karatas95
karatas95 (üye)
İzmir / Amatör

Kapalı Ortamda Fotograf Cekmek

arkadaslar haftasonu dogum gunu partısı var arkadasımın benden fotograf cekmemı rıca ettı bende kıramadım fakat ordamda az ısık olucak saat 9 da baslıcak NIKON D90 makınem var AUTODA cekmek ıstemıyorum sızce hangı ayarda cekmelıyım ayarları nasıl olması Lens 18 55 sımdıden tesekkur ederım

Tarih: 29 Şubat 2012, 14:12 - İp: 178.***.**6.12
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

makinayı 3 ay önce almışsın...3 ay boyu karşına alıp bakıştınız mı?..

Tarih: 29 Şubat 2012, 17:57 - İp: 94.***.**7.212
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

AUTODA cekmek ıstemıyorum

Niye! Karizma mı çizilir?

Tarih: 1 Mart 2012, 14:04 - İp: 213.***.**5.242
faust3534
faust3534 (üye)
İstanbul / Amatör

Ya ben bu milleti anlamak da güçlük çekiyorum, istenilen cevap yerine her nedense hangi forum olması hiç önemli değil illa ki bir ters yanıt, sorulan soruyu hakir görme, soru soranı sorduğuna pişman ettirmeye yemin etmiş gibi forumu bilgi kaynağı olmaktan çıkaranlara kendimi kızmaktan geri alamıyorum.

Soru ne ! Kapalı ortamda az ışık olduğundan ve tahminimce yüksek iso'lı fotolar olsun istemediğinden auto modunu istemeyen bu arkadaş nasıl daha güzel fotolar yakalarım demek istiyor. Ben cevap olarak şöyle söyliyeyim; yerinde olsam isoyu mümkün olduğunca 100 de kullanardım, enstanenin 125'in aşağısında kalmayacak şekilde kullanıp ona göre iso'yu yer yer bir stop yukarıya taşıyabilirdim. O yüzden 'S' modu ağırlıklı ve güzel güzel portreler için ise de 'a' moduna alıp alan derinliği kazandıracağın portreler yakalamaya çalışırdım.

Tarih: 13 Mart 2012, 22:24 - İp: 46.***.**0.32
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

o ters cevapların haklılık payı yuksek malesef. once onu bir not duseyim.
dijital fotograf = cekip cekip ne cektigini anında gorebilmek. boyle bir olanak varken 3 ayda bu işin temeli neredeyse tamamen cozulur anlasılır.

ayrıca evet neden otomatik modlarda cekim yapmak istenmiyor? sorusunun da haklılık payı var. sonucta dogumgunu fotografı cekiyorsunuz. en fazla facebookta profil yapılacak bu fotograflar.
abartmanın luzumu yok.
acın flaşı şakır şakır cekin otomatikte, otomatik işinize gelmiyorsa diyafram oncelikli modda falan.

3 ayda bu işin temeli neredeyse tamamen ogrenilir demiştim ama son cevaptan goruluyor ki ogrenilemiyormuş. tavsiye veren birinin
mesela az ısıklı ortamda iso 100-200-400 gibi degerlerde f:3.5-5.6 minimum diyaframlarda 1/125 enstantane alınamayacagını, buna imkan dahi olmadıgını bilmesi beklenir mesela.
yapılabilecek iki tarz cekim var.

flaş açık iso dusuk hangi mod olursa olsun.

flaş kapalı iso 1600 ve uzeri, diyafram en dusuk, enstantane 1/30 altına dusmeyecek sekilde cekim yapmak.

son olarak, burada insanları azarlamaktan hastalıklı bir zevk almıyoruz, ama insanların da biraz ben ne yapıyorum diye sorgulaması lazım.
2500 liralık bir makine alıp bunu nasıl kullanacagını baskalarına sormak, ama otomatik kullanmayı da istememek en basit tanımla saçma bir hareket.
boyle fotografcı olunmaz, SADECE PAHALI MAKİNESİ OLAN BİR ADAM OLUNUR

Tarih: 13 Mart 2012, 22:44 - İp: 78.***.**6.111
faust3534
faust3534 (üye)
İstanbul / Amatör

Sakin ol şampiyon, otur bir soluk al hele !

