olan bir kac ayrintinin fotografcilar tarafindan atlandigini dusunuyorum... Bunun icin bir sayfa hazirlamistim zamaninda, belki gozunuzden kacmistir..

Iste tam buraya tiklayip yaziyi okuyabilirsiniz

Yorumlarinizi beklerim,

Selamlar,

Melih

Tarih: 25 Ocak 2009, 10:46 - İp: 78.***.**0.32
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Güzel bir yazı olmuş Melih abi

Benim anladığım şu sık dalların içindeki bir kuşu
spot af ve sürekli af ile çekmek mantıklı iken
hareket halinde mesela uçan bir kızıl şahin için çok noktalı af ve sürekli af ?

Ben aslında sürekli af yi de kullanmıyorum,yarım bastığımda netlemesi daha hoşuma gidiyor ama spot netleme yaptığım halde hala yanlış yeri netlemenin önüne geçemiyorum.(Bkz: kuş değil onun altındaki dal)

Tarih: 25 Ocak 2009, 11:25 - İp: 88.***.**7.194
juggler
juggler (üye)

Selam,

Duran bir cismi spot af ve "tek netleme' ayarinda cekmek lazim.. Cunku duran cisimleri surekli netlemeyle cekmeye kalkinca, alet bir hareket bekliyor, surekli netlemeye calisiyor..

Netleme isi tecrubeyle sabit, dikkat etmek gerekiyor, alisinca sorun olmuyor..

Selamlar,

Melih

Tarih: 25 Ocak 2009, 11:33 - İp: 78.***.**0.32
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Ben de biraz iyiye gidiyorum zaten, tc yi de çıkarınca performans olarak epey bir hızlandım.

Biliyorum sen telekonvertor kullanımını epey destekliyorsun ama ben Af hızına etkisi yüzünden kullanmaktan çekiniyorum. Tokina 300mm f4 ile kenko 1.4 pro300dg yi kullansam yine mutsuz mu olurum ? (daha önce 1.5x bir tc kullandım kenkodan)

Tarih: 25 Ocak 2009, 11:45 - İp: 88.***.**7.194
juggler
juggler (üye)

Duragan cisimlerde fena sonuc vermiyor.. Ama isigin iyi olmasi lazim TC kullanmak icin... 300 f4 ile 1.4TC calisir, f5.6 eder diyafram, ki onda da bir cok makina otofocus yapabiliyor..

Tarih: 25 Ocak 2009, 12:28 - İp: 78.***.**0.32
orinafore
orinafore (üye)
Giresun / Meraklı

göz gibi olmaz yiğidim...arkadaşlar ben yakaladığım müthiş kareleri bir türlü makineye anlatamıyorum...pc üzrinden mi ayarlıyorsunuz netlik ayarını?

Tarih: 27 Ocak 2009, 18:22 - İp: 85.***.**4.84
  • 1