turk52
turk52 (üye)
Ordu / Reklam Fotoğrafçısı

Bulb Modunda Gece Çekim Hakkında...

Arkadaşlar yeni uzaktan kumandam geldikten sonra gece deniz kenarında bulb modunda 1 dk lık çekimler yaptım ancak bir yerde yanlışlık yaptım sanırım ki fotoğraf hem net değil hemde noise vardı ben cam gibi beklerken pc ye bir attım noise ve netlik kaybı var.... gece bulb modunda diyafram enstantene ilişkisini çok mu araladım bilmiyorum ayarlar aşağıdaki gibi. Çok yakında yaylara çıkıcam bulb modunda yıldızlı fotolar filan çekmek istiyordum ama anlamadım. Forumlarda bulb modunda adamlar 1 saat çekim yapıyorlar ben yapsam sanırım noise yağmuru olur. Fotoğrafı büyültürseniz noise ve kirliği görürsünüz

Canon EOS 60D
iso 200
Bulb modunda 91 sn çekim
F22

Tarih: 22 Haziran 2012, 11:53 - İp: 78.***.**6.203
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

- Diyaframı 8-11 aralığında tutun.
- Iso değerinin makinanın elverdiği en düşük düzeye indirin.
- Varsa, makinada gürültü gidericiyi (noise nr) açın.
- Çekeceğiniz yerin ışık şartlarına göre 15-30 saniye arasında denemeler yapın. Sonuçlara göre pozlama süresiyle oynayın.

Bahsettiğiniz çok uzun süreli çekimleri gerçekleştirenlerin ekipmanlarındaki sensörü bi araştırın. Burada tercih CCD mi CMOS mu acaba? Çekim sonrası sözkonusu iso gürültüsü için ne gibi işlemlerden geçiyor?
Bundan başka hiçbir ışık kaynağının olmadığı en ücra alanlarda sadece gökyüzünü fotoğrafladıklarını, en küçük diğer ışık kaynaklarının bile olumsuz etki yarattığını biliyoruz.

#Kamera54' tarafından 22.06.2012 12:53:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Haziran 2012, 12:49 - İp: 46.***.**3.230
turk52
turk52 (üye)
Ordu / Reklam Fotoğrafçısı

Benim makinede en düşük iso 200 ve en düşükte tutuyorum... diyaframı 8-10 aralığından denedim biliyorum fena değil ama bulb modunda 1 saat enstanteneyi açık tutanlar hangi ayarlarda çekiyorlar anlamdım

Tarih: 22 Haziran 2012, 12:53 - İp: 95.***.**7.156
evrenozbilen
evrenozbilen (üye)
İstanbul / Meraklı

Hem makinenizi ve objektifinizi tasiyabilecek hem de dis etkenlere karsi saglam bir tripod gereklidir.

Uzaktan kumanda veya kablolu deklansor geektirir.

ISO yu min. degerde tutmamiz gerekir. Canon EOS 60D de var mi bilmiyorum ISO 100 olsa daha iyi sonuc verir.

Canon EOS 60D de var mı bilmiyorum ama menuden ayna kilidi (mirror lock) ile aynayi yukarida tutarak fotograf cekimi sirasinda ayna hareketinden dogan hareketi engeller.

F (diyafram) degerini 8-10 un uzerine cikarmamayi deneyin. Daha net fotograflar cikartirsiniz. Yeterli isik doygunlugu icin enstantane (sure) ile oynamanizi tavsiye ederim.

Isiginiz bol olsun...

Tarih: 22 Haziran 2012, 13:11 - İp: 95.***.**2.18
bulo
bulo (üye)
İzmir / Amatör

60d de 100 iso vardir menuden ayarlanabilir highlight tone priorite yi kapatirsaniz iso 100 den baslar

Tarih: 22 Haziran 2012, 15:07 - İp: 88.***.**4.92
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

60D'de en düşük ISO100'e inebiliyor olmanız lazım. Highlight Tone Priority açık kalmış olabilir.
f22'de ciddi ışık saçılması olur, netlik ondan da azalmış olabilir. Ayrıca çok hafif titreme var gibi, üçayak rüzgardan titremiş olabilir. O pozda f22'ye gerek yok, f8 yeterli olacaktır. Odağı nasıl yaptınız? Canlı önizlemede elle yapsanız daha iyi. Gece otomatik odak düzgün çalışmayabilir. Yukarıdaki fotoğrafta odak sorunu var.
Ardarda birkaç çekim yaptıysanız algılayıcı ısınmış da olabilir.
Son olarak "Long Exposure Noise Reduction" seçeneğini aktifleştirin.

Tarih: 22 Haziran 2012, 18:31 - İp: 84.***.**1.146
  • 1