efem10
efem10 (üye)
Balıkesir / Amatör

D Cerier - Baskısında Renk Fark Yapıyor

Arkadaşlar yıllardır analog baskı yaptık karanlık odalarda ömrümüzü yedik iyi fotoğraf ve sanat uğruna lakiiin.. şimdi dijitalle devam ediyoruz. eeh bakalım... d cerierli 2611 baskı aldım fakat baskılarım 8-10 taneden 3-4 tanesi mavi renk le geliyo bi bildiğiniz varsa lütfen yardım edin arkadaşlar bunaldım ..

Tarih: 26 Mayıs 2009, 01:20 - İp: 88.***.**3.202
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

renk yönetimi sistemi ve ekran kalibrasyon gibi konularda uyumsuzlukların olduğu açık.
aslında maviyi yazılımsal olarak azaltabilirsiniz fakat bu sefer çalışmaları yapan arkadaşın gördüğünle baskıdaki farklı olur. Oyüzden renk yönetim sistemi uygulamanız şart. Kolay gelsin.

Tarih: 26 Mayıs 2009, 22:29 - İp: 78.***.**3.204
efem10
efem10 (üye)
Balıkesir / Amatör

size çok teşekkür ederim ilgilenip okumuşsunuz, cevaplamışsınız baskı makinesinin renk kalibrasyonunu yaptım düzeldi gibi sanki denemelerim devam ediyor.. yine tam sonuç alınca hemen bilgi vereceğim ..hoşca kalın..

Tarih: 27 Mayıs 2009, 13:29 - İp: 78.***.**1.109
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

rica ederim. Aslında renk yönetimi anlatayım istedim size ama çözümden çok akıl karıştırır diye düşündüm. Kısaca değinip geçeyim. Siz webden renk yönetiminin ne demek olduğunu öğrenebilirsiniz mümkündür ve öğrenebileceğiniz kaynaklarda vardır.

renk yönetimi özet:
renk yönetimi demek baskıya giden yoldaki tüm ekipmanların renk tutarlılığını tek bir standart renk formatında hizalamak-sabitlemek anlamınada gelir. Bu renk yönetimi fotoğraf makinasında başlar baskıda biter. Araya giren ne kadar eleman varsa(monitör,işleme yazılımları,baskı makinası) hepsi ortak bir renk formatında birleşmesi sağlanır. Bu sağlandığı takdirde siz çektiğiniz fotoğrafa pcde kalibre edilmiş monitörde bakarsınız ne görüyorsanız aynı renk baskıdada çıkar. Özetle amacı budur.

Biri çizgiden çıkarsa tüm işleriniz karışır. ve çekilen fotoğraf ile baskıda çok farklı renkler çıkar.
deneme yanılmayla olmayacak kadar hassastır.

Konu bu kadar basit değil elbet. Detaylarıda çok. Bu yüzden sağlam kaynaklardan iyice öğrenmekte fayda vardır.

edit: görsel eklendi.

#remi5861' tarafından 27.05.2009 19:04:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Mayıs 2009, 15:11 - İp: 88.***.**6.139
tutunajans
tutunajans (üye)
İzmir / Firma

BU AMKİNA İTALYADAN GELEN D-CARRİER Mİ YOKSA JİNCHENG, PRİSMLAB, GREEN-EOP MU TAM MARKAYI VERİRSENİZ YARDIMCI OLMAK DAHA KOLAY ÇÜNKÜ MANTIK AYNIDA OLSA UYGULAMALAR FARKLI

Tarih: 30 Mayıs 2009, 21:25 - İp: 88.***.**9.50
efem10
efem10 (üye)
Balıkesir / Amatör

Evet, italyan d cerier noritsu 2611 baskı makinesine bağlı;
renk yönetimi konusunu ayarladım ve renklerim süper oldu stüdyo 15 21 baskılarımı da yaptım mat keğada , SONUÇ HARİKA..
Fakat şu andaki sorunum, 40-50 adat baskıdan bi kaç tanesinin boş keğat çıkması yani baskı yapmadan keğadı gönderiyor olması...
okuyan ve yorum yazan arkadaşlara teşekkür ederim.. hoşca kalın.

Tarih: 31 Mayıs 2009, 13:15 - İp: 78.***.**4.80
labotek
labotek (üye)
İstanbul / Firma

sayın efem 10,
Ben Sait Terekli, italyan led carrierların teknisyeniyim. eğer beni ararsan sana yardımcı olurum. e-mail:[email protected], bu aynı zamanda benim MSN adresim. cep telefonumdan da arayabilirsin 0533-712 44 27. Bol kazançlar dileğiyle, saygılar.

Tarih: 31 Mayıs 2009, 15:06 - İp: 88.***.**9.182
efem10
efem10 (üye)
Balıkesir / Amatör

Manisalı kardeşime çook teşekkür ederim.. size teşekkürü ancak yazabildim malum işler.. çekimden baskıya renk kalibrasyonunu yaptım şu an her şey istediğim gibi SONUÇLAR İYİ... SAĞOL KARDEŞİM..
BU ARADA donanımı gözden geçirince keğedın boş ve farklı tek renkte gelmesi sorunum da düzeldi ..

Tarih: 6 Ağustos 2009, 21:02 - İp: 78.***.**1.170
photoant
photoant (üye)
Antalya / Stüdyo Fotoğrafçısı

Alkışlar remi'ye hiç bir karşılık beklemeden insanlara yardımcı olmaya çalışıyor

Tarih: 7 Ağustos 2009, 16:27 - İp: 88.***.**5.247
konyafoto
konyafoto (üye)
Konya / Stüdyo Fotoğrafçısı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 3 Ekim 2009, 17:26 - İp: 88.***.**8.253
  • 1