tunnish
tunnish (üye)
Bursa / Amatör

Canon 1000d İle Bebek Fotografı

Merhaba,
4 aylık bir bebegim var. Onun daha iyi resimlerini cekmek için Canon 1000D aldım. Ev ortamında bebeğimin yakından yüz fotograflarını en iyi hanfi modda cekebilirim? flaş patlasın istemiyorum, ama patlamayınca da resim bulanık cıkıyor kızım sürekli hareket ettiği için.. yardımcı olursanız sevinirimm..

Tarih: 1 Aralık 2010, 15:35 - İp: 88.***.**0.153
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,

Mümkün olduğu kadar doğal ışık kullanmaya çalışın. Gündüz çekim yaparsanız perdeleri açın ve olabildiğince pencerelere yakın bir yere bebeğinizi konumlandırmaya çalışın. Makinenizi AV konumuna getirin. Lensinizi bilmiyorum ama 18-55 olduğunu varsayarak söylüyorum; tercihen 35-50mm arası olacak şekilde zoom yapın. diyaframı (f değeri) tekerleği çevirerek 5.6 gibi bir değere ayarlayın. Makinenin buna karşılık verdiği enstantane değerini kontrol edin. Tercihen 1/60 altına düşmemeye çalışın. Eğer daha düşük bir değer çıkıyorsa (1/30 , 1/15 ya da daha düşük), o zaman ISO değerini yukarı çıkarın. 400 - 800 gibi.

Gece çekecekseniz, odadaki tüm ışıkları açın. Aynı işlemleri tekrarlayın. Yeterli olmaz ise ISO değerini 1600'e kadar çıkarın.

Bir diğer konu da White Balance (Beyaz dengesi konusu). Gece çekimi yaparken mümkünse kullandığınız ışık tipine göre (floresan ya da enkandesan) beyaz ayarını değiştirin. Çok verim alamazsanız otomatik ayarda kalabilir.

Kolay gelsin.

Tarih: 1 Aralık 2010, 16:02 - İp: 193.***.**7.122
tunnish
tunnish (üye)
Bursa / Amatör

AV modunda F degerini ayarladıgımda makinenin belirlediği enstantane degerini nerden gorebilirim?

Tarih: 1 Aralık 2010, 16:21 - İp: 88.***.**0.153
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Vizörden baktığınızda görebilirsiniz. Ya da arka ekranda da görebilirsiniz.

Tarih: 1 Aralık 2010, 17:26 - İp: 193.***.**7.122
kerempekin
kerempekin (üye)
İstanbul / Amatör

Güzel bir soru, güzel bir cevap...
glorfindel kısaca faydalı bir temel eğitim dersi vermiş...
saçma sapan acil, yardım vs konu başlıklarının içinde faydalı bir konu olmuş..
benimde bir önerim olsun; arada bir seri çekim modunda çekim yapın, içlerinden biri güzel çıkacaktır...

Tarih: 1 Aralık 2010, 20:04 - İp: 78.***.**4.120
  • 1