sayginm
sayginm (üye)
İstanbul / Amatör

Dpi,pixel,cm Yardım Bekliyorum...

merhaba ben bastığım büyük boy fotoğrafları bastırmak istiyorum. ve çok parası olan birisi değilim. büyük boy baskı dediğimde bana 80 milyon civarı paradan bahsediyorlar tamam belki 1-2 tane çıkartabilirim ama benim istedğim sayı 40-50 civarı. bu kadar yüksek fiyatı ödeyemem. ve bende dolayısıyla lazer yazıcıdan çıkma fotoğraflar alıyorum. a3 boyutunda çıktı alıyorum. baskı konusunu daha iyi öğrenmek istiyorum. çektiğim fotoğraf 8mp ve tiff formatında. photoshopta yazdırmak isterken 72 dpi diyor. bu fotoğrafın orjinal dpi'yı mıdır?(saçma cümleler kurarsam özür dilerim) bir yerlerde okumuştum büyük baskılarda 300 dpi kullanın.. ne denmek isteniyor?!? dots per inch deniyor. benim orjinal fotoğrafım 72 dpi ise ben bunu ps ile 300 dpi yaparsam interpolasyon olmuyormu?!? orjinal fotoğradım bana 115 cmlik bir baskı boyutu söylüyor. baskıcı arkadaş bunu 41 cm'e çekiyor. bu sırada çözünürlüğüm 3200 gibi bir rakkamdan 1100 gibi rakkamlara düşüyor..(rakkamları şimdi tam hatırlayamıyorum) böyle yapıldığında haliyle kalite düşüyor değil mi? ama baskıcı arkadaşın bana dediği bir şey var ona da kafam yatmadı değil. sen bana bir sürahi su getirmişsin ve benden bir bardak su istiyorsun, ve bu bardakta bütün sürahideki suyu istiyorsun, bardak bir yere kadar dolduktan sonra istediğin kadar dök üzerine daha fazla dolmaz... anlayacağınız benim kafam karma karışık... yardımlarınızı bekliyorum... benim en çok kafamı karıştıran 1100*800 gibi(sallıyorum) çözünürlük a3 boyutunda bir baskı için az değil mi? yoksa ben bu 8mp ile ne basayım.. 1'e 1 boy fotoğrafımımı?!?

Tarih: 7 Ekim 2004, 01:35 - İp: yok
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

sayginm sana verilen örnekte yanlış yapılmış fotoğrafın çözünürlüğünü değiştirmeden boyutunu değiştirebilirsin bunu örneğe uyarlarsak 1 sürahi suyu bir bardağasığdıra bilirsin ben 3,2 mp yle çektiğim fotoları yaklaşık 1280 e 1024 3,5 cm e 4,5 cm çözünürlüğü hiç değiştirmeden küçültüyorum bunuda image size deki zincirleri kaldırarak yapabilirsin fakat şunu da söyleyim renkli fotokopi makinasını çözünürlüğünü sen nekadar yükseltsende geçemezsin oda 2000 cıvarı bir çözünürlükte olması lazım

Tarih: 7 Ekim 2004, 18:12 - İp: yok
sayginm
sayginm (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkür ederimm.. araştırmaya devam edeceğim. verdiğiniz bilgileri göz önünde bulunduracağım........

Tarih: 12 Ekim 2004, 00:11 - İp: yok
  • 1