celenli
celenli (üye)
İstanbul / Meraklı

Manuel Odaklama...

ben de bu ara panoromik manzara fotoları çekmek istiyorum ve yaptığım bu çalışmaları rpint edicem 200-300metre uzaklıktaki bir kasaba manzarasını en iyi nsaıl çekerim odağı sonsuz mu yapmak iyi yoksa sonsuzdan biraz daha aşağıda mı tutsam.. daha iyi çıkar fotoğraf.??

Tarih: 16 Temmuz 2004, 19:52 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Panoramık manzara çekmek için geniş açılı ya da en azından normal bir objektif kullanılması gerekir. Bu tip objektiflerde 15-20 metre sonrası zaten sonsuza netler.
200-300 metre için sonsuza netlemek ve mutlaka tripod kullanmakta yarar var.

Tarih: 25 Temmuz 2004, 01:50 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

kesinlikle tripod kullan çok fark ediyor..

Tarih: 10 Ağustos 2004, 16:32 - İp: yok
maminci
maminci (üye)
Malatya / Doğa Fotoğrafçısı

Teleobjektiflerde ve makroçekimlerde kesinlikle üçayak, deklanşör kablosu ve bazan ayna kilitleme titremeyi önlemek gereklidir. İlk anda güzelmiş gibi görünen fotoğrafı duvara asmak ya da hediye etmek için büyüttüğünüzde görüntünün dağıldığını görüp pişman olmamanız için!

Tarih: 26 Ekim 2004, 22:56 - İp: yok
sudulus
sudulus (üye)
İstanbul / Amatör

35-50 mm arası bir objektif ile panaromik fotoğraflar çok daha iyi sonuç veriyor. 35 mm den daha düşük değerli objektiflerde fotoğrafın sağında ve solunda deformasyonlar oluştuğunu göreceksin. kenarlardaki objelerin ovalleştiği tespit edilmiş...
Tripod konusunda ben şart diyorum. ben de pek çok defa tripodsuz deneme yaptım ama maalesef hem kareler hem de filmler heba oldu. Titretmeden çekmenin en iyi yolu tripod

kolay gelsin...

Tarih: 17 Kasım 2004, 15:55 - İp: yok
  • 1