berkcanbist
berkcanbist (üye)
İstanbul / Amatör

Bir Kaç Sorum Var Amatörüm

Merhaba , benim makine FujiFilm Hs25 EXR , alalı 5 ay oldu yani daha amatörüm :D

Bir kaç sorum olucak cevaplarsanız sevinirim

1- İnternette bakınırken RAW çekim ile daha iyi sonuçlar alınabileceği yazıyordu . HS25 satan sitelere baktım RAW çekim olduğu yazıyordu ama bir türlü nasıl RAW çekim yapacağımı bulamadım .

2- Çiçek böcek resimleri çekerken arkayı çok iyi flu yapabiliyorum ama bir kişiyi çekerken flu yapamıyorum nedense. Tavsiye verebilir misin nasıl yapabileceğim hakkında ?

3- Dün arkadaşlarla otoparkta resim çekilmeye gittik , kamerayı sabit tutmamıza rağmen (daha tripot alamadım bi yere yaslanarak çekiyorum) resim bulanık çıkıyor

[/IMG]

50-100 arası çekim yaptık , hepsinde bulanık çıktı.
Ne yaparsam net çekerim ? Tripotsuz çeken arkadaşlarım otoparkta çok güzel sonuçlar alabiliyor

4- Kamerama harici flaş ve güneşlik almak istiyorum , istanbulda satan yer nerelerde var (kadıköy civarı)

İyi günler

#berkcanbist' tarafından 10.11.2013 14:06:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Kasım 2013, 13:59 - İp: 78.***.**6.80
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Şimdi berkcan kardeşim (sanırım ismin öyle) Bulanık çıktı çünkü pozlama ayarların uygun değil.Sanıyorum otomatik modda çektin ve makina makinanın ölçüm sistemi sana 1/30 perde hızı ve 1600 iso
f4.5 diyafram verdi.Makineyi elinde olduğu müddetce 1/30 perde hızıyla her türlü titrer bulanık çıkar,1600 isoyla dahada bulanık çıkar.Bu fotoğrafta perde hızın objektife ve odak uzunluğuna göre en az 1/100 olmalıydı.Yeterli ışığın varsa isoyu en düşük seviyede tutmalısın. Yüksek iso demek fotoğrafta Noise dediğimiz,kirlilik gürültü,bulanıklık gibi şeylere sebeb olur.

Raw çekim ile daha iyi sonuçlar alırsın ' dan ziyade raw çekimde yanlış yaptığın pozlama, beyaz ayarı vs gibi durumlara müdahale edip düzeltebilirsin tabi buda pc de çeşitli programlarla yapılan bir şey.Makinanın menüsünü bilmiyorum,ama dosya formatı diye bir menü içindedir sanıyorum raw frormatı.

Sana tavsiyem ya bir kitap al yada internetten her şeyi ataştır oku uygula değil 5 ay 5 senede geçse fotoğrafta öğrenmenin sonu yok.

Tarih: 10 Kasım 2013, 16:45 - İp: 92.***.**3.221
turann
turann (üye)
İstanbul / Amatör

kardeşim hs 25 ve hs 28 de raw format yok ama fulu resimler için aslında çok yerrli bir makina digil dslr makinalarde zom lens veya 50mm 1.8 le daha rahat yaparsın mam hs25 de isie makinanın mod dügmesinde adv moduna alman lazım cihazı

Tarih: 11 Kasım 2013, 00:04 - İp: 46.***.**3.166
  • 1