meliksahu
meliksahu (üye)
Denizli / Meraklı

Net Alan Dağılımı

aşağıda verdiğim örneklerde net alan dağılımı çok dengesiz. ne mesafe tanıyor ne de aralık. sizce bu nasıl yapılabilir? ojektif fdemirhan ustanın başka bir başlık altında övdüğü ts-e90 canon.

Tarih: 2 Nisan 2008, 21:36 - İp: 88.***.**1.39
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Demek okuyup araştıranlarda var.

Alan derinliği başlığındaki örnekler TS-E 24 + 1.4x TC ile çekilmişti.
Kendime bir TS-E 210 yaptım.
TS-E 90 bu yaz alacağım bir lens.

Bu konuya "selective focus" deniyor.

Tarih: 2 Nisan 2008, 23:55 - İp: 88.***.**6.96
meliksahu
meliksahu (üye)
Denizli / Meraklı

Burada göremediğimiz ayrıntıları az biraz araştırıyoruz işte
selective focus hakkında Türkçe açıklama bulmak zaten zor, bir yabancı sitede photoshop üzerinden anlatım buldum. benzer görüntü oluşturuyor.Başa bir yerde de ingilizce açıklama böyle:
"Once the lens has been focused on the main subject of the picture, using a progressively larger aperture (f/stop) will reduce the zone in front of and behind the subject that is in focus. Long-focal-length lenses are more effective for selective focusing because of their larger real apertures. Wide-angle or short-focal-length lenses are not as effective for selective focus because of the great depth of field they provide at most apertures. The following factors provide the maximum selective focus control by minimizing depth of field: Working close-up Using a wide aperture"

Ana konunun odaklanması gerekli yazıyor. uzun telelerin daha iyi sonuçlar çıkaracağı yazıyor. Ama benim anladığım burada normal bir bokeh oluşturmaktan bahsediyor.değil mi?

Tarih: 3 Nisan 2008, 01:02 - İp: 88.***.**1.39
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Selective focus, temel olarak fotografta sadece vurgulamak istenen alanın net olmasıdır.
Mesela ilk fotograftaki sol öndeki cocuk net alanın dışında bırakılmış. Ancak çocuğun arka planı net, ve onunla yaklaşık aynı mesafede duran sağdaki çocukta net.
Böyle bir fotografı photoshop ile elde etmek (Blur vs) mümkün değil.

Mesela şu iki fotografa bak;

Tarih: 6 Nisan 2008, 14:44 - İp: 88.***.**8.15
meliksahu
meliksahu (üye)
Denizli / Meraklı

peki bunu makinadan fokus noktalarını değiştirerek mi yapıyoruz yoksa başka özel bir tekniği mi var?

Tarih: 7 Nisan 2008, 22:53 - İp: 155.***.**1.160
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

TS objektif (Tilt Shift) özelliği bunlar. Normal objektiflerle yapılamaz.
Benim eklediğim kedi fotografları kendi yaptığım 210mm TS objektifle çekildi. Fotografı aşağıda.
TS objetiflerin ön elemanı hareketli olduğu için odaklama düzlemi değiştirilebilir ve ince bir bölge netlenebilir.
Örneklerden birinde net alanı kedinin ağzından, diğerinde gözlerinden geçirmiştim.

Tarih: 8 Nisan 2008, 01:07 - İp: 88.***.**8.15
  • 1