mustefe
mustefe (üye)
İstanbul / Amatör

Flash Ile Cekım

Iyi gunler bende Nikon d90 var. SLR a yeni gectim ve ayrica flashim da var.

Kapali alanda cekin yapiyorum. Flashi takiyorum ve Automotic de cekim yapiyorum.

Sorularim

1 ) Seri cekim yapiyorum. Flash patladiktan sonra diger resimler karanlik cikmaya basliyor ne yapmaliyim?

2 ) Apetrure dami Speed hutter dami cekmem lazim? aperture da cekiyorum bazen seri almak istiyorum alabilirmiyim?

3 ) Hareketli cekimlerde hem harici flash kullanip hemde seri cekebilirmiyim?

Ic mekan cekiminde harici flash ile cekimde bana ne onerirsiniz lutfen yardimci olurmusunuz?

Tarih: 3 Eylül 2012, 02:37 - İp: 174.***.**8.78
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

1. Çekim yaptığınız ortam yeterli ışığa sahip değilse flaşlı fotoğrafın normal sonrakilerin karanlık çıkması normaldir.

2. Hangi modda çekim yatığınızın önemi yok her iki modda da (enstantane öncelikli modu seçerseniz seçtiğiniz enstantane hızına bağlı olarak) seri çekim yapabilirsiniz.

3. Flaş kullanarak seri çekim yapmak kolay değildir.
Çoğu zaman flaşınız seri çekim hızına yetişemez.

Örneğin;
Siz saniyede 10 kare fotoğraf çekecek hızda çekim yapıyorsunuz.
Oysaki flaşınızın bir kez patladıktan sonra yeniden dolma süreside 1 saniye diyelim.
O zaman siz seri çekim yaparken flaş sadece 1 kez patlar ve sonra yediden dolmak için 1 saniye bekler ve sizde seri çekimde flaş kullanamamış olursunuz.

Bu durumda ne yapmanız gerekir?
Flaşınızın dolma süresi ile makinenizin saniyedeki çekim hızını senkronize etmeniz gerekir.
Flaşınız 1/4 saniyede doluyorsa makineniz saniyede 4 kare fotoğraf çekmeye ayarlandığında flaşınızın dolum hızı saniyedeki 4 karelik hıza yetişecektir ve her karede flaşınız patlayacaktır.

Ya yapacağınız seri çekim hızını flaşınızın dolum süresine uyduracaksınız ya da yapmak istediğiniz seri çekim hızına yetişebilecek dolum hızı yüksek bir flaş edineceksiniz.

4. Hareketli çekimlerde hem flaş kullanıp hemde seri çekim yapabilirsiniz. Yukarıda anlattığım şekilde uyumlu bir flaş makina ikilis olursa tüm hareketli kareleriniz flaşlı çekim olur.

5. Çekim yapacağınız iç mekana göre yapacaklarınız değişebilir. En temel uygulama flaşı tavandan veya duvardan yansıtmaktır.

Tarih: 3 Eylül 2012, 11:04 - İp: 78.***.**2.204
  • 1