kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Kararım Shinko S2145 Oldu

uzun suredir araştırme yaptıgım termal baskı sistemlerinde nihayet kararımı verdim. Kararımı vermek icin Fuarı beklemiştim. Aklımda 3 marka vardı. Ama orda demo baskıları ve bazı avantajları nedeniyle shinkonun bu yeni modelini aldım.

Fiyatı 3150 ytl. Artı bir paket kagıt hediyeside var.
10x15 baskı maliyeti bugunku kur itibari ile 270 kuruş. 15x21 maliyeti ise 750 kuruş.

bir rulodan 700 adet 10x15 baskı alınabiliyor. Bu bence buyuk bri avantaş. Sık sık kagıt degistirmek icin ugrasmıyorsunuz. Ayrıca 10x15 ve 15x21 kagıtları aynı oldugu icin iki baskıyıda aynı rulo uzerinden sadece ribon degistirerek yapabiliyorsunuz.

Makinanın en cok hosuma giden tarafı renk hakimiyetinin çok işlevsel ve basit bir şekilde olması. Genellikle default ayarlarda da sizin istediginiz renge yakın rengi veriyor. Ama monitor kalibriasyonunuz cok farklı ise renk-ışık-kontrast vs. degerlerini cok kolay ayarlayabiliyorsunuz. Ben yaklaşık 5 baskıda istedigim rengi ayarladım.

Bir başka avantaj ise sanırım en önemlisi. Fotografı kendi renk degerlerinde hapsetmesi. Kırmızı renk kesinlikle beyaza- beyaz,sarıya karışmıyor. Termallerdeki en önemli sorunlarından birisi bu idi. Bunu sizde görmek icin yaptıgınız baskıların logo kısmına bakabilirsiniz. Kendi logonuz sanki motion blur efecti verilmiş gibi harici çizgilerden oluşacaktır. Fakat shinko 2145 de bu hic olmuyor. Karşılaştırmalarda bu daha da iyi anlaşılacak bir durum . Bu da cift yönlü yeni baskı teknolojisi ile saglanan bir durum sanırım.

Ayrıca makinanın baskı hızı cok iyi. Standart ve fine olarak iki farklı secenek sunuyor. Standartta cok hızlı basarken fine da 2 saniye daha fazla basarak daha kaliteli bir secenek sunuyor. Ben genelde fine seceneginde basıyorum. Cunku studyo ortamında 2 saniye benim icin cok fazla bir kayıp değil.

Termallerin bir diger kronik sorunu da sonuclarının çok sert olması ve metalik kart kullanmaları nedeniyle görüntülerde mat bir etkinin oluşmasıdır. Kullanılan kagıt kalitesi nedeniyle fotograflar yumuşak bri şekilde ve renkler dışa dogru olarak çıkıyor. Yani basık değil.

Sharpen etkiside yine termallerin bir sorunudur. Siz sharpen vermeseniz bile sharpenli fotograflar sunan termal baskı makinalarının bu sorununu shinko da görmek mümkün değil. Fotografları yumuşak ve canlı alabilirisniz.

Kagıt printerden cıktıgı anda dümdüz bir şekilde müşteriye verilebilir. Yani baskı sonucları rulo kagıt kullanılmasına ragmen bombe yapmıyor.

Fiyat istikrarı bir diger alış sebebim. shinko çıkmadan önce baska cihaz düşünmeme ragmen fiyat istikrarsızlığı beni beklemey itti. Satıcısı ve teknik servisi tek olması sebebiyle muhatab sorunu ortadan kalkıyor. İki yıl garantili olarak aldıgım makinada ilerde gelebilecek teknik sorunmların çok cabuk çözülecegien dair olan inancım beni bu markaya yöneltti. Darfilmle studyocu olarak çalışmalarımız çok eskilere dayandıgı icin bu konuda kendilerine sonduz bir guven duyuyorum.

Fuarda başka markanın fiyatı daha once 3200 ytl iken 4150 yt olmuş. Aynı zamanda baskı fiyatları ise surekli zikzak çiziyor. BU durumu hicbir meslekdaşım kabul etmez zaten.

10x15 baskı maliyeti şu anda 270 ytl. Ama kullanımı çogaldıkca maliyetlerin eksi yönde ilerleyecegi aşikar.

Makina 20 kg agırlıgında. Elektronik aksan çok fazla olmadığı icin makinada teknik problem yaşamak biraz zor gozukuyor.

