colmehmet
colmehmet (üye)
Antalya / Meraklı

Dslr Kullanmak Bu Kadar Zor Mu?

Merhaba arkadaşlar 2 gün önce dslr (d5100) makine aldım ve şu ana kadar hiç profesyonel makine kullanmadığım için çok yabancıyım herşey çok karışık geliyor. fotoğraf çekmeye çocukluğumdan bu yana hevesliyim. güzel fotoğraflarımda var ama hep kompakt makine ile çekmiştim yani makine ayarları kendi yapıyordu. bir hevesle dslr aldım yok perde hızı yok diyafram ayarı kafam allak bullak oldu. otomatik modda da kullanmak istemiyorum çünkü aynı görevi kompakt makinem de görüyor. fotoğraflar çok kötü çıkıyor bütün hevesim gitti. sizce ne yapmam gerekir değerli üstadlar? ben de güzel fotoğraflar çekmek istiyorum. d5100 le çekilmiş fotoğraflara bakıyorum hakikaten çok güzel fotoğraflar var hayran hayran izliyorum. bana da yardımcı olun lütfen. bu ayarların pratik bilgisi yok mu? (bu arada kullanma kılavuzunu okudum ama yine anlamadım)

Tarih: 10 Şubat 2013, 00:00 - İp: 141.***.**9.199
aea
aea (üye)
Giresun / Meraklı

Merhaba,
Öğrenmenin en kolay yolu okumak-dinlemek, izlemek ve uygulamaktır. 5100 kaliteli fotoğraf çeker. Hevesinizi yitirmeyin.

Öncelikle temel kavramları öğrenin. Bol Bol uygulama yapın. Beğendiğiniz fotoğrafların exif bilgilerini kontrol edin. Hangi durumlarda hangi ayarlar kullanılmış inceleyin.

Otomatik modu kullanmaktan çekinmeyin. Fakat kullanırken makinenin hangi değerleri seçtiğini mutlaka kontrol edin.

Tarih: 10 Şubat 2013, 02:52 - İp: 94.***.**6.208
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Bence DSLR makine kullanabilmek için üstün zekalı olmaya gerek yok Ve herkesin DSLR almasına da gerek yok.DSLR makineyi kimler alır?Elindeki makine onu sınırlıyorsa o zaman alınır.85mm'de 2.8 diyafram kullanmak istiyorsanız mesela.Ya da RAW çekmek isterseniz.Ya da 8mm objektif kullanma niyetiniz varsa... Ortalıkta kocaman makine ile dolaşmanın ne anlamı var yani.Bazen görüyorum hanım hanımcık kızlar boyunlarında kocaman makineler.

Genel fotoğrafçılık konuları hakkında bilgi edinin ve kullanma kılavuzunu bir kaç kez okuyun, ara da sırada yine bakın.Zamanla olayı çözdüğünüzü göreceksiniz.

Tarih: 17 Şubat 2013, 18:53 - İp: 176.***.**1.119
colmehmet
colmehmet (üye)
Antalya / Meraklı

yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim arkadaşlar. her geçen gün kendimi geliştiriyorum. diyafram ve perde hızını iyice anladım sayılır. güzel fotoğraflarda çekmeye başladım. raw formatında çekip sonra bilgisayarda düzenliyorum harika oluyor. şimdilik tek sorunum heryerde fotoğraf çekemiyorum biraz utanıyorum da mesela fotoğraf çekmem gerektiğini düşündüğüm bir an oluyor ama insanlar "napıyo bu acaba bizi mi çekiyor" diye düşünür diye çekmekten vazgeçiyorum.

Tarih: 18 Şubat 2013, 13:51 - İp: 95.***.**8.217
dugunslayt
dugunslayt (üye)
İstanbul / Meraklı

d5100 gayet iyi bir makınadır. d5100 ile ;

portre cekecek iseniz 70-200 f2,8 veya 55-200

sokakta insan cekecek isenız yıne aynı objektifleri tercıh edebilirsiniz.

maanzara cekımı içim 50mm f1,4 veya f1,8 tercih edebilirsiniz. fakat crop body bır makına kullanıdıgnız için crop carpan faktoru bulunmaktadır. oyuzden 50mm yerıne 35mm tercıh edebilirsiniz

35mm x 1,5 =52,2 tekabul eder.

bahsını ettıgım objektiflerle cekmıs oldugunuz fotografları görunce keskınlık ve netlık acısından d5100 le neler cekebileceğinizi daha iyi anlamış olacaksınız.

Tarih: 19 Şubat 2013, 12:43 - İp: 82.***.**8.242
colmehmet
colmehmet (üye)
Antalya / Meraklı

evet gerçekten güzel makine ben de kullandıkça farkına varıyorum. iyi ki almışım diyorum. yalnız yeni lens almak için biraz daha zamanım var. zaten makineyi alırken bütçeyi biraz zorladım lensi de bir kaç ay sonra alırım artık.

Tarih: 19 Şubat 2013, 16:12 - İp: 88.***.**1.131
  • 1