salihbaba
salihbaba (üye)
Erzurum / Amatör

Fel Butonu Kullanımı

İyi akşamlar arkadaşlar.
Ben 400 D ile stüdyoda yaşadığı bir problemin nedenini sizlerden öğrenmek istiyorum.
El pozometresi ile konudan ışık ölçümü yaptığımda (siyahtan, beyazdan ve orta tonlardan ayrı ayrı ölçüm yapıyorum) ortalama 1/125-f.16 gibi bir değer elde ediyorum. Sağ ve solda iki adet 380 Watt güçündeki paraflaşlardan ayrı ayrı ölçüm yapıyorum. AWB beyaz ayarında bulduğum bu değerleri makinaya girip çekimi yaptığımda, berbat renk tonları ve sanki stüdyoda ışık kullanılmamış gibi oldukça kötü sonuçlar elde ediyorum. Ancak aynı değerleri ile makinanın FEL düğmesine basıp ön flaş patlatması yaptıktan sonra çok güzel sonuçlar ortaya çıkıyor. FEL butonuna basmadan, sadece pozometre ile elde ettiğim değerlerde iyi sonuçlar alabilmem için neler yapmalıyım. Ben bunun nedenini öğrenmek istiyorum. Yani, niçin FEL butonuna basmadan önce yaptığım çekimlerde kötü sonuçlar elde ediyorum? İlle da FEL butonuna basmam mı gerek? Kullandığım ekipman; Canon EOS 400D+Canon EF 90 300 EF.
Cevaplarınız için sonsuz teşekkürlerimle....

Tarih: 23 Ocak 2010, 22:26 - İp: 78.***.**8.80
yukselp
yukselp (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

El pozometresi dediğinizin marka modelini verin önce. Paraflaş kullanıyorsanız
flaşmetreye ihtiyacınız var, öyle siyahdan beyazdan yansıyan ışık ölçülmez.
Tamamen yanlış bir teknik kullanıyorsunuz gibi.

1) Elinizdeki bir flaşmetre mi? (değilse bırakın, o iş olmaz)

2) Flaşmetre ise, konunun tam önünde, kameraya bakar vaziyette tutun
ve çekimde hangi flaşları kullanacaksanız hepsini çaktırıp diyafram değerini
alın. Toplam poz değeri budur, makineye bunu gireceksiniz.

3) Eğer paraflaşların birbirine oranını (raito) ölçmek istiyorsanız, flaşmetreyi
her bir paraflaşa tutup ayrı ayrı ölçüm alın. Bu diyafram değeri değildir, sadece
ratio ölçmüş olursunuz.

Tarih: 24 Ocak 2010, 04:15 - İp: 78.***.**3.180
  • 1