alikemal
alikemal (üye)
Hakkari / Stüdyo Fotoğrafçısı

Arka Focus Düğmesi

Fotograf makinesinin arkasındaki focus düğmesinin kullanım yeri ve sağladığı kolaylıklar nedir yardımcıolabilirseniz sevinirim.

Tarih: 6 Ekim 2016, 11:48 - İp: 78.***.**7.209
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

nikondaki L kilidi mi diyorsunuz o netleme noktasını sabitler.tek nokta netleme yeri değişmez. niye var bilmiyorum çünkü ben sürekli netleme noktasını istediğim yere kaydırabilmek isterim..
belki seri çekim yapılan durumlarda kazara netleme noktası değişmesini önlemek içindir. pratikte kullananı görmedim.

Tarih: 6 Ekim 2016, 14:37 - İp: 85.***.**1.207
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sanırım vizorun sağındaki AF-ON dugmesinden bahsediliyor.

Bana kullanım pratik gelmese ve denememe rağmen alışamasam da, profesyoneller fokusu o dugmeyle yapmayı tercih edebiliyor. Bir çof fotoğrafçı fokus ve deklansorun birbirimden bağımsız olması gerektiğini düşünüyor.

Otofokusu o dugme ile yapmayı sectiğinizde, makina sadece o dugmeye bastığınızda netler ve kitler. Deklansore basmak fokusu etkilemez.

Avantajı, fokusun AF-ON dugmesiyle yapıldıktan sonra ne yaparsanız yapın cekime kadar degismemesi - bu tabi kullanıcı için avantaj teşkil ediyorsa. Başka avantajlar/dezavantajlar düşünülürse bulunabilir. Yazması uzun.

#Paperman' tarafından 07.10.2016 04:50:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Ekim 2016, 02:40 - İp: 64.***.**6.111
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

dar net alanda çalışırken odak kaçırmaya neden olablir ama bu işlem. bence de pratik değil abi.

Tarih: 7 Ekim 2016, 09:50 - İp: 85.***.**1.207
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Onun sorun olacağını sanmam. Dediğim gibi bana da ters geliyor ama avantajı en kısa özetle şu :

Çekim anında AF-C'den AF-S'ye gecmek için ayar değiştirmeye gerek kalmaması. AF-ON dugmesiyle fokus kitlendiği için değişmiyor ama istenirse parmak basılı tutularak AF-C gibi obje takip ettrilebiliniyor. Bir dugme 2 kuş yani ...

Benim bunca yıldan sonra buna alışmam zor ama fokus tutturma yuzdesinin artacağı belirtiliyor. ( Benim f8 - geniş açı manzara fotoğraflarında fokus kaçırma ihtimali olmadığından, zaten de sadece AF-S kullandığımda, tavsiyeleri kaale almıyorum ).

Bence gençler denesin, Nikon ve onca pro fotoğrafçı yanılıyor olamaz ...

Bu arada, yazıldığına gore D5 ve D500'de, farklı maharetleri de varmıs AF-ON dugmesinin.

#Paperman' tarafından 07.10.2016 22:35:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Ekim 2016, 22:34 - İp: 64.***.**6.111
  • 1