globwander
globwander (üye)
Antalya / Amatör

Nat. Geog. Fotog Okulu Ve Vista

Degerli Uyeler,

Yeni edindiğim diz üstü bilgisayarımda Windows Vista Premium Home Edition kurulu durumda. Büyük bir hevesle kurmuş olduğum National Geographic İnteraktif Fotograf Okulu'nun CD'leri ne yazık ki Vista'da çalışmadı.

Out of memory diye bir hata mesajı verdi...

Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

Saygılarımla,

Kamil Gunas

Tarih: 10 Şubat 2008, 23:04 - İp: 85.***.**2.107
erdenbay
erdenbay (üye)
Bursa / Doğa Fotoğrafçısı

Aynı sorun bendede oldu. Vista kurulu Laptop açmıyor,fakat XP kurulu masa üstü açıyor.
Yanii CD lerin formatı Vista uyumlu değil. XP SP2 de açtığım zaman CD lerin içeriğinde bir yerinde okumuştum

Tarih: 10 Şubat 2008, 23:29 - İp: 78.***.**5.161
efekarahan
efekarahan (üye)
İçel / Meraklı

Arkadaşlar aynı sorun bende de olmuştu.Vistada maalesef açılmıyor cd ler .Ama Microsoft virtual pc programı vasıtasıyla harddiskinizde sanal olarak xp' yi kurup bu şekilde izleyebilirsiniz.

Tarih: 12 Şubat 2008, 23:13 - İp: 85.***.**5.230
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

bir kaç çözüm önerisi düşündüm ama ne kadfar faydalı lur bilemem... genelde bu vistanın baş belası bir durumdur..

--Yönetici oalrak çalıştır diyin. belki işe yarar.

--Birde sğ tıklatıp özelliklerden uyumluluğunu xp sp2 yi seçin. bu da işe yarayabilir belki...

Tarih: 13 Şubat 2008, 11:45 - İp: 78.***.**7.198
ahmetakd
ahmetakd (üye)
İstanbul / Amatör

evet arkadaşlar, uzun süren araştırmalarımız sonucunda denediğim ve çalıştırmayı başardığım bir yöntem buldum. hatta bunu cerrahpaşa'mızın biricik kulübünde de (CEFOT) kullanıyoruz.

işte size linki veriyorum, alıntıdır..

http://yevrim.wordpress.com/2008/07/04/national-geographic-fotografcilik-okulu-setini-windows-vistada-calistirmak-icin-yapmaniz-gerekenler/

yöntem şu:
Herkesin bildiği gibi set 4 cd yani 8 bölümden oluşmakta. Öncelikle izlemek istediğiniz cdyi takıp dilediğiniz bölümü kurun (örn. cd3 bölüm5), ardından 1. cd içindeki dosyalara göz atacak olursanız ana dizinde data1.cab dosyası vardır. Bu sıkıştırılmış dosyayı açıp içindeki cng_1.exe ve cng_2.exe dosyalarını çalıştırın. Eğer başarıya ulaşırsanız, ‘Lütfen cd’yi taktıktan sonra yeniden deneyiniz.’ gibi bir mesaj alacaksınız. Şimdi kurulumunu yaptığınız bölümü Oynat diyerek izleyebilirsiniz. İyi seyirler.

Tarih: 13 Ekim 2009, 20:29 - İp: 88.***.**4.72
zeytin48
zeytin48 (üye)
İzmir / Meraklı

herşeyi denedim yine de olmadı yapabilen varsa beni bilgilendiirse çok sevinirim ....

Tarih: 3 Şubat 2010, 00:44 - İp: 88.***.**0.199
lukass
lukass (üye)
Diyarbakır / Amatör

setup u yüklüyorum fakat halen daha izleyebilmiş değilim.yapılması gereken her neyse şayet bilen bir arkadaş ayrıntı verirse daha iyi olur dıye dusunuyorum.saygılar sevgiler

Tarih: 27 Şubat 2010, 20:51 - İp: 188.***.**8.128
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

eğer videolar CDde ise

1- cdyi bilgisayara tak
2- bilisayarıma gir.
3- oradan cdnin işratei çıkacaktır ona sağtuş yap Yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıkla.

---------------
eğer visdeolar CDde değil ise

1- http://www.poweriso.com/ sitesinden programı indirin ve kurun ve bilgisayarı yeniden başlatın.
2- eğitim cdleri dosyalarını bir dosya içinde toplayın.
3- poweriso programını açın.
4- eğitim dosyasını sürükle/bırak yöntemiyle power iso programına sürükleyip bırakın.
5- poweriso programında KAYDET seçeneğine tıklayın. açılan menüden kayıt seçenklerinden İSO formatını seçin.ve masaüstüne kaydedin. ve poweriso programını kapatın. böylece elinizde bir İSO kalıp dosyası olmuş olacaktır. sıra geldi bunu çalıştırmaya.
6- İSO dosyasına sağ tuş yapın. orada poweriso seçeneği üzerine gelin açılan menüden "sürücü sayısını belirle" seçeneğine gelin ve bu seçeneği 1 yapın.
böylece bilgisayarımıza 1 adet cd sürücüsü kurmuş olduk. sıra geldi İSO dosyasını cd sürücüsüne yerleştirmeye.
7- İSO dosyasına sağ tuş yapın, poweriso seçeneğinin üzerine gelin ve yana doğru açılan menüden KALIBI [E] sürücüsüne yerleştir [ ] seçeneğine tıklayın. işte şimdi iso dosyasını sanki cmiş gibi cd sürücüsüne yerleştirdik. sıra geldi çalıştırmaya..
8- bilgisayarıma çift tıklayın ve açın. orada sizin herzamn kullandığınız cd veya dvd sürücüsünden hariç bir CD işareti olacaktır. işte ona çift tıklayın ve açın. içindeki .exe uzantılı dosyaya sağ tuş yapın ve Yönetici olarak çalıştır seçeneğini tıklayın. böylece vistada cdmizi çalıştırmış olduk.

