radayhan
radayhan (üye)
Bursa / Amatör

Cekım Teknıklerı Hakkında Yardım???

dostlar havai fişek gösterisi ve akarsu dakı tül etkisi gıbı karelerı nasıl hangı teknıkte cekmek gerek makına 30d ve casıo z1050.. anlasılır bıcımde anlatırsanız makbule gecer. selamlar

Tarih: 21 Nisan 2008, 13:28 - İp: 85.***.**0.206
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

bu tarz çekimler genelde uzun pozlama ile olur. bu çekimleri net bir şekilde yapmak için bir tripod a ihtiyacınız var. makinenizde self timer yani zamanlıyıcı yoksa denklanşör kablosu ve kumadasıda alamnız lazım ki titreme olmasın. bu arada akarsu fotoğraflarında polarize filtre de kullanmanızı öneririm. çünkü o çekim esnasında sensörönüz baya bir fazla ışık alıcağı için, polarize filtre de çekimden 1-2 poz kıstığı için işinizi kolaylaştırıcaktır.

havai fişek fotoğrafı hiç çekmedim ama akarsu fotoğrafı yeteri kadar çektim.

ilk önce tripoda makinenizi yerleştirin. çekiceğiniz kareyi kadjara yerleştirin. ortamın ışığına göre enstantenizi ayarlayın. ens. zamanı genelde 2-3 saniyedir ama ortama göre ve vermek istediğniz etkiye göre bu artabilir. bunula birlikte diyafram aralığını mümkün olduğunca kısın. çekim zamanınız öğlen vakti olmamasını öneririm. öğlen sert ve yoğun bir şekilde ışık geldiği için fotoğrafınızda patlamalar olabilir. bunlardan sonra sadece self-timer ı çalıştırıp çekmek kalır size.

#gurhan_87' tarafından 21.04.2008 15:31:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Nisan 2008, 15:29 - İp: 81.***.**7.171
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Havai fişek için aşağıdaki topiclere bakın

http://forum.netfotograf.com/photo_technics.asp?msg_id=8996

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=12819

Tarih: 21 Nisan 2008, 16:33 - İp: 81.***.**1.69
radayhan
radayhan (üye)
Bursa / Amatör

degerlı yardımlarınıza tsk edrm saolun ısıgınız bol olsun