zaksit
zaksit (üye)
İstanbul / Meraklı

İso / Pozlama Zamanı / F Değeri

Efendim,

2 sorum olacak ilki iso pozlama dengesi.ben genellikle müzelerde sanat eserleri genelde tablo fotoğraflıyorum.
böyle bir ortamda flaş yasak tabi ışık ta kimi zaman iyi kimi zaman loş.loş ışıkta yüksek iso düşük pozlama zamanı mı yoksa yüksek pozlama düşük iso mu daha makbuldür nasıl daha iyi netice alabilirim.bu etmenlere f değerinin bir etkisi olurmu yüksek yada düşük olması bir şeyi değiştirirmi.

ikincisi her ne kadar bir dslr almayı düsünsem de şu an elimde bir kompakt canon a 570 var ben f değerini ne kadar düşürsem de ne kadar yüksek tutsamda çektiğim fotoğraflarda her sey kabak gibi ortada sanki f değeri hiç farketmiyor..(tabi tablo çekimi değil bunlar )
makina nın yetersizliğimi yoksa benim yetersizliğimmi..

Tarih: 8 Şubat 2008, 02:20 - İp: 153.***.**2.34
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

bence makinenizin sınırlarını zorlamalısınız..
o keskin lensin ve kocaman sensörün avantajlarından yararlanmalısınız.. düşük perde hızlarında tripod kullanmak şöyle dursun bence hareket halindeyken çekmelisiniz. piyasadaki pek çok fullframe sensörlü profesyonel bodylerinde çok çok üstünde bir iso performansına sahip bir makineniz var.. titreşim önleyiciyi açık tutmanıza gerek yok. yalnız, sensördeki tozları temizleme konusunda, hazır satılan sensör temizleme kitlerini kullanmanızı tavsiye edeceğim.. birde a570'in çeşitli lens ve filtre seçeneklerini tecrübe etmenizde fayda var.. Bu makineyi sadece karanlık ortam (müze) fotoğrafçılığında değil, vahşi yaşam, makro ve su altı fotoğrafçılığında da kullanırsanız tam olarak istifade etmiş olursunuz.

Not : Tamamen ironidir.
iğneyle kuyu kazıyorsunuz.

Tarih: 8 Şubat 2008, 14:14 - İp: 85.***.**6.102
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Bu işi resmi olarak yapıyorsanız, flaş kullanamazsınız ama tripod kullanma hakkınız vardır.
Tripodunuz yoksa veya kullanma hakkınız yoksa, bundan sonrasını okumasanız da olur.

ISO, Makinenin en düşük iso ayarı ile,
diyafram, minimum diyafram değerinin iki katı ile,
diyafram öncelikli çekim yaparak,
makineye el sürmeden zamanlayıcı ile çekim yaparak,
maknenizde olan, custom beyaz ayarı yaparak,
50mm ye denk gelecek mesafeden
çekim yapın.
Makinenizin verebileceği en iyi netice bu olur.
Yetmezse ve bu işi yaacaksanız DSLR alın.

Tarih: 9 Şubat 2008, 00:03 - İp: 88.***.**9.234
zaksit
zaksit (üye)
İstanbul / Meraklı

zaten bir dslr almayı düşünüyorum sorum zaten dslr makinada pozlama ve iso değer dengesi

Tarih: 9 Şubat 2008, 00:09 - İp: 153.***.**2.34
  • 1