hocam69
hocam69 (üye)
Uşak / Amatör

Zenith 122 Pil Değiştirme Yardım?

Mrb arkadaşlar, elimde Zenith 122 fotoğraf makinası var. İçerisinde yeşil ve kırmızı ışıkları görünmüyor. Büyük ihtimalle pili bitmiş. Fakat pilini değiştirmek istediğimde pil mekanizmasını açamadım. Sanırım pil yuvasına parmakla bastırıp sola veya sağa çeviriyorduk. Ne yaptımsa bir türlü o mekanizmayı açamadım. Nasıl açabilirim?
Makinayı 1992 yılında Giresunda askerlik yaparken oldukça hatırı sayılır bir bedel ödeyerek almıştım. Belki de 5-10 adet 36 lık film çekimi yapılmıştır. Adeta yeni gibi durmaktadır. Profesyonel makineye ihtiyacı olana satabilirim.

Tarih: 9 Şubat 2011, 17:50 - İp: 94.***.**7.149
elcezeri
elcezeri (üye)
İstanbul / Amatör

-metal paranın kenarını pil kapağındaki çentiğe getirin ve sola çevirin...

Tarih: 9 Şubat 2011, 18:11 - İp: 78.***.**2.200
hocam69
hocam69 (üye)
Uşak / Amatör

Eyvallah kardeş,
sorunu dediğin şekilde çözdüm. Ben vidalı bir mekanizması var sanıyordum. Meğer çentiği yatay konuma getirip plastik kısmı dışarı doğru çekmemiz gerekiyormuş. İşin ilginç tarafı makinadan 2 adet MU0105 - 0491 numaralı batarya çıktı. Bende ise AG10 - LR1130 numaralı pil vardı. Fakat bu piller daha inceydi. Ben de bu pillerden 3 adet makinaya taktım. Tam olarak 2 pilin kalınlığına ulaştı. Şu anda makina içindeki yönlendirme ışıklarıyla birlikte tıkır tıkır çalışıyor.

Tarih: 9 Şubat 2011, 18:29 - İp: 94.***.**7.149
  • 1