sarucabey
sarucabey (üye)
Kocaeli / Meraklı

Bu Foto. Nasıl Çekilmiştir????

Örnek fotoğraftaki gibi çekim yapmak istesek nasıl yaparız. Ben kadeh ile yapmak istiyorum(içki ile aram yokturk sanırım şarap kadehi) alt kısmından herşey yanmısa yapıp camın içinden gözüküyor etraf ben bu örnek fotoğrafı gönderip sizlerden fikir almak istedim. Elbetteki örnekteki gibi çekim değil amacım fotoğraf ultra pro bir çekim fotorafçı ünlü fotoğraflarından belli

yardımlar için teşekkürler

#Sarucabey' tarafından 25.08.2007 01:07:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Ağustos 2007, 01:06 - İp: 194.***.**9.29
ati2001
ati2001 (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

ARKADAŞLAR FOTOGRAF GERÇEKTİR...

kimse PS diyemez..ben denedim şimdi...hemen yaptık gittim mutfağa...

su bardağına suyu koydum..2 tane arasına yuvarlak olsun diye soğan : ....koydum..

valla oldu...tabi..bardaklar burda önemli böyle bardak olursa..fotograftaki gibi yansımalar iyi olur..ama böyle bardak olmalı mutlaka..

bide susuz yapın bakın ne oluyor... :.....

hadii byyyyyyyyyeee.....:.. çok ilginç yaw...

Tarih: 4 Ekim 2007, 07:41 - İp: 88.***.**0.21
cap
cap (üye)
Amasya / Stüdyo Fotoğrafçısı

Sarucabey merhaba bu bir studyo cekimi harika bir fotograf
eger böyle bir kare düşünüyorsanız öncelikle 135 layka makınalarla bu konuyu işlemeniz biraz zor gibi

bu kare teknic bir makınayla çekilmiş bir kare büyük ihtimalle
ıso 400 - 600
enstanatane 500
diyafram 32 olabilir

mekan
metal bir zemin arkasına sonsuz fon

ışık
tek bir adet softbax büyük ihtimalle 100x60

ışık kullnımı

tam konunun üzerinden hiç konuya ışık gelmeden direk 35-45 derecelik bir açıyla sonsuz fona verilmiş tek bir ışık ( softbax)

Tarih: 4 Ekim 2007, 17:13 - İp: 88.***.**8.208
freerapper
freerapper (üye)
İstanbul / Amatör

polarize filitre kullanılmış bence.Ekimpmanlar ço kaliteli herkezin harcı diğil bole fotograflar.

Tarih: 27 Ekim 2007, 17:19 - İp: 85.***.**7.201
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Tüm arkadaşlarımızı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet Haftasını bu sitede de güzel bayrağımızın renkleri ile kutlamaya davet ediyorum.....

Bu forumlara gösterdiğniz ilginin onda birini gösterseniz yeter....

Tarih: 27 Ekim 2007, 22:44 - İp: 85.***.**1.124
doganbatur
doganbatur (üye)
Antalya / Reklam Fotoğrafçısı

Selam,
Örnek fotoğrafın çekimi için en az 4 ışık kaynağına ihtiyaç var. Bunlardan ikisi arka fonu aydınlatmalı, burada ışık kaynaklarının kadehlere yakın kısımlarına ışık kesici koymalısın yani ışık kaynağının kendisine adı''barn door'' olarak geçer, dört kanadı vardır, bunlar ile sadece arka fona ışık vermek için kullanılmalıdır, diğer iki ışık için de yumuşak ışık için 40X40 cm'lik ve kenarlarında ışk kesici kullanarak soft box kullanılmalıdı.

Işık kesici ile sadece arka fonu ve kadehleri, etrafı, makineyi ve diğer yerlerin aydınlanmaması gerekir, soft box ile yapacağınız aydınlatma mümkün olduğunca yukarıda ve yanlardan olacak, ayrıca kadehlere yakın beyaz yansıtıcı ile deteklenmelidir, komposiyon içine girmeyecek kadar yakın olacaktır.

Şimdi ışık ölçer ile önce arka fon üzerine düşen ışığı ölçün, sonucu bi yere yazın, fon ışıklarını kapatın, soft box ışıklarını ölçün, bu iki ölçümü karşılaştırın arka ışık yaklaşık 1 diyafram fazla olsun, deneme ile belki de yarım diyafram fark ta yetecektir.

Makinanızı ve kadehlerin dışının aydınlatılmamasına özen gösterin.

Kolay gelsin

Tarih: 31 Ekim 2007, 12:19 - İp: 88.***.**4.173
colonel66
colonel66 (üye)
Yozgat / Stüdyo Fotoğrafçısı

bence bu program işi

Tarih: 8 Kasım 2007, 16:00 - İp: 85.***.**8.177