gravit
gravit (üye)
Trabzon / Haber Fotoğrafçısı

Bu Fotoyu Değerlendirirmisiniz

selam arkadaşlar

maç esnasında çekmiş olduğum bu fotoğrafı değerlendirirmisiniz.Bana göre renkler cansız ve kişiler net değil.
http://www.hemenpaylas.com/download/1135511/IMG_0343.JPG.html

canon 350 de ve 18-55 lens ile çektim
çekim modu otomatik spor modu

hava açık ama güneşli değil yani ışık gayet yeterli.
http://www.hemenpaylas.com/download/1135511/IMG_0343.JPG.html

#gravit' tarafından 08.07.2006 00:39:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Temmuz 2006, 00:38 - İp: 85.***.**3.173
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Öncelikle sormak istediğim bu fotoğrafı otomatik modda mı çektiniz? Zira exif bilgisinde f13 görünüyor ki çok ara bir değer olmuş hani f8 lerde olsa arkadaki insanlar daha flu olacak yada f22 gibi bir değer olsa herkes net çıkacak, sonra zaten belirtmişsiniz güneş yok diye ışık yoksa renk doygunluğuda yok bu tip durumlarda soğuk tonlara vurguyu arttıracak beyaz ayarı seçilebirilir ama fotoğrafın amacı böyle bir uygulamayı kaldırırmı onu bilemiyorum ve son olarak bu tip ikili mücadele yada tek futbolcu çekimlerinde ölçümü hiç olmazsa merkez ağırlıklı alın zira örnek fotoda siyah formalı oyuncu düşük pozlanmış çünkü makina 35 bölgeden ölçüm alıp ona göre bir değer vermiş ki arkadaki beyaz bina makinayı yanıltmaya yeterde artar bile.

Tarih: 8 Temmuz 2006, 05:11 - İp: 85.***.**9.31
zoki
zoki (üye)
İstanbul / Amatör

bence resim renkleri normal. biraz photoshopta oynanabilir.
fakat konudan uzakta olduğun için lens te geiş açı olduğu için yetersiz kalmış ve etraftaki gerekli gereksiz herşey kadraja dahil olmuş. eğer telefoto lensin varsa bu tarz şeyleri tamamen konuyu kapsayacak şekilde partial ölçüm yaparak çekersen daha iyi sonuçlar elde edeceğini düşünüyorum. ayrıca makineni spor modunda değilde Tv(enstantene öncelikli) modda çeksen enstantene yi kendin belirlersin.

Tarih: 8 Temmuz 2006, 15:03 - İp: 85.***.**0.14
gravit
gravit (üye)
Trabzon / Haber Fotoğrafçısı

sayın Kobra ve zoki
Öncelikle yorumlarınız için teşekkür edrim.

Fotoğrafı otomatik hareketli modda çektim.Aslında güneş yok ama hava gayet açık.

Diğer taraftan ziko senin dediğin tv modunu kullancağım .sonucu paylaşmak ümidiyle.
Bazı arkadaşlar bu fotonun P de çekilmesi gerkir diyor maç fotolarında bu makine ve lens (18-55) hangi ayarda en iyi sonuç alınır.

teşekkür ederim.

Tarih: 8 Temmuz 2006, 15:28 - İp: 88.***.**5.51
zoki
zoki (üye)
İstanbul / Amatör

P dediğin şey otomatik modun aynısıdır. tek farkı iso ayarını falan kendin seçersin bunlara ek olarakta resim siyah-beyaz,sephia şeklinde çıkması içinde kullanılır ama bana göre en sağlıklı sonucu Tv modunda alırsın. Çünkü resimde dikkat edersen futbolcuların elleri tam olarak donmamış ve netlik sorunu var enstantene hızı az gelmiş. lensin i de mecbur olarak 55mm de kullancaksın futbolcuların yanına çok yaklaşamayacağın için. ben senin yerinde olsam şu ayarları kullanırım:
iso : 200 veya 400 ışık durumuna göre
enstantene hızı 1/800 veya 1/1000(en garanti hız budur resmi dondurmak için)
metering modu partial yap diyeceğim eğer futbolcuları kadrajın tamamına yerleştirebilirsen. eğer resim yine u şekilde olcaksa metering modda pattern olsun.

Tarih: 8 Temmuz 2006, 15:55 - İp: 85.***.**0.14
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Bence Av modunda en açık diyafram değerini kullanarak mümkünse tele optik ile çekilmesi fotograftaki derinliği artırıp mücadele eden iki oyuncuyuya odaklanmamızı sağlayacaktı.
açık havada fotograflarınızı çekerken Eos 350D de parametrelerde +1 contrast +2 sharpen +1 saturation verirseniz daha parlak daha canlı görüntüler alırsınız.
hoşçakalın.

Tarih: 9 Temmuz 2006, 19:44 - İp: 85.***.**3.100
  • 1