Kimsenin bir 'nihat odabaşı' ya da 'mehmet turgut' olmak gibi bir gayreti olduğunu sanmıyorum. Yani her dslr sahibi insan harika fotoğraflar çıkaracak gibi bir kaide de yok. Ha keza üstat ara güler'in de dediği gibi fotoğrafı makineler değil kafalar çeker.Kompozisyon çok önemli dikkat diyoruz burada !

Hiç bir an ukalalık peşinde olmadım ve ahkam kesmedim. Öğrenebileceğim daha bir sürü şey olduğu için ve sadece bildiklerim kadarı olanını paylaştım ve cümleme ben olsam diye başladım. Her ne kadar bu soru da heder bir şekilde polemiğe sürüklenmiş olsa da 3 ayda öğrenemediğimi bir soru da öğrendim.

Kapalı ortamda 1/125 almak imkansızmış !

Tarih: 14 Mart 2012, 00:26 - İp: 46.***.**0.32
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

oku.
ben sakinim, sen de sakin ol

fakat ordamda az ısık olucak

herhangi bir bar-cafe ortamı aksam ısıklandırmasında f:3.5 -5.6 arasında iso 100-200 de 1/125 enstantane alabilecegini soyluyorsan basarılar dilerim.

fotograf yolculugunda basarılar

haa unutmadan, "bence"
cunku bence diyince makine daha aydınlık fotograflar ceker

Tarih: 14 Mart 2012, 00:44 - İp: 78.***.**6.111
faust3534
faust3534 (üye)
İstanbul / Amatör

Kafan çok güzelmiş kardeş güle güle kullan...

Tarih: 14 Mart 2012, 01:29 - İp: 46.***.**0.32
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

guzeldir, içini boş şeylerle doldurmadıgımdan olsa gerek

Tarih: 14 Mart 2012, 11:12 - İp: 78.***.**7.105
faust3534
faust3534 (üye)
İstanbul / Amatör

Ergen tripleri atan bir insanın profilini incelediğim de yaşının 28 çıkmasına çok şaşırdım. Hani ben forumu bilgi kaynağı olmaktan çıkarıp forum kirliliği yapanlara kızıyordum ya, işte şimdi kendime kızıyorum.

Gaijin ne olacak böyle ! Dikkat edersen artık ikimiz arasında ve birbirine laf yetiştirmeye çalışan çocuklar gibi görünüyor başlık. Kestirip atmıştım, eyvallah etmiştim ama sonu gelmeyecek sanırım.

Hala daha aynı şeyi tekrarlıyorum. 1/125'de ısrar ettiğim, kesinlikle bu ayarlarda tut dediğim bir cümlemi göremez iken, aksine daha yolun başlarında olduğumdan olsa gerek ki net rakamlar veremediğimden, 125'in aşağısına düşecektir ve düştüğünde ( 90,60 gibi...tam rakam veremesem de kasttetiğim buydu ) isoyu bir-iki stop yukarıya taşır idim gibi tavsiyeler vermeme rağmen , sanki ben enstantene de 125'de kesin ve ısrar etmişim gibi ahkam kesilmesine karşı çıkıyorum.

Tarih: 14 Mart 2012, 12:26 - İp: 46.***.**0.32
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Madem burası bir forum bende bu tartışmaya katkı vermek isterim
Gajin kadar tecrübem yok o yüzden işin teknik kısmına girmiyorum.
Ama uslup konusunda aynı fikirde değilim.Soruyu soran arkadaş üç ayda bir şey öğrenememiş olamayabilir o onun sorunu.Forumda makineyi aldıktan 3 ay sonra bu soruyu saramazsın diye bi kuralmı var.Ne yapsın yani adam sormasınmı, belki vakti olmamış öğrenmeye.Ayrıca kimse cevap vermek zorundada değil.Bende iki sene önce d 90 aldım,zaman zaman bende saçma sorular sordum.Şimdi geriye dönüp baktığımda kendi sorduğum sorulara gülüyorum.Aldığım kitapları ikişer defa okudum ama pratik yapamayınca unutup tekrar bakıyorum.Yani diyeceğim şudur ki biraz daha yumuşak uslup la cevap vermek, soru soran arkadaşları pişman etmesek eziyetmi olur.

Tarih: 14 Mart 2012, 23:40 - İp: 92.***.**5.2