kemalll
kemalll (üye)
İzmir / Amatör

Araba Fotoğrafı Çekmek

Herkese İyi günler. Ben hareket halindeki bir otomobili çekmek istiyorum hani şu araba kataloglarında oluyor ya sadece araba net etraf bulanık. Benim şöyle bi fikrim olucak benimde hareket halindeki başka bi arabada olmam lazım. Diyaframı kısmam yeterli olur mu acaba? Şimdiden herkese çok teşekkürler

Tarih: 30 Mayıs 2006, 13:50 - İp: 85.***.**0.162
zoki
zoki (üye)
İstanbul / Amatör

kemalll bence panning (kaydırma)tekniğini kullanman gerekir. ek olarakta tam tersi düşük diyafram değerleri kullanarak diyaframı açmalısınki arka flu çıksın . ve bunları çekebilmek için daha bir sürü etken var objenin lense olan uzaklığı gibi . ve yüksek hızlı bir enstantene değeri kullanmalısın giden arabalar için

Tarih: 30 Mayıs 2006, 22:54 - İp: 85.***.**2.197
ugurarpaci
ugurarpaci (üye)
İstanbul / Amatör

abicim saygılar,
önce senin elindeki makine ne onu bir söyle bizlere, odak uzaklığı ve fokal çarpanını bilelim, sen kataloklardaki gibi resim çekmek istiyorsun ama adamların ellerindeki makinelere bir dikkat etmeni isterim, kolum kadar objektifler kullanıyorlar, bir de tabii ki onlar stüdyo ortamı tarzı mekanlarda çekiyorlar, öyle arabanın yanında bir Mustang geçerken çekiyim yapmıyorlar, dediğim gibi elinde ne var ve nasıl şartlarda çekmek istiyorsun anlat bakalım bizlere önce. söz sana, ilk ben cevap verecem, hadi eyvallah

Tarih: 4 Haziran 2006, 22:59 - İp: 88.***.**2.32
kemalll
kemalll (üye)
İzmir / Amatör

Elimdeki makina Pentax A3 SLR öyle çok aşırı iddaılı resimler değil ama genede makinama güveniyorum

Tarih: 4 Haziran 2006, 23:03 - İp: 85.***.**3.64
nurrr
nurrr (üye)
Bursa / Reklam Fotoğrafçısı

ben universtedeyken bu tarz araba çekimleri yaptım tamda istenildiği gibi sonuçta aldım hiçte öyle anlatıldığı gibi mükemmel fotoğtraf makinakarına ihtiyaçın yok kol gibi objektiflerde gerekmiyor saefce tripod kullanmalısın.ensantene ayarını 1/15 olabilir (hareketli çekimlerin tersini yapıyoruz bu çekimlerde)çekeceğin arabanım hızına göre değişir(uzun pozlama yapmalısın) onun için bir kaç deneme yapman şart araba ile aranda 30-40 metra kadar bir mesafe bırak trıpotunu kur bulunduğun yolun tam paralelınden değilde 10decelik bir açı ile kadrajını ve netliğini yap ve araba kadraja girmesi ile arabanın hızına göre makinen ile arabayı izle yanı obtrötörün açık kaldı süre içinde sende araba ile hareket et başarılar...

Tarih: 5 Haziran 2006, 14:13 - İp: 88.***.**9.160
ugurarpaci
ugurarpaci (üye)
İstanbul / Amatör

selamlar,
bence en iyi fotoğrafı makineyi yere ama tam olarak yere sabitleyerek çekilir. Hem perspektifi ayarlamış olursun, hem de titreme problemin kalkmıpş olur. derinlik işlemlerini photoshop tan ayarlayabilirsin.

Tarih: 9 Haziran 2006, 23:39 - İp: 88.***.**1.53
legionella
legionella (üye)
Malatya / Amatör

Araba net olsun, diğer kısımlar flu olsun istiyorsan söylediğin gibi sen de hareket halinde olmalısın. Makinayı da arabaya odakladıktan sonra sorun kalmaz, diafram en kısık değerde bile olsa araba harici flu çıkar.

Tarih: 12 Haziran 2006, 00:25 - İp: 85.***.**0.163
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Önemli olan konu 1/15 gibi bir enstantane kullanırken arabanın objektifteki yerinin değişmemesi.
İki yolu var, biri nurr'un anlattığı panning, diğeri ise sizin söylediğiniz gibi diğer bir arabada olmak.
Her iki haldede Çekeceğiniz arabanın çekim planınızda sabit olarak kalması lazım, net çıkması için, bu arada çekim planınızda yer değişrirecek olan arka plan tabiiki bulanık çıkacak.
Enstantane ayarını kontrol edebildiğiniz her makine ile çekebilirsiniz.
Bu tür bir çekim için makineyi yere sabitleme fikri sadece gülünç. Lütfen anlamsız önerilerden kaçının. Fotograf sanatçısı ünvanınıda bu kadar hafife almayın.

Tarih: 12 Haziran 2006, 01:28 - İp: 85.***.**1.195
  • 1