taner-kara
taner-kara (üye)
İstanbul / Amatör

İğne Deliği Fotoğrafcılık

Arkadaşlar ben bu ara kafayı İĞNE DELİĞİ FOTOĞRAFCILIĞINA TAKTIM,ve bu konuda bilgisi olan herkesden öneri,detay,çekim teknikleri v.s. bekliyorum

Tarih: 11 Ağustos 2009, 11:41 - İp: 85.***.**6.136
istanbul_f
istanbul_f (üye)
İstanbul / Meraklı

Merhaba
nedir bu iğne deliği fotoğrafçılığı

Macro yu biliyoruz
Efect biliyoruz
Zaman içindeyi biliyoruz

ama bunu bilmiyoruz
iğne deliğinden fotoğraf çekmek ise...
o zaman iğne deliği için çuvaldız gerekir bence

#istanbul_f' tarafından 13.08.2009 13:24:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Ağustos 2009, 13:24 - İp: 94.***.**7.91
taner-kara
taner-kara (üye)
İstanbul / Amatör

İĞNE DELİĞİ FOTOĞRAFCILIK nedir?

FOTOĞRAF MAKİNASINI BİR KONSERVE VEYA AYAKABI KUTUSUNDAN YAPILMASI DİR.

ACABA AÇIKLAMA YETERLİ OLDUMU..

Tarih: 13 Ağustos 2009, 13:27 - İp: 85.***.**6.136
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

Neden sorumuzu açık ve net bir şekilde sormuyoruz

Tarih: 16 Ağustos 2009, 00:05 - İp: 88.***.**1.223
gencmenn
gencmenn (üye)
Almanya / Amatör

sanirim karanlik bir odada sadece igne deliginden gecen isik ile fotograf cekmekten bahsediyorsunuz, bunun icin öncelikle ortami iyice isiktan izole etmemiz gerek ve dediginiz gibi igne deliginden gececek kadar isik ile pozlama yapmamiz gerekecek, tahmini olarak 5 saat pozlama yapacaksiniz ki fotograf aydinlik olsun..

bulb modunda kablolu deklansör ve dayanikli bir bateri lazim..
eger fokusuda zifiri karanlikta yapacaksaniz hiperfocal ile netleme yapmaniz gerekecek.
ben bu teknigi denemedim ama sadece yildizlarin isigi ile 1 saatte ortami aydinlattim , bu konu hakkinda detayli forum acmistim, baskarsak yol gösrerir umarim, kalin saglicakla

Tarih: 16 Ağustos 2009, 04:14 - İp: 91.***.**6.218
pantegra
pantegra (üye)
İstanbul / Amatör

İğne deliği fotoğrafçılık manuel olarak ne şekilde olur bilmiyorum ama benim Panasonic FZ28 de İğne Deliği diye bir seçenek var. Onu seçip foto çektikten sonra fotonun kenarları hafif siyahlaşıyor.

Tarih: 17 Ağustos 2009, 09:30 - İp: 85.***.**5.195
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

Herkes başka bişey anlamaya devam ediyor... Eğer gencmenn in anlattığı ise iğne deliği olayı, burada gencmenn den başka kim kıyıp yapar makinesine bilmiyorum. Pantegra o değil muhtemelen, o sadece bi gölge ekleme seçeneği...

Tarih: 18 Ağustos 2009, 09:28 - İp: 193.***.**0.39
taner-kara
taner-kara (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşlar sanırım ben soruyu yanlış sordum asıl soru şöyle olmaliydi.

iğne deliği makinası yapmak istiyorum.bildiğim gibi ayakabı kutusu veya konservelerden kutulardan yapılıyor.bilmek istediğim ,filmi deliğin ne mesafeye koymamız gerekiyor,ne kadar pozlamam yapmam gerekiyor.

ilginiz için teşekürler

Tarih: 21 Ağustos 2009, 10:33 - İp: 85.***.**6.136
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

" Camera Obscura " ....Ne isim ama ....

Konuyu merak edip okurken bu işin tarihinin bildiğimizin çok aksine neredeyse 1000 yıl geriye gittiğini gördüm . Hatta 2300 yıl önce Aristo'nun - fotograf ile alakası olmasa da - iğne delikli kutudan bakıldığında güneşin neden yuvarlak görüntü verdiğini sorguladığına dair bir referans da var . Dogru mu bilmem ....

Ilk emulsiyonun 200 yıl önce metal üzerine nasıl yapıldığını okuyunca ( önceleri katran , sonra iodine/tendürdiyot ), aklıma ışığı görünce kararacak şeylerden yapılacak saçma sapan makinalar geldi ...( termal /fax kağıdı filan gibi ) . " Elma makina" bile düşündüm ama onun ışıktan değil oksijenden karardığını hatırladım .

Neyse ben sizin sorunuza okuduklarımla cevap vereyim .

Film kullanmak pek tavsiye edilmiyor - koyacağınız küçük ebatta filmde çıkan eciş bücüş hayalet resmi bir de basıp büyüttüğünüzde ortaya pek bir şey çıkmayabilir denir....

Fotoğrafçılardan alabileceğiniz bir S&B fotograf kagıdı koyuyorsunuz kutunun en arkasına , mesafenin onemi yok . Pozlama yarım - 4 dakika arası olabilirmiş .

Çıkan fotograf kagıdını banyo ediyorsunuz - çıkan haliyle negatif - sonra bunu pozitife çeviriyorsunuz ....Nasıl mı ?? Bir kaç yüz yıl ileri giderek scan edip , bilgisayarda bir fotograf programında negatifini alıyorsunuz .

Başka yolu da vardır elbet .

Siz benim icadım olan " fax kağıdını" bir deneyin - ciddiyim . .Sanırım güneşli bir haftada , 3-5 günlük pozlama yetecektir

#paperman' tarafından 21.08.2009 20:34:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Ağustos 2009, 20:26 - İp: 96.***.**9.175
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Hakikaten çok meraklıymışsın iğne deliği fotografçılıga taner-kara kardeş ...

Tarih: 27 Ağustos 2009, 01:37 - İp: 96.***.**9.175
pantegra
pantegra (üye)
İstanbul / Amatör

Ben pek bişey anlamadım açıkçası

Tarih: 30 Ağustos 2009, 21:55 - İp: 85.***.**2.62