not: xp kullananlar "Yönetici olarak çalıştır" seçeneğini seçmeyecekler. direk çift tıklayıp çalıştırsınlar.
2. seçeneğin uzun olmasına aldanmayın. uğraşması zor geliyor ise bşir cd alın ve dosyaları bu cdye yazdırın. daha sonra vista kullanalar "Yönetici olarak çalıştır" deyip çalıştırsınlar.
yok eğerki ozamanda çalışmıyorsa elinizdeki dosyalar bozuk yada eksik demektir.

Tarih: 27 Şubat 2010, 22:07 - İp: 88.***.**2.30
gurkan_07
gurkan_07 (üye)
Konya / Amatör

bilqisayarım içinde national qeographic iconuna sağ tıklayıp 'araştır'ı tıklayın.. bu klasör içindeki listeden data1.cab dosyasının içeriğinde tekrar bir liste vr.. buradan ilk önce 'cng_1.exe'yi çalıştırdım olmadı ancak daha sonra 'cng_1.exe'yiçalıştırdığımda 'lütfen cdyi tekrar takınız'uyarısı aldım ve cdleri çalıştırmayı başardım ilqilenen arkadaşların bilqisine..

Tarih: 28 Şubat 2010, 12:48 - İp: 88.***.**8.81
lukass
lukass (üye)
Diyarbakır / Amatör

abi yok ya yapıyorum aynen programa atıyorum,sürücüye de yerleştiriyorum açtığımda" run time eror 399" diye bir hata verıyor açmıyor anlamadım

Tarih: 3 Mart 2010, 21:14 - İp: 188.***.**3.232
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

run time eror 399 googole aramaları ve sonuçları

1- google araması>>>

2- arama sonucunda çıkan ilk seçenek site>>>

burada şöyle denilmiş;

- Right click on the Application/.exe file.
- Go to properties.
- Go to the compatibility tab.
- Tick the box "Run this program as an administrator".

türkçesi: exeye sağ tuş yap "Yönetici olarak çalıştır"

bu yöntemi deneyin. denediyseniz ve olmadıysa 3. seçeneğe bakalım

3- yine aynı sayfada bir yorumcu şunu yazmış,
Hi, Prabu M

There are 3 step to repair run time 399 errror

If you got run time 399 errror then there is a 94% chance that your computer has registry problems. To repair run time 399 errror you need to follow the steps below:

* Step 1 - Download a Perfect Optimizer,install this errror repair tool.
* Step 2 - Click the Repair All Button.It will scan you pc for Free.
* Step 3 - Then click the Repair All Button again and your done! It is very easy to repair run time 399 errror.

Here are the url of Perfect Optimizer:http://www.nomoreerrror.com/tidpp-run_tim…
Source(s):
http://www.nomoreerrror.com/tidpp-run_tim…

burada verilen internet sayfaları Problem With Run Time 399 errror?? başlıklı bir siteye çıkrtıyor.
burada da tüekçes olarak şöyle denilmektedir:
Çalışma süresi 399 hata genellikle işletim sisteminin kayıt defterinde veya hataları içeren bazı sistem dosyaları eksik veya bozuk olmasından kaynaklanır; Run zaman 399 hatası sorunları çok sağlıksız sisteminin bir işareti vardır. Çalışma süresi 399 hata bir şekilde kaynaklanır veya başka aşağıdaki yanlış yapılandırılan sistem files.

site linki: http://www.nomoreerrror.com/tidpp-run_time_399_errror-zz0001

bunların altında başka bir yorumcuda os u yendiden kur demiş.

--------------------------------
şunu unutmayın, eğer bilgisayarda birşey sorunlu ise;
1- siz adımları doğru yapamadınız yada yapma sırasını yanlış yaptınız
2- çalıştırılmaya uğraşılan dosyalar eksik yada bozuk
3- işletim sisteminizde dosya eksik yada sisteminizde sorun var.

bu 3 adım haricinde başka türlü olması imkansızdır. ben yukarıda sizin için hatayı olduğu gibi arattım. bunları yapın. şayet olmazsa ve siz doğru yapıyorsanız 2 seçenek kalıyor;
dosyalar sağlammı?
bunu bir arkadaşınızda yada internet cafede sizin işletim sisteminizin aynısından bir bilgisayarda test ederek öğrenebilirsiniz

sağlamsa ve sizde çalışmıyorsa ozaman işletim sisteminizde sorun vardır demektir ve format yada onarım seçeneklerini seçeceksiniz demektir.

Tarih: 3 Mart 2010, 22:21 - İp: 85.***.**2.160
  • 1