barisink
barisink (üye)
Ankara / Amatör

Baski Sorunu.

Makinam 3/4 formatinde cekim yapiyor. Ama baskilari 13x18 yaptiriyorum. yani baski yapilirken 5 mm kadar boydan kesik cikiyor. baskinin 13.5 x 18 falan olmasi lazim. Yani asil sorun baski yapilan 35mm film kagitlari ile dijital makinalarin oran uyumsuzlugundan cikiyor. Fotograf bastiran arkadaslar bu sorunu sizde yasiyormusunuz veye nasil cözdünüz?

Tarih: 12 Mayıs 2004, 20:23 - İp: yok
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

layka film veya diger makinalarda aynı sorun yaşanıyor
onun için yapılabilecek bişi yok zaten baskı sistenleri fıl ebat baskı yapmaz karenin dört tarafından biraz içeriye girer.

yapabileceğiniz bişi yok.

Tarih: 7 Haziran 2004, 15:56 - İp: yok
nusret03
nusret03 (editör)
Afyonkarahisar / Firma

sayın editörler burada neler oluyor?

Tarih: 2 Temmuz 2004, 06:27 - İp: yok
duketaner
duketaner (üye)
Eskişehir / Amatör

dijital makine hemen hemen kare çekim yapar baskı makınaları ıse daha cok dıktortgene yakın baskı yapıyo.aynı sorunu herkes yasıyo sanırım.sonucta kesılıyo ama ben soyle bı cozum buldum.resmı hangı boyutta basıcaksam photoshopta o boyutta crop yapıyorum.(mesela 10x15 kesıyorum)en azından baskı makınesının ıstedıgı yerler degılde benım ıstedıgım yerler kesılmıs oluyo.doga fotografında kotu bır durum ama portre fotograflarında felan ıse yarıyo.
(barısınk photoshopta nasıl yapılacagını anlamadıysan ozel msj atabılırsın anlatırım.

Tarih: 17 Ağustos 2004, 00:57 - İp: yok
  • 1