yasin_erdogan
yasin_erdogan (üye)
İzmir / Amatör

Dslr-like İle Light Box Ta Çekim !

Arkadaşlar merhaba,
İzmirde, ufak bir ayakkabı dükkanımız mevcut.
İnt. sitesi için ayakkabı fotoğrafı çekmemiz gerekmekte idi.
Önce işin uzmanlarına, foto stüdyosunda 5-10 tl arasında ürün fotoğrafı çektiriyorduk, fakat illalah ettim, çeken arkadaş uğraşmıyor,1 diğeri birbirine tutmuyordu bir şey söylemeyede gelmiyordu, tek poz için fiyat alıyordu, tavırları vs. işine geliyora şeklinde konuşmaları beni bu karara almama zorladı.
Önce ürün çekimi için araştırma yaptım.
Ev yapımı light box yaptım.
2 adet 450w. ışık sağlayan beyaz tasaruf ampul aldım.
Bunlar için ev yapımı spot yaptım.
Ufak bir tripod.
Birde fuji s2950 foto makinası aldım.
Açıkçası ürün otomatik modda iyi sonuç vermedi,
Bir bilene danışmak istedim, Danışmadan öncede int. araştırdım. Ensante, diyafram gibi bilmediğim açıkçası okuyupta anlamadığım kavramlar gördüm.
Velhasıl bu şartlar altında,Aşağıda vermiş olduğum link teki resim en yakın hangi ayarlar altında çekim yapabilirim?

Ensantene F3.1 F6.4
Diyafram 1-2000
ıso 34-6400
Çekim mod: P - S - M - A - C

http://b1202.hizliresim.com/u/5/2fnu0.jpg

Tarih: 5 Şubat 2012, 00:16 - İp: 78.***.**8.60
oldies
oldies (üye)
Tekirdağ / Stüdyo Fotoğrafçısı

hocam yazmış olduğun bu ekipmanlar gösterdiğin sonucu almak elinde sapanla ava çıkmak gibi sana tavsiyem madem bu işi yapıcam diyon baya bi para harcaman lazım bikere ürün çadırın flaş için kullandığın ampul olmaz makinede yeterli değil msn adresimi verim ekle orda detaylı anlatırım sana

[email protected]

Tarih: 5 Şubat 2012, 10:43 - İp: 212.***.**8.49
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

fotografı o ekipmanlar degil fotografcuı cekiyor.

o ısıkları almak o softboxu yapmak degil mesele. o ısık hangı acıda duracak hangi degerlerle cekim yapılacak. photoshopta nasıl işlenecek vesaire.

fotografcılık sadece enstantane diyafram da degil (ki işin temeli budur, bunları bilmeden fotografa hakim olamazsınız) aynı zamanda ısık ve kompozisyon bilgisi mecburidir.

bukadar masraf yapmaktansa işinin ehli bir fotografcıyla anlasmanız her konuda daha ıyı sonuc almanızı saglar.

malesef buradan su sukadar olsun bu bukadar olsun diyerek linkteki gibi bir fotograf almanızı saglayamayız. bunun imkanı yok.

Tarih: 5 Şubat 2012, 19:28 - İp: 217.***.**7.34
wemark
wemark (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Yasin kardeşim. Elindeki ekipmanla ile rahat rahat çekersin fakat iyi ışık ayarı, makinanın manuel ayarlarını bilmek ile alakalı ve geriside senin kabiliyetine kalmış. Ayrıca verdigin adresteki fotoğraf çekim sonrası arka planına photoshop'da beyaz yerleştirilmiş. Buda demektir ki sende photoshop'uda öğrenmen gerekiyor. Bende her ekipmanımı kendim yaptım üstelik 450w değil 3 adet 18watt tasarruflu ile çekiyorum. Bende Fuji S1800 kullanıyorum çalışmalarıma bir bak. Ayrıca fotoğrafı Makina değil makinayı kullanan çeker.

http://www.flickr.com/photos/wemark/5492859154/in/photostream

Tarih: 27 Şubat 2012, 17:22 - İp: 78.***.**3.204
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

wemark kullandıgın ekipmana gore cok iyi iş cıkarmışsın, tebrikler.
elindeki makineyi kucumsemeden sınırlarını gormeye calısan fotografcılar bu işten milyarlık ekipmanlarını yarıstıranlardan cok daha fazla zevk alıyor eminim.

Tarih: 29 Şubat 2012, 12:08 - İp: 78.***.**7.226
wemark
wemark (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Teşekkürler Gaijin.

Tarih: 29 Şubat 2012, 18:31 - İp: 78.***.**3.204
  • 1