emircik
emircik (üye)
İstanbul / Amatör

Dijital İle Mürekkepli Arasındaki F

merhaba arkadaşlar ben biraz acemiyimde teknisyenim amatör fotoğraf çekip basıyorum renkli makinemin mürekkebi için dolum parası vermediğimden ucuz oluyor.
renkli çıktılarımda fenadeğil öğrenmek istediğim dijital makineler ile mürekkepli makineler arasındaki fark kalite açısındanmı yoksa maliyet açısındanmı hangisi yani 13x18 bir resim ortalama mürekkeplide 50 krş civarında bir maliyet çıkarırken dijitalde bu kaça çıkar bilgi verirseniz sevinirim.

Tarih: 17 Ağustos 2006, 21:37 - İp: 85.***.**0.3
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

"dijital" diyerek "TERMAL" imi kastediyorsunuz acaba...

Termal veya ink-jet arasında markalara ve modellere göre maliyet farklılaşır..

Örneğin; aynı markanın iki farklı modelinde bile değişecektir..

Tarih: 18 Ağustos 2006, 13:07 - İp: 85.***.**9.184
meraklisi
meraklisi (üye)
İstanbul / Meraklı

Merhaba, ben bir süredir inkjet baskı kullanıyorum. 20x30cm HP fotoğraf kağıdına iki tane 13x18 cm baskı alıyorum, giyotin makas ile kesiyorum. Kağıt toptan aldığın yere göre adet fiyatı 30-45 kuruş arasında baskı maliyeti de 25-35 kuruş civarında. kullandığım yazıcım HP BUSINESS JET 1000 ve buna bağlı I-JET OTOMATİK BOYA BESLEME SİSTEMİ var. yazıcının kartuşlarını bununla değiştiriyorsun, 20x30cm full baskı 75kuruşa geliyor. iki tane 13x18cm basıp kesersen de ortalama 30kuruş... Istanbuldasın, eğer bana yakın isen baskı dan örnek gösterebilirim. Boya besleme ünitesini internette ararsan bulabilirsin.

Yanlız ben Sony Up-Dr150 almayı düşünüyorum. Inkjetler ne kadar iyi çıktı verirse versin, termal baskı gibi iyi ve uzun süreli sonuç vermiyor. Sony Up-Dr150 ortalama 4000Ytl ve 15x21cm 80kuruş civarına geliyor.

Tarih: 18 Ağustos 2006, 13:46 - İp: 85.***.**6.193
  • 1