ardinyo
ardinyo (üye)
Almanya / Amatör

Diyafram-estantene

abi nikon icin oda icinde estantene ve diyafram kacta olmali sizce bide
ben bir stüdyocu arkadasta görmüstüm nikon icin stüdyo cekimi teknigi delilen bir kagit vermisti toptancisi üstünde iste stüdyo ortaminda en iyi nasil ayar verilir anlatiyordu yani diyafram 9 estantene 6 menüde bir yere giriyor bazi seyler off bazilarini on falan birseyler yapiyordu sizdelerde öyle birsey varmi veya en iyi oda ortaminda nasil cekerim otomatikmi manuel mi tarifini yazarsaniz sevinirim veya bir kagida yazip eklerseniz sevinirim simdiden herkese tesekkürler allaha emanet olun

Tarih: 22 Ocak 2009, 14:48 - İp: 79.***.**3.75
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

nikon icin oda icinde estantene ve diyafram kacta olmali sizce

Bu değelerin ne marka ile ilgisi var ne de ortamın oda olup olmamasıyla. O anki ışık şartlarına ve fotoğrafta alınması istenilen sonuca bağlı olarak değişir. Hazır bir reçete yok.

Tarih: 23 Ocak 2009, 12:04 - İp: 88.***.**3.75
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Ah ardinyo, hepimizin hayalindeki seyi sormussun, ama Ocaklilar hakli, bir recete yok. Sen makinayi P moduna al, ISO'yu da 800 asa'ya getirip cek. En iyi sonucu oyle alirsin.. Hem de diyafram enstantane falan gibi seylerle ugrasmazsin.

Tarih: 25 Ocak 2009, 11:28 - İp: 78.***.**0.32
ardinyo
ardinyo (üye)
Almanya / Amatör

abi benim nikon d100 var di sonra canon 5d aldim iki makina birden sonra antalyada sezon kapandi memlekete geri geldim nikon d100 stüdyocu bir arkadas getir bakalim dedi götürdüm ona tabi bir kac tane deneme cekimi yapti sensör tozundan süphelendi ki garanti vardir cünkü yep yeni 1 aylik makinlarda bile günbatimi cekimlerinde sensör lekeleri resmi kapliyorlardi neredeyse sonra sonra dosyasini acti bir kagitta bazi ayarlari degistirdi pek dikkat etmedim iste yani diyaframi ve estanteneyi beni cekerek stüdyosuna göre ayarlardi valla ben öyle birsey görmüstüm ama belkide her fotografci kendisine göre ayar veriyordur ve herkeste kendi ayari en iyi diye düsünüyordur bilmem olsa cok iyi olur aslinda

Tarih: 25 Ocak 2009, 22:09 - İp: 79.***.**0.98
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

arkadaşım sensorda lekelerin sebebi objektifi tozlu ve rüzgarlı bır yerde sökmüşsünüz ve rutubetli yerlerde dolaşmışsınız. asla elinizle temizlemeyin yoksa statik elektrik varsa üstünüzde foto entegreyi yakarsınız.servise yollayarak temizletiniz.bu arada gece çekimleri 30 ve 60 esnantenede daha net olur. çünkü flaşların en parlak anları bu esmantenelerdedir.30 esnantene bir saniyenin 30 da birinde filme alınan görüntü demektir.ilgilerinize.125 daha kısa bir zaman olması sebebiyle ışık gücü fazla ister bu nedenle arkadaki az ışıkları yazamaz.

Tarih: 29 Ocak 2009, 11:55 - İp: 78.***.**0.50
alpa_73
alpa_73 (üye)
İstanbul / Meraklı

doğru demişiniz herkez kendi tecrübesine göre bir ayar "çeker". makina nikonsa bir nikon flaş alınız flaşın kafasını hep tavana 45derece gelecek çekilde tutunuz otomatik ayarda çekiniz size bir acemi reçetesi bu olabilir. sora öğrendikçe kendia ayarlarınızı "çekersiniz"

Tarih: 22 Şubat 2009, 12:56 - İp: 88.***.**6.172
  • 1