ozgurozkan
ozgurozkan (üye)
Ankara / Amatör

En Ucuza Sonsuz Fon Oluşturma

Sadece ürün fotoğrafçılığı değil; natürmort çalışmalarda da bazen gereklilik arz eden bir konudur sonsuz fon.

Öncelikle ürün çekim masaları ve ışık çadırlarının fiyatlarını araştırdım. 50 x 110 cm ürün masası 190 TL altında bulamadım. Nakliye sorunlu. Kurulu vaziyette alıp taşıyabiliyorsunuz, çünkü açtığınızda pleksiglas yüzeyi zabtedip tekrar kurmak zahmetli. Ayrıca aldığınız boyutla sınırlısınız. Büyük boyları ise 1.500 TL'ye kadar çıkıyor fiyatlarda. Profesyonel işler için 7.000 TL civarında çekim masaları var.

Ben bu konuda bir çalışma yaptım. İnternet ortamındaki projeleri takip ederek fon kartonlarını aynı çekim masası yüzeyi gibi duvardan sehpaya bükerek bantladım.

Beyaz fon kartonu kırtasiyeden 70x150 cm 2 TL'ye aldım.

Çekim konusu kaşıkları yerleştirip, nar tanelerini ortadaki kaşığın üzerine yerleştirdikten sonra, kafa flaşını 90 derece kaldırıp beyaz tavandan yansıtmak üzere manuel modda +4 EV seviyesinde patlattım. Makine ayarları ise enstantane hızı olarak 1/200 ve diyafram f 4 manuel moddaki değerlerdeydi. ISO 100'de ve beyaz dengesi "auto" hazır modundaydı (beyaz ayarı işleme aşamasında bir miktar [6000 kelvin] düzeyine kadar çıkarıldı)

Sonuç fena değildi. gölgelerin düşüş yönü tatmin etmediği takdirde aydınlatma tavandan dağıtılarak değil de yanlardan da yapılabilir. Benim çalışmamda kontrast ister istemez düşük oldu ancak kontrast istendiğinde yanlardan asimetrik düzeyde aydınlatma gerçekleştirilebilir.

Raw formatında çektiğim foto üzerinde yaptığım dijital düzenlemeler ise, Camera Raw programında, lights (whites) artırıldı, kaşık üzerindeki narların renk doygunluğu (reds) %15 artırıldı ve narların olduğu bölgenin keskinliği %25 artırıldı. Ayrıca narların kırmızısının "luminance" değeri az miktarda artırılarak narların daha canlı görünmesi ve birbirlerini ayıran çizgilerin netleşmesi sağlandı.

http://galeri.netfotograf.com/photo.asp?foto_id=578287

Profesyonel ürün çekimine fon kartonları ve masa lambasıyla gidilmez elbet.

Ancak amatörlerin natürmort çekimlerinde olsun diğer tür detay çekimlerinde olsun bu masalara para vermesini şu bilgi düzeyimle gereksiz buluyorum.

Ha bu arada, şişe ve sair çekerken alttan ışık vermek zorunda kalırsanız, fon kağıdını biraz ince ve geçirgen alıp, alttaki sehpayı cam olarak kullanırsanız ve ışığı sehpanın altından verirseniz iş görür diye düşünüyorum. Bununla ilgili örnek çalışmalar vardı üniversite klüplerinde yapılıp internete yüklenen. Onların da adresini eklerim isteyen olursa.

#ozgurozkan' tarafından 08.11.2013 19:53:41 tarihinde düzenlendi.

#ozgurozkan' tarafından 08.11.2013 19:57:06 tarihinde düzenlendi.

#ozgurozkan' tarafından 08.11.2013 19:58:50 tarihinde düzenlendi.

#ozgurozkan' tarafından 08.11.2013 20:14:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Kasım 2013, 19:53 - İp: 85.***.**2.253
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

güzel çekim olmuş, paylaşım için teşekkürler...

Tarih: 9 Kasım 2013, 16:20 - İp: 78.***.**5.143
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkürler paylaşım için ilk fırsatta bende deneyeceğim.

Tarih: 10 Kasım 2013, 23:47 - İp: 92.***.**3.221
alfaci
alfaci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Gerçekten güzel bir çalışma ve paylaşım olmuş.Anlatımlarınıza göre en kısa zaman da kafam da ki bir objeyi bu şekilde çekicem...

Tarih: 11 Kasım 2013, 17:06 - İp: 212.***.**0.119
  • 1