saidt
saidt (üye)
Kocaeli / Amatör

Az Pozlama,fazla Pozlama Yapmak

nikonlar,canonlar türkiyenin ışık ortamına göre üretilmediği için az yada fazla pozlama yapılması gerektiğine ilişkin görüşler var.
ben bu konuyu sormak istiyorum.
birde karlı havalarda,gece çekimlerinde az'mı fazla'mı pozlanıyordu.ikisi içinde söylenen şeyler vardı.bilenler varmı?
hangi durumlarda az pozlanmalı,hangi durumlarda fazla pozlanmalı.
tşklr

Tarih: 9 Mart 2008, 11:39 - İp: 78.***.**4.14
kacar1
kacar1 (üye)
Kocaeli / Amatör

pratik olarak ışığın çok olduğu ortamlarda az tersindede ise fazla pozlanmalı temel bilgi olsada her zaman geçerli değildir .bunu fotolarını raw olarak çekerek daha sonra pc de pozlamaya artı yada eksi müdahale yapabilirsin bu sayade öğrenmek bence daha kolay.daha sonrada bunu makinede uygularsın.başarılar

Tarih: 9 Mart 2008, 13:24 - İp: 85.***.**3.199
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

o goruslerin cok fazla bir gercekligi yok.
ısık heryerde ısıktır.
eger sorun varsa ya makinenin pozlamasında yada fotografcıdadır.
kar fotograflarında +1 e kadar fazla pozlamak daha iyi sonuc verir.
yoksa kar kahverengiye calan bir renkte cıkar.

Tarih: 9 Mart 2008, 17:02 - İp: 88.***.**4.32
alimallah
alimallah (üye)
İstanbul / Amatör

Öncelikle fotoğrafı raw formatında çekmek gereklidir.
Bu formatta çekmişseniz, bütün ışık koşullarında az pozlama yapılması gereklidir diye düşünüyorum.
İşleme esnasında hiç bir kayıp olmadan istediğimiz ışığı verebiliriz.
Fazla pozlamışsak, DETAY KAYBOLDUĞUNDAN bunu telafi etme şansımız yoktur. Patlayan kısımları geri getiremeyiz.
Selamlar herkese.

Tarih: 10 Mart 2008, 08:54 - İp: 91.***.**9.2
saidt
saidt (üye)
Kocaeli / Amatör

yukarıda bir arkadaşında söylediği gibi karlı havalarda fazla pozlandırmayı tavsiye ediyorlar.
gece çekimlerinde ise de az pozlandırma tavsiye edildiğini öğrendim bugün. ama şöyle bir karmaşa var burada. az pozlandırmada koyultulur biraz daha,karaya gider renk yani. e gece az pozlandırma yapılırsa dahada koyu olmazmı?

Tarih: 10 Mart 2008, 23:08 - İp: 78.***.**7.147
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Karda artı pozlama her zaman işe yaramaz,mesela ben pozlama telafisi yaptım +1.0 EV olarak gül gibi fotoğrafım patladı ışık olarak : http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=232386

Biraz dikkat etmek lazım,titiz olmak gerekiyor.Eğer dijital gövdeniz varsa jpeg çekip bir tane bakabilirsiniz sonuçlara gerekirse pozlama talafisi yaparsınız(ingilizcesini unuttum).

Tarih: 10 Mart 2008, 23:52 - İp: 144.***.**0.150
pantat
pantat (üye)
Ankara / Amatör

Yararlı olacağını düşündüğüm konu ile ilgili daha önce açtığım başlık.

http://forum.netfotograf.com/photo_technics.asp?msg_id=18682

Tarih: 12 Mart 2008, 02:34 - İp: 85.***.**5.33
  • 1