dgkntrmn
dgkntrmn (üye)
Muğla / Profesyonel Fotoğrafçı

D5100 Yıldız Çekimi

Dün gece nikon d5100 ile yıldız çekimine çıktım makinemi kurdum kumanda içe çekimi başlattım fakat 90 dakika planladığım çekim sadece 1800 sn sürmüş ben kumandayla müdahale etmememe rağmen çekim 1800 snde bitmiş bunun nedeni nedir bilen varsa yardımcı olursa çok sevinirim şimdiden Teşekkürler

#plndgk' tarafından 26.02.2013 12:40:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Şubat 2013, 12:39 - İp: 88.***.**1.118
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

hiç kimse yazmadan tahmin etmeye çalış bakalım, sence neden?..

ipucu veriyorum: hararet yapan motora ne olur?..

Tarih: 26 Şubat 2013, 14:18 - İp: 176.***.**1.69
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör
dgkntrmn
dgkntrmn (üye)

Hararetlik bi durum yoktu çünkü hava çok soğuktu çekimi yaptığımda anlaşılan linkte olduğu gibi bir limit söz konusu. Bu da beniz üzmedi değil.

Tarih: 26 Şubat 2013, 18:29 - İp: 88.***.**1.118
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

hararet örnek olarak verildi fikir versin diye, hararetlik durum olsun olmasın üretici makinaya limit koymuş...mesele, işin mantığını anlamakta...araban var 200 hp, gaza basıyorsun ama belli bir hızın üstüne çıkmıyor, çünkü limitör var, mesele bu...

Tarih: 26 Şubat 2013, 19:10 - İp: 176.***.**1.69
crocs
crocs (üye)
İstanbul / Amatör

sensörün yanmaması için koyulan limitler var. filmli makina gibi 90 dakika çekerseniz ne olacağı konusunda bir fikriniz var mı acaba. makinanızı çöpe gitmekten kurtarmışsınız bence. lens kapağını kapatın ve 20 saniyelik bir boş uzun pozlama çekim yapın ölen piksellerinizi kırmızı ve mavi renkli noktasal pırıltılar olarak göreceksiniz zoom yaparka inceleyince

Tarih: 26 Şubat 2013, 20:37 - İp: 78.***.**4.82
dgkntrmn
dgkntrmn (üye)

Hararetin örnek olarak verildiğinin bende farkındayım ben sadece bu süreyi nasıl uzatabileceği mi sordum ve bunu bir kullanma kılavuzu elde ederek öğrendim. Ayrıca dediğiniz ölü pixellere rastlayamadım ki öyle bi durum olmamış Allahtan. Yaz ayınca sıcak havada yapmış olsam bu çekimi bahsettiğiniz sorunlarla karşılaşmam büyük bi ihtimaldi fakat 0a yakın bir havada yapıyorum çekimlerimi

Tarih: 27 Şubat 2013, 00:15 - İp: 88.***.**3.41
crocs
crocs (üye)
İstanbul / Amatör

bu çekimler genelde tek parça halinde yapılmıyor bu arada birkaç tane uzun pozlamayı birleştirerek yapılıyor diye biliyorum belki bu bilgi de işinize yarar zamanla. iyi çekimler

Tarih: 28 Şubat 2013, 10:30 - İp: 85.***.**2.66
dgkntrmn
dgkntrmn (üye)

Raw olarak yaptığımda çekimi makineden de birleştirme imkanı var bu sayede hem yanma riskinden kurtulmuş olurum. Daha denemedim ama güzel bir sonuç çıkar umarım. Yorumlar için herkese Teşekkür Ederim

Tarih: 28 Şubat 2013, 23:50 - İp: 78.***.**8.215
  • 1