demir.ugun
demir.ugun (üye)
İstanbul / Amatör

İyi Fotoğraf

İyi bir fotoğrafın arkasında teknik desteği gözetmeksizin iyi bir fotoğrafçı olduğunu söylemek yanlış olmaz sanırım. Ama iki eş değer fotoğrafçının,eş koşullar altında çekeceği aynı resim için teknoloji önem taşımazmı?
İyi fotoğraf için :makina mı, objektif mi, film mi, film formatımı, yoksa dijitalmi?
Bir sıralama veya açılım lütfen.
Teşekkürler
Demir

Tarih: 4 Mart 2006, 11:00 - İp: yok
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Teknoloji elbette çok fark yaratıyor. Sahip olduğunuz aynı iki makine ve mevcut sabit ortamda farklı iki objektifle yapılan çekimler arasında dağlar kadar fark olması çok doğal. Çünkü teknolojinin yarattığı optik farklılıklar var. Film formatı ise zaten işi bilen fotoğrafçının hata yapma olasılığının düşük olduğu bir konu. Ama tepede fotoğrafçı var elbette.
Sevgiler...

Tarih: 4 Mart 2006, 11:13 - İp: 85.***.**8.157
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,
Filmin yerini sensor aldı, o yüzden film değiştirme imkanımız artık yok, sadece asa değiştirebiliyoruz.
Kullandığımız film artık Canon, veya Nikon veya......
Saydığınız şartlarda benim sıralamam
1-objektif
2-film/sensor
3-makine

Fim formati bu sıralamada olmaması gereken birşey.
35mm ile 6x9 vs karşılaştırılması pek uygun değil bence.

Ama iş tabiiki fotografı çekende biter.

Tarih: 6 Mart 2006, 17:39 - İp: 85.***.**0.195
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

selamlar dostlar,

iyi fotoğraf herşekilde zaten iyidir de teknoloji onu daha seyirlik ediyor demek, bana daha mantıklı geliyor.
Fotoğrafın iyisi ise fotoğrafçının bilgisinden ve görüsünden doğuyor sanıyorum. Çünkü görsel olarak tek başına baktığınız fotoğrafa , bu konudaki kararı bir diğeri ile kıyaslamadan karar veriyorsunuzdur. Aslında fotoğrafa hangi teknoloji ile değil de, içeriği ile değerlendirek daha doğru geliyor bana. Rahmetli Sn.Sami Güner'in o ünlü Ağrı dağı fotoğrafı na bakacak olursanız bugunun fotoğraf seyircisinin çoğunluğunun ister keskinlik, isterse renkler açısından cok sorguluyabiliceğini sanıyorum. Ama bu gerçekçekçi olur mu?

sevgiler

Tarih: 8 Mart 2006, 01:30 - İp: 85.***.**6.232
  • 1