celalarda
celalarda (üye)
İstanbul / Amatör

Neden Suya Sis Görünümü Veremiyorum

arkadaşlar merhaba;
fotorafçılığa yeni başlayan bir meraklıyım. ama gerçekten meraklıyım. canon 40-D aldım 18-75 lens var.
makineyi aldığımdan beri araştırma yapıyorum ,internette resimlere bakıyorum.
geçenlerde bir sitede videolu dersler gördüm ve izledim. fotoğrafçı arkadaş enstantaneyi uzun tutup diyaframı kısıyordu(hatta enstantane öncelikli moda getirip diyaframı makineye yaptırıyordu) ve sonuçta çektiği deniz ve dalgalar sanki sis bulutu gibi görünüyordu. sonra başka bir sitede başka bir fotoğrafçının yine aynı tarz resimlerini inceldim ve dedimki bende çekerim böyle nede olsa diyafram enstantane ve iso değerlerini biliyorum.
neyse öğle arası aldım makineyi ve tripodu gittim eminönündeki kadıköy iskelesine iskelenin yanındaki korkulukların üzerinden atlayım denize sfır noktasına tripodu kurdum makineyi yerleştirdim (buarada yosunlardan ve kösele ayakkabıdan birkaç defa kaydım ve denize düşüyordum) ve kadraja yaklaşık aynı hizada 20 balıkçı, bir vapur, iskele ve tabi ana konumuz sis haline getirilecek denizi yerleştirdim. Aynı andada yaklaşık 10-15 kişi profesyonel çekim yaptığımı zannedip izlemeye geldi balıkçılarda devamlı dikkat et dalga geliyor, diikat et düşersin diye bağırıyorlardı.
Neyse çok uzattım galiba sadete geliyim. sonuç olarak 50 ye yakın bembeyaz görüntü elde ettim. hepsindede hiç birşey gözükmüyor sadece ışık bembeyaz.
sonuçta bu deneyim benim için yıkım oldu arkadaşlar. ama pes etmedim daha.
lütfen bu konuda bana yardım edin. buarada soğuktanda donuyordum az daha

Tarih: 13 Kasım 2008, 14:00 - İp: 81.***.**6.45
s12345
s12345 (üye)
Ankara / Amatör

öğle arası diyaframı istediğin kadar kıs perde hızı çok fazla düşmeyeceğinden sis etkisini yakalayamazsın, ışık çok fazla olur. günbatımına yakın yada gün batımından sonra çekim yapabilirsin, yada ışığı azaltıcı filitreler kullanabilirsin.

Tarih: 13 Kasım 2008, 14:08 - İp: 212.***.**5.240
larmor
larmor (üye)
İstanbul / Amatör

ND filtre olmadan zor be abicim gündüz gündüz.. kralı gelse çekemez.. o gördüklerinin %99'u ND filtre ile gerisi de karanlık ortamda çekiliyor

Tarih: 13 Kasım 2008, 16:58 - İp: 78.***.**0.132
kacar1
kacar1 (üye)
Kocaeli / Amatör

enstantane diyafram ve iso dengesini biliyorum diyen birisinin bembeyaz bir görüntü elde etmemesi lazım .bence o kavramları yeniden gözden geçirip daha sonra nd filitre yada düşük ışık koşullarında çekim yapmalısın

Tarih: 13 Kasım 2008, 20:34 - İp: 85.***.**0.133
celalarda
celalarda (üye)
İstanbul / Amatör

bu ND filtreler ne kadar acaba eğer ucuz yollu ise hemen yarın alıyım.
bu arada cevaplar için teşekkürler.

Tarih: 13 Kasım 2008, 23:05 - İp: 85.***.**5.161
ogel
ogel (üye)
İstanbul / Amatör

Birak ogle arasini, aksamuzeri bile ND filtre kurtarmaz. Sana 30 saniye civarinda pozlandirma lazim. Aksam karanlik cokmek uzereyken falan ancak olabilir. Bir de eger elinde varsa iki polarize filtreyi ustuste takmayi ve vizoru iyice karartana kadar ikisini de ayarlamayi deneyebilirsin. Ben aksam gunes batisindan hemen sonra boyle bir deneme yapmistim, 30 saniyeye yakin pozlandirabildim. Denemende yarar olabilir. Tabii iki polarizenin birlikte kullanilmasi, renk dengesini biraz bozuyor.

Tarih: 20 Kasım 2008, 21:05 - İp: 78.***.**8.213
celalarda
celalarda (üye)
İstanbul / Amatör

zaten bende 30 saniye pozlandırdım ama filtre falan kullanmadım. zannedersem akşama doğru az ışıkta birdaha deniycem. yardımlarınız için teşekkürler

Tarih: 20 Kasım 2008, 22:58 - İp: 85.***.**7.47
savage24
savage24 (üye)
Karabük / Meraklı

profosyonel fotoğrafçılar genelde böyle çekimleri sabaha karşı karanlıkta yapıyorlar. pozlamayı uzun tutunca gündüz gibi ışıldıor ama bu arada akan suyun görüntüsü de tül gibi oluyor. eğer bunu öğle gibi yapacaklarsa bulutlu ve kranlık havaları tercih ediyorlar. bu da olmazsa objektife karatıcı bir filtre takıp makinayı kandırara fotoğrafı çekiyorlar.

Tarih: 21 Kasım 2008, 17:44 - İp: 88.***.**0.184
cappadociaman
cappadociaman (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

selamlar...

30 sn'lik pozlama süresi çok fazla değil mi?

Deniz kenarında suyun hareketi oldukça fazla olacağı için yaklaşık 5-6 sn.lik pozlama süresi bile oldukça iyi sonuç verecektir....Tabi bu arada diyafram en kısık ayarında,ISO en düşük değerde ve tripod şartı olacaktır...ND filtreler içinde şunu diyebilirim....ucuz yollu ND filtrelerin hiç bir etkisi olmaz,kaliteli bir çekim için kaliteli filtre şart...

Çekim zamanı için akşam yumuşak ve yatay ışık zamanını tercih etmelisiniz...

Tarih: 26 Kasım 2008, 00:05 - İp: 88.***.**7.244
deck
deck (üye)
Kocaeli / Amatör

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=299699 uzun pozlama örneği. Hava karardıktan sonra çekildi.

Tarih: 29 Kasım 2008, 17:56 - İp: 88.***.**6.104
ogel
ogel (üye)
İstanbul / Amatör

Cappadociaman, bence en guzeli denemek. Aslinda ben de senin gibi dusunuyorum ve 5-6 sn. pozlama da zaman zaman yeterli olabiliyor. Ancak cok dalgali bir denizde (Ornegin Cesme, Izmir) bu bana yetmedi. 30 saniye civari ancak kurtardi. Ama dedigin gibi, bazi ortamlarda (Ornegin, kucuk dalgali ve hafif cirpintili denizde) 5-6 sn. de isini gorebilir. Dijital teknoloji sagolsun, denemesi bedava

Tarih: 5 Aralık 2008, 18:37 - İp: 88.***.**0.144
  • 1