_ars_
_ars_ (üye)
Antalya / Amatör

Hdr Ne Kadar Gerçeği Yansıtıyor??

3 fotoğrafın birleşmesiyle ortaya çıkan bence gerçeği yansıtmayan yapay renkler ne kadar orjinal bi fotoğraf sunuyor???
böyle orjinal olmayan bi fotoya bakmak zevk veriyor mu ?
hdr tekniğini kullanacağımıza direk photoshp da oynayalım o zman fotoğrafı daha güzel sonuçlar ortaya çıksın.....

Tarih: 4 Mart 2010, 12:54 - İp: 88.***.**2.147
ekstra26
ekstra26 (üye)
Ankara / Amatör

Abartıldığında evet ama, yerinde yapılan bir hdr etkisi, fotoğrafın gerçeğe benzemesine neden olur.

Gözümüz alğılayabildiği ışık şiddetleri arası fark 100 milyon kat kadardır ama . monitörde baktığımız yada çıkdı aldığımız fotoğraflar 300:1 oranına düşer.

Yani fotoğraf çekerken kontras etkisini ve renk çözünürlüğünü yok ediyoruz. bu teknik ile gerçek kadar olmasada yaklaşma meydana getirilebilir. Ama biraz daha fazla abartı, dediğiniz gibi gerçek ötesi olur. ilk başta çok etkileyici bir fotoğraf olur ama bir süre sonra gözleri ve beyni yoran etkilere sahip olur..

Bende tadında HDR den yanayım.. Photoshop başka Photograph ( fotoğrafçıklık ) başka. Ortak olması gereken tek şey ingilizce Photo kelimesi olmalı..

#ekstra26' tarafından 07.03.2010 18:24:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Mart 2010, 16:52 - İp: 193.***.**7.112
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Benim için HDR çoğu zaman kurtarıcıdır. Detaycıyım çünkü. Gökyüzünüde alan bir bina fotoğrafı çekmek zorundasınız diyelim. Gökyüzünü koyu çıkarmak isterseniz az pozlarsınız ama bina silulet çıkar. Oysa siz binadaki detayları görmek istiyorsunuz. Bu sefer ışık ayarını binaya göre yaparsınız. Gökyüzü öyle bir patlar ki bembeyaz rahatsız eder. makineye bıraksanız gene ne binadan ne gökyüzünden hayır gelir. HDR yapmak için bu binayı 3 poz çekersiniz -1,0,+1 poz olarak çektiniz diyelim. Birleştirdiğinizde gökyüzü -1 pozda çektiğiniz gibi görünür bina +1 pozda çektiğiniz gibi. Program bunları birleştirirkende 0 pozda çektiğinizi baz alır. Yani sadece +1 ve -1 pozlarla aynı sonucu alamazsınız. Sadece - ve + pozları birleştirirseniz 0 pozda çektiğinizeyakın bir sonuç çıkar.

Bence HDR gerçeği alıp götürmüyor sadece detayları daha belirgin hale getiriyor ve sırf bu yüzden iyi bişey.

Tarih: 4 Mart 2010, 17:25 - İp: 85.***.**1.142
nizamoglu
nizamoglu (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

iyi de zamanında dinamit te maden işçilerinin işlerini kolaylaştırsın diye icat edilmiş....
aynı şey ikiside....
iyi yönde kullanmak sana kalmış.....

Tarih: 4 Mart 2010, 19:29 - İp: 88.***.**6.121
badboy79tr
badboy79tr (üye)

Tarih: 4 Mart 2010, 21:24 - İp: 85.***.**1.142
_ars_
_ars_ (üye)
Antalya / Amatör

ekstra 26 photo nun ön ek olduğunu öğrendiğim iyi oldu :D

Tarih: 6 Mart 2010, 00:04 - İp: 88.***.**2.62
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

hdr de her uygulama gibi yanlış kullanılabiliyor. doğru olan her çalışmada gerektiği kadar gereken tekniği kullanmaktır.

hdr güzel bir tekniktir. doğru kullanılmasından yanayım.

Tarih: 6 Mart 2010, 01:24 - İp: 85.***.**9.154
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

HDR ile fotoğraf HeDeR edilmediği sürece güzel bir teknik ben seviyorum. Yapamıyorum ama olsun yapanların eline sağlık.

Tarih: 6 Mart 2010, 10:06 - İp: 85.***.**0.44
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Fotoğraf ne kadar gerçeği yansıtıyor.
Ters ışık, siluet fotoğrafları gözümüzle gördüğümüz gibi mi çıkıyor?

Abartma abartanın sorunudur. Kimse zorla fotoğraf izlettiremez kimseye.
Başkalarının fotoğraflarından rahatsız olmak yerine kendimizi geliştirelim.

Benim HeDeR ettiğim bir fotonun başkalarını KeDeR etmesi ilginç olur..

Tarih: 12 Mart 2010, 02:34 - İp: 78.***.**9.116
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

HDR ile yapılmış fotoğrafları beğeniyorum , seyrederken insanın hoşuna gidiyor , ancak kendi fotoğraflarıma uygulamıyorum .
çünkü yeni bir teknik ve abartılı bir tarz , HDR yi genç fotoğrafçılardan seyretmek daha güzel oluyor .

Tarih: 24 Mart 2010, 18:02 - İp: 94.***.**9.140
badboy79tr
badboy79tr (üye)

Bir arkadaş makroda HeDeR denemiş olmamış tabi. TIKLAYIN Her fotoğraftan heder olmaz tabi bu da bir gerçek. Ama suyun ve gökyüzünün olduğu manzara fotoğraflarına yakışıyor, bazen mimaride de iyi gidiyor.

Tarih: 24 Mart 2010, 21:52 - İp: 85.***.**9.79
  • 1