hokolomon
hokolomon (üye)
Çanakkale / Amatör

Aşırı Bulutlu Havada Güzel Resim Çekmek.

Merhaba arkadaşlar. Bir avrupa gezisinde, elimde canon sx 200 is makina var.
Güneşli yerlerde güzel çekimler yaptım. Ancak bazı bölgelerde aşırı bulutlu ortamlara rastladım ve yaptığım çekimler fotoğrafın güzelliğini son derece bozdu. Gruptaki bir SLR sahibi, bana bu sorunu ultraviyole filtre kullanarak çözebileceğimi söyledi. Hatta gösterdi. Tam gaz buluta rağmen günlük güneşlik bi havadaymış gibi çekti.

Size rezil resimlerin örneklerini vereyim.

(dresden)

(prag)

arka fon rezalet. Bulutlu modunda çekmeme rağmen. Ancak yaptığım birkaç ayar, resmi şuna kadar düzeltebildi.

(avusturya-çek sınırında bir eğlence merkezi)

yaptığım ayar havadaki bulut detaylarının seçilmesine yardımcı oluyor.

Bu makina ile aşırı bulutlu şartlarda yapabileceğim daha iyi bir şey var mıdır?

Tarih: 4 Haziran 2010, 12:51 - İp: 193.***.**7.41
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Birinci fotoğraftaki düşük enstantane nedeniyle titreşime bağlı hafif netsizlik dışında bir problem göremedim ben. Eğer kastettiğiniz, ilk iki fotoğrafta bulut detaylarının görünmemesi ise bu, binalardan yansıyan ışık ile gökyüzünden yansıyan ışığın poz değerleri arasında aşırı fark olmasından kaynaklanıyor. Çekim saatleriniz ve ışığın yönü ile ilgili bir durum bu. Objektifinizi gökyüzüne doğrultarak deklanşöre yarım bastıktan sonra kadrajı ayarlayıp çekseydiniz pozlama gökyüzüne göre yapılacağından bulutlardaki detaylar görünecek ama bu sefer de binalar karanlık çıkacaktı. Fotoğraf makinelerinin dinamik aralığı insan gözüne göre çok daha dar olduğundan bu gibi yüksek kontrastlı fotoğraflarda pozlamayı ya karanlık alana göre yapıp o bölgedeki detayları, ya da aydınlık alana göre yapıp o bölgedeki detayları tercih edip diğre tarafı feda etmek veya ikisinin ortası bir değere göre yapıp her iki alandaki detaylardan bir miktar yakalayıp bir miktar da feda etmek zorundayız.

Tarih: 4 Haziran 2010, 17:20 - İp: 213.***.**5.242
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

İlla her zaman çekim değerlerinde suç aramayın ; suçlu tamamen çekim yaptığınız hava / ışık şartları olabilir ve çözümü bulunmayabilir . Bitpire de değinmiş .

Bu konuyla ilgili bir süre önce NF'de yazdığım bir yazının linki aşağıda - sizinkileri manzara fotoğrafı saymasak bile bağlayabileceğimiz yer aynı ...

TIKLAYIN

Tarih: 5 Haziran 2010, 05:09 - İp: 96.***.**4.180
hokolomon
hokolomon (üye)
Çanakkale / Amatör

bitpire ve paperman, ilginiz için teşekkür ediyorum.

Bir şey daha soracaüım. Makinenin deklanşörüne yarım bırakarak gökyüzüne göre odaklanıp , sonra konuyu çekersem, mtre ayarından kaynaklalan netlik problemleri yaşar mıyım? (Makine canon sx 200 is).

böyle bir durumda, bilgisayar yardımıyla, yukarıdaki eğlence merkezi gibi bulutların seçilebildiği bir fon elde edebilirim.

Bir de Uv filtrenin bu durumu çözdüpğünü duymuştum ama amatör makine olduğu için böyle bir şansım olmayacak sanırım.

papermanın yazısının devamını belkliyorum. Her ne kadar durumu çözmek mümkün olmasa da.

Tarih: 6 Haziran 2010, 14:20 - İp: 88.***.**4.20
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Makinenizin özelliklerine baktım da, deklanşöre yarım basmanıza gerek kalmadan pozlamayı kilitleme imkanınız var. (Ae lock tuşu)
Dolayısıyla bu gibi durumlarda, deklanşöre yarım basarak poz değerini kilitleyip sonra kadraj oluşturmak yerine objektifinizi önce bulutlara çevirip poz değerini Ae lock tuşuyla kilitledikten sonra odaklamayı doğrudan objenize yapabilirsiniz.

Tarih: 7 Haziran 2010, 10:39 - İp: 213.***.**5.242
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Uv filtrenin de sizin sorununuzla bir ilgisi yok.

Tarih: 7 Haziran 2010, 10:46 - İp: 213.***.**5.242
hokolomon
hokolomon (üye)
Çanakkale / Amatör

Arkadaşlar sorduğum sorunun cevabı HDR de yatıyormuş. Cuk diye oturan bir teknoloji. Üstelik elimde resimlerin öyle çizgi film gibi çıkmasını önleyebilecek bir HDR altyapısı da var.

Ancak bütün mesele, üçayak kullanmadan çok kısa sürede -2 0 +2 pozlama değerlerinde resimleri hızlıca tek çekimde elde edebilmek.

Bu da CHDK ile başarılabiliyormuş. Hadi şimdi hazır script bulamadık, Ubasic çalışmak için yola koyulduk.

Tarih: 29 Haziran 2010, 23:56 - İp: 88.***.**4.190
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bakın bakalım HDR gökyüzünü mavi yapabilecek mi ( eklediğiniz fotoğraflar gibilerinde ) ?

#paperman' tarafından 30.06.2010 11:16:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Haziran 2010, 11:15 - İp: 96.***.**4.180
hokolomon
hokolomon (üye)
Çanakkale / Amatör

Mavi bir gökyüzü beklemem elbet.
Ancak örneklerdeki gibi patlak (bembeyaz) bir gökyüzüne göre çok daha iyi, bulutların seçildiği bir gökyüzü elde edeceğimi düşünüyüorum.

#hokolomon' tarafından 02.07.2010 01:43:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Temmuz 2010, 01:40 - İp: 88.***.**4.11
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

hokolomon HDR iyidir dediğiniz konuda katılırım size. Dediğiniz program photomatix, çekim moduda braketing tir. Bakın bakalım sx200 -2 +2 aralığında braketing yapabiliyor mu yoksa tripod şart.

Tarih: 2 Temmuz 2010, 22:34 - İp: 212.***.**7.92
hokolomon
hokolomon (üye)
Çanakkale / Amatör

1 aylık bir uğraşın sonunda chdk ile tripodsuz bracketing yapmayı becermiş durumdayım.

Tarih: 4 Temmuz 2010, 23:29 - İp: 88.***.**6.150
  • 1