alikemal
alikemal (üye)
Hakkari / Stüdyo Fotoğrafçısı

Makroda Ters Lens Yöntemi

dostlar merhaba,
makro çekimde terslens için lensleri birbirine bağlamak amacıyla bir adaptör edinmek istiyorum (52 mm) nereden edinebilirim
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Tarih: 20 Ekim 2009, 22:08 - İp: 78.***.**2.40
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

gittigidiyor.com

Tarih: 21 Ekim 2009, 00:02 - İp: 78.***.**9.48
bulka59
bulka59 (üye)
İstanbul / Amatör

Muhtemelen kameranızın objektif takmadığınız zaman kullandığınız kapağı vardır. İlave olarak bir adet işinize yaramayan 52 mm çaplı filtrenin camını kırın . kamera koruma kapağının önüne bir tornacıda 52 mm filtrenin ters olarak sağlam bir şekilde yapıştırılabilmesi için kanal açtırın. Kuvvetli bir yapıştırıcı ile ikisini yapıştırın. Kuruduktan sonra bu aparatı lensinize sanki filtre takıyor gibi vidalayın. Diğer tarafından kameraya bağlayın.
İşte size ters bağlama aparatı uygulaması.
Ters bağlamada alan derinliği çok azalacağı ve otomatik diyafram ayarlı lensler ile diyaframı ters bağlamada ayarlayamayacağınız için normal olarak lens önünde duran lensi çıkarmadan önce diyaframı mümkün olduğunca kısık ayara getirin. Daha sonra kamera önündeki alan derinliği düğmesine basılı tutarken lensi çıkarın.ve daha sonra kamerayı kapatın. Böylece diyafram en son ayarladığınız şekilde kalacaktır. Kamera açıkken lensi çıkardığınız için zaman içinde bir problem çıkarasa yapacak bir şey yok.
tabiki netleme manuel kamerayı ileri geri hareket ederek yapabileceksiniz. Bu nedenle kamerayı tripoda bağlayıp ileri geri hassas hareket ettirebilecek bir düzen kurmalısınız.

Aşağıda verdiğim linkteki bilgilere de bakalabilirsiniz.

http://www.bulentkahraman.com/displayimage.php?album=156&pos=2

Selamlar

http://www.bulentkahraman.com

Tarih: 21 Ekim 2009, 11:02 - İp: 78.***.**7.36
kablosuzdus
kablosuzdus (üye)
Antalya / Amatör

peki bu adaptoru boole deneyip falan alabilecegimiz biyer yokmu acaba? ben de ayni dertden muzdaribim de

Tarih: 21 Şubat 2011, 13:58 - İp: 85.***.**4.17
kerem2018
kerem2018 (üye)
Balıkesir / Doğa Fotoğrafçısı

Hocam ben aparatı aldım bağladım ama "Lens not attached" uyarısı veriyor. yani lensi görmüyor. neden olabilir?

Tarih: 7 Aralık 2011, 20:05 - İp: 94.***.**1.153
  • 1