mutos
mutos (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Doga&manzara Fotografları

Selamlar;

Doga fotografı cekmek icin kolları sıvadım,teknik olarak yardıma ihtiyacım var.Diyaframın kısık olması doga fotografları cekerken cok mu onemli ve de enstantene hızı da yuksek degerlerde olması fotografı daha guzel kılar mı?

Artı olarak herhangi filtre kullanmıyorum.Eos'un orijinal lensleri (18-55) i kullanarak cekmeteyim.Bunun cok bir dezavantajı olur mu bana?

Tesekkurler

Tarih: 1 Aralık 2006, 14:16 - İp: 88.***.**8.143
achillian
achillian (üye)
İstanbul / Amatör

Lens hyakkında bişi diyemem ama kendi çekimlerimden söleyem renklere doygun bir fotograf olmasını istioyosan diyaframı biraz kıs ama enstantaneyide biraz aç ben şahsen canon s1 kullanıyorum onda diyaframı 8 getirip enstantaneyide 1/1000 (genelde güneşe karşı yaptığım çekimlerde kullanıyorum) veya 1/400 arası dğerlerle çekiyorum. Tabi ben bir amatörüm ve genelde deneme yanılma yoluyla bazı şeyleri buluyorum bence sende deneme yanılma yoluyla bulabilrsin

Tarih: 5 Aralık 2006, 11:50 - İp: 81.***.**8.129
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

bahsettiğin kit lens çok başarılı bir lens değil... Tabi bu senin fotoğraftan ne beklediğine göre değişen göreceli bir kavram. Keskinliği falan bana yeter diyorsan bu lens başarılı bir lens. Manzara ve doğa fotoğrafı çekmek için yeterli bir aralık 18-55...

Gelelim diyafram-estantane olayına... Açıkcası bunlarda senin keyfine kalmış değerler.. Ama ben diyuaframda orta seviyelerde kullanmandan yanayım.. 3.5 falan... Flu çekmek istiyorum dersen değerler değişecektir tabi..

Fotoğrafın parlaklığını estantane üzerinden ayarlaman yanlısıyım.. Diyaframla fazla oynamana gerek yok. Direk estantane üzerinden gir olaya... estantaneyi yavaşlatırsan parlaklık artar, hızlandırırsan azalır (artık bunuda ben demiyim ) öle bişeler işte... Eminim üstadlar daha net cvplar vereceklerdir sana.. Başarılar...

Tarih: 5 Aralık 2006, 13:50 - İp: 88.***.**3.122
mutos
mutos (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

tesekkurler arkadaslar bilgiler icin.iyi aksamlar

Tarih: 5 Aralık 2006, 19:55 - İp: 88.***.**5.34
altozan
altozan (üye)
İstanbul / Amatör

benim fikrim biraz diaframı yüksek tutman böylece alan derinliği sayesinde net alanın daha çok olur bunun la birlikte enstanteneyi düşük tutmak daha iyi netice almanı sağlar

Tarih: 5 Aralık 2006, 23:33 - İp: 88.***.**2.83
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Diyaframı kısık tutup (1/5 - 1/8 gibi) kadrajın altından ufuk çizgisine kadar olan mesafenin 1/3'üne denk gelen bir mesafedeki cisme odaklanmanız öneriliyor.

Tarih: 10 Aralık 2006, 10:09 - İp: 85.***.**0.28
atlantis35
atlantis35 (üye)
Manisa / Amatör

natıonalgeopraphic dergisinde bu detaylı anlatılmış.O cd lerden edinmenizi tavsiye ederim.

Tarih: 10 Aralık 2006, 11:25 - İp: 88.***.**2.214
melocan
melocan (üye)
Kocaeli / Amatör

teşekkürler arkadaşlar

Tarih: 15 Aralık 2006, 17:05 - İp: 85.***.**9.196
mogun
mogun (üye)
Eskişehir / Amatör

her hava koşulunun belli diyafram ve estantene koşulu vardır,ayrıca ISO yu da unutmamak gerek.
önemli olan havanın durumu ve ışığın durumuna göre diyafram ve estantenenin bilinmesi,bundan sonraki değişiklikler size kalmış ama birinci kural bunları çapraz oynatarak çekim kalitesini yakalayabilmek.
iyi çekimler.

Tarih: 15 Aralık 2006, 17:39 - İp: 85.***.**9.212
  • 1