camel35.5
camel35.5 (üye)
Çanakkale / Amatör

Zenit Makinayla Foto Teknikleri

zenit makinam var ama çok iyi fotoğraflar çekemiyorum.daha doğrusu ayarlarını yapamıyorum..lütfen yardım.teşekürler

Tarih: 21 Şubat 2006, 20:42 - İp: yok
unknown1011020
unknown1011020 (üye)
Hakkari / Doğa Fotoğrafçısı

benim de zenit makinam var...çok iyi iş çıkarıyor doğrusu...bence sen 1 kitap al fotoğrafa başlarken adlı...o zaman öğrenirsin...

Tarih: 28 Nisan 2006, 15:39 - İp: 85.***.**9.145
emreata
emreata (üye)
İstanbul / Amatör

dostum,zenit her ne kadar bir çok fotoğrafsever tarafından beğenilmese de, sağlamlığı ve tam manuel ayarlar içermesi, fotoğrafa yeni başlayan biri için oldukça öğreticidir. benim ilk makinem zenit et idi ve hala ara-sıra onu kullanmaya devam ediyorum.
ilk yapