kemiksiz1
kemiksiz1 (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Acil Bir Resim Bastırcaktım

s.a ne olacak bu işin durumu
apar topar yangından kacar gibi iş yerine geliyor musteri telefon elinde
acil bir resim vardi kaza olsun veya sevgilisinin bir resmini cekmis telde onu bastırcaktım
eee bir resim 10x15 35 kurus e onu zarfa koyuyorsun zarf 50 kurus
ayrıca bir resim icin koca makina calısmıyor musteriye diyorsun bir resim basılmıyor
bu sefer musteriyle polemiye giriyorsun falancı fotografcı 3dk da veriyor diyor
e haliyle git oraya bastır diyorsun bu sefer musteri kacıyor...
onerileriniz neler doslar

Tarih: 26 Haziran 2011, 13:35 - İp: 85.***.**7.49
kurumali43
kurumali43 (üye)
Kütahya / Stüdyo Fotoğrafçısı

düzgün bir dille en az 5 veya 10 adet basabileceğinizi söyleyin. güler bir yüzle halinizi anlattığınız zaman anlayışla karşılayacaktır. fotografcı arkadaşlara ziyarete gittiğimde de oluyor bu olay, müşteri geliyor 1 adet fln bastıracağını söylüyor. gözlemlediğim şu, müşterinin bu isteğine karşılık tavrımız sert oluyor ve müşteri bizimle inatlaşıyor.

Tarih: 26 Haziran 2011, 16:08 - İp: 78.***.**2.252
gokhanz
gokhanz (üye)
İstanbul / Amatör

tatlı dil bile yılanı deliğinden çıkarır,insanlarımıza uygun bir lisan ile anlatınca durumu,bu '' Acil bir Resim bastıracaktım'' diyen insanlarımızı sizi daimi müşteriniz olma ihtimali her zaman vardır.Samimi ve içten olduğunu karşıdaki kişiye gösterin yeter.(bir nevî insan psikolojisi)

Tarih: 26 Haziran 2011, 20:55 - İp: 85.***.**8.10
sdemir03
sdemir03 (üye)
İzmir / Amatör

#sdemir03' tarafından 20.02.2012 04:03:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Haziran 2011, 21:35 - İp: 78.***.**5.121
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yahu ne zarfı allah askına. verin gitsin, kendinize maliyet cıkarmaktan baska bir sey degil. alın bir yazıcı 80 liraya,50tanede fotograf kagıdı 10 liraya.
tek fotograf bastırmak isteyene verin gitsin.
illa koca makinelerle calısmak gerekmiyorki.

yaıcıyı tarama vesaire gibi baska işler içinde kullanırsınız.

Tarih: 26 Haziran 2011, 23:40 - İp: 88.***.**8.140
cem50
cem50 (üye)
Ankara / Amatör

Bu forumda'ki asıl sıkıntı fotograf işini sadece eline makına alıp fotograf çekenlerle,
Fotograf işine ömrünü vermiş iş edinmiş bu işten ekmek yiyen çocuk okutan dolayısı ile işinde iş yerinde her türlü girdiyi hesaplamak zorunda olan insanların aynı yerde yazmaları,
Bu sebepten mekan sahibi olan arkadaşların yaklaşımlarını sadece eline makina alıp gezinen kitleye anlatmak ne yazıkki mümkün olmuyor.

Tarih: 27 Haziran 2011, 19:07 - İp: 88.***.**6.145
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Fotoğrafını çektiğim insanlara birer fotoğraf hediye edemiyorum.

Çünkü fotoğrafçıya gidip baskı almak ölüm geliyor.. Çünkü onları anlayamıyorum.. Çünkü 10x15 in üzerinde bir baskı istesem sorun çıkacağını biliyorum. 30x40 baskıya düşünüp, düşünüp, 30 liraya olur demelerini sevmiyorum..

Yüzüne o fiyata Ankarada çıkartırım gelirim, otobüs parası dahil diyemiyorum..

Yani stüdyo işi bitmiştir. Baskı merkezleri var.. m2 hesabı. Sizi de yükten kurtarıyor. Makineniz yıpranmasın...

Gaijin in dediği gibi. Amaç sorun halletmek ise çözümü bir şekilde bulunur.

Elinde makine gezen mi fotoğrafa ömür veriyor, stüdyoda vesikalık çeken mi, tartışma götürür. Dekupe ile adam kesip manzaraya yapıştırmak ne zamandan beri fotoğrafa ömür vermek oluyor?

Yazmayaym diyorum ama elinde mekine gezen lafına dayanamadım...

Tarih: 28 Haziran 2011, 01:37 - İp: 188.***.**4.78
cem50
cem50 (üye)
Ankara / Amatör

Gaijin in dediği gibi. Amaç sorun halletmek ise çözümü bir şekilde bulunur.
alın bir yazıcı 80 liraya,50tanede fotograf kagıdı 10 liraya.
fotograflarınızı CD lerde HDD ler de saklamayın arkadaşlarınıza fotograf hediye etmekten çekinmeyin,
fotografa ÖMRÜNÜ vermişle fotografa ÖMÜR vermişin farkının ayrımını size bırakıyorum.

Tarih: 28 Haziran 2011, 09:08 - İp: 88.***.**6.216
fototansu
fototansu (üye)
Bilecik / Stüdyo Fotoğrafçısı

#fototansu' tarafından 24.11.2012 19:15:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Haziran 2011, 21:24 - İp: 78.***.**1.158
senolyilmaz
senolyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Müşteri kazıklayan ve anlayışsız fotoğtraf stüdyolarndan haberiniz olsun bu insanlar yüzünden baskı yaptırmak isteyen müşterileri teknomarketlere kaptırıyorsunuz bu bir iddia değil gerçek...
Anlayış ve güzleryüz ekmek kazanmanın en önemli anahtarıdır, üçbeş kuruşun hesabı tepkiye yol açar vede inatlaşma müşteriyi istisnasız kaçırır.
Bol bol kazançlar...

Tarih: 29 Haziran 2011, 16:28 - İp: 46.***.**0.33
kurumali43
kurumali43 (üye)
Kütahya / Stüdyo Fotoğrafçısı

studyo fotografcısı olarak senolyılmaz a katılıyorum. mesaja ilk cevabımda "gözlemlediğim şu, müşterinin bu isteğine karşılık tavrımız sert oluyor " demiştim.
müşteri illa bir adet istiyorsa bunun maliyetli olacağını, ama yarını beklerse veya akşam üzeri alacaksa normal fiyattan yapacağımızı söylersek (diğer işlerin içine katarız bu verdiği işi) daha iyi olur. iş güler yüzde, kendi derdini karşı tarafa güzel bir şekilde anlatmakta bitiyor. biz derdimizi anlatıyoruz fakat kızgın ve sert bir ifadeyle (böyle yapmayanları tenzih ediyorum)

Tarih: 29 Haziran 2011, 18:14 - İp: 62.***.**1.110