Kagıt arkasında yazı olmamsı bir dezavantaj ama bu sorunun duzelecegini soyleyen darfilm yetkilileri fotografın arkasında yazı olan kagıtların en kısa zamanda yapılacagını soyledi.

Ben şu anda hem dakikalık hemde haftalık vesikalıkları aynı zamanda acil 15x21 leri bu makinada basıyorum. 15x21 maliyetleri umarım 500 kuruş civarına inerse o baskılarıda kendi studyomda basıcam. Çünkü nitelik olarak minilabdan ben bir farkını görmedim. Renk hakimiyetinin ise bende olması daha avantajlı.

Termal baskı konusunda kafası karışık olan arkadaşlara umarım bir faydası olur bu açıklamalarımın. Ama yinede en iyi karar kullanıcların kendi gozler

Tarih: 19 Nisan 2007, 14:53 - İp: 88.***.**6.195
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

kart takarken tozlanmadan dolayı kartın bir kısmını boşa atıyor dediler doğrumu arkadaş.

Tarih: 13 Kasım 2007, 19:21 - İp: 88.***.**9.72
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

yeni kart takdıgında termallerin hepsi 4 adet kart dışarı atar. Zaten o kartlar adet olarak hariciolanlardır. yani fire değildir.

Termallerde kart değiştirmek 10x15 ve 15x21 kullanıyorsan olmuyor. Sadece ribon degistiryrsun. O yuzden kart fires sıfır.

Ama 10x15 ile beraber 13c18 olsun dersen her değiştirmede kart firesi olur..

13x18 zaten bosver. hem pahalı hem kullanışlı değil..

Tarih: 14 Kasım 2007, 11:58 - İp: 212.***.**9.194
beyatlı
beyatlı (üye)
İstanbul / Firma

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 5 Ocak 2008, 14:57 - İp: 85.***.**3.33
role
role (üye)
İstanbul / Firma

Uyarı

2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 5 Ocak 2008, 22:07 - İp: 85.***.**9.63
isinustasi
isinustasi (üye)
İstanbul / Firma

Tecrübelere Saygımız var tabii..
Keske istanbulda yanıma gelebilsenizde OLMEC OP900 model Thermal baskısını da sizlere kahvenin yanında ikram ederek
tecrübelerinize katkı sağlayabilseydim..Saygı ve selamlarımla..

Tarih: 25 Ağustos 2008, 11:58 - İp: 88.***.**9.252
isinustasi
isinustasi (üye)
İstanbul / Firma

Uyarı

Tarih: 20 Eylül 2008, 21:49 - İp: 88.***.**6.183
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

şu saatten sonra tornavidayal ugrasacak değilim. Makina tıkır tıkır çalışıyor. Senin dediklerinden de bisey anlamadım. Pek etik bri yazı değil seninkisi.. Reklamın kötüsü de bu oluyor sanırım. Ama işe yaramaz

Tarih: 20 Eylül 2008, 22:33 - İp: 85.***.**5.41
isinustasi
isinustasi (üye)
İstanbul / Firma

Benimki sadece sizinki gibi bir denenmis tavsiye tecrube aktarimidir..yanlis anlasilabilecegini dusundugum bazi sozlerimi sildim sanirim sizde farkli acidan baktiniz yazdiklarima..
Sizin makinaniz da cok guzel Tabii iyi gunlerde uzun yillar kullanin..ama Olmec OP900 ile mukayese etmeye kalkmakta
acemice davranmaktan ote gitmez..bunun reklam ile ilgisi yok gelin makinayi sizinkiyle yanyana koyalim..veya gidin
istanbuldaki saticisinda kendi gozunuzle gorun dokunun ..sonra konusalim..

Bazi arkadaslar thermal makinalarin her rulo kart takislarinda
4 adet kart bosa attiklarini yazmislar Olmec lerde asla boyle sorun yok...kagit takma kapagini actiktan sonra kagit takarken makinanin elektrik dugmesini kapatirsaniz asla bosa kagit atmaz..herkes deneyebilir..Saglicakla kaliniz..

Tarih: 20 Eylül 2008, 22:58 - İp: 88.***.**6.183
mevlut38
mevlut38 (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba ben düğünlerde expres baskı yapmak için bu yazıcıdan buldum 2.el sen okuduğum kadarıyla çok memnunsun ban ne söyleye bilirsin acaba

Tarih: 22 Aralık 2013, 11:48 - İp: 88.***.**0.195