sagoleman.
sagoleman. (üye)
Ankara / Amatör

Iso 400 Siyah Beyaz.. Yardım

arkadaşlar ilk defa kullanıyorum gece çekimi yapmak istiyorum ışık tam olarak yeterli değil ıso 400 olduğu için acaba diyaframı kaça ayarlasam bana bi yardımcı olun gece çekimini nasıl güsel bir ışık ve netlikle alırım saolun şimdiden

Tarih: 17 Kasım 2006, 21:32 - İp: 85.***.**9.65
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

manuel ayarlı bir makineye sahıp oldugunuzu varsayarsak:
eger cekeceginiz nesne hareketsizse..mesela gece manzara cekmeye calısıyorsanız iso yu yukseltmenize gerek yok.15-20 sanıye gibi bir degerle tripod kullanarak guzel cekimler yapabilirsiniz..burada onemli olan makinenin titretilmemesidir..buyuzden trıpop kullanmanız yada makıneyi desteklemek için bir yere koymanız gerek..yani ozet olarak hareketsiz bir konu uzerinde calısıyorsanız isoyu artırmayın bu kalıteyi dusurur..

ancak manzara degilde, hareketli bir konu cekmek istiyorsanız, isoyu yukseltmek ve enstantane hızını artırmak gerekir..ısık kosullarına gore verilecek deger degişecegi için tam bir sayı veremeyecegim..isodan kaynaklı bir bulanıklık olacaktır..kompakt makınelerde bu rahatsız edici seviyelerde olabilir..gece cekiminde onemli olan konuya gore enstantane ve diyafram degerleri vermektir..isoyla cok fazla oynamanızı tavsiye etmem..

makineniz manuel ayarları desteklemiyorsa eger, yine bir tripod edinmeniz yani makineyi hareketsiz tutmanız ve makınenin insafına kalmanız sozkonusu..
uamrım yardımcı olabilmişimdir..saygılar

Tarih: 17 Kasım 2006, 23:12 - İp: 88.***.**9.254
sagoleman.
sagoleman. (üye)
Ankara / Amatör

bilgiler için çok saol kardeş saygılarımı nasıl ileteceğim bilemiyorum çok saol...

Tarih: 18 Kasım 2006, 11:05 - İp: 85.***.**6.123
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

rica ederim yardım edebilecegim birsey olursa mesajınızı bekliyorum.saygılar

Tarih: 20 Kasım 2006, 18:47 - İp: 88.***.**5.118
  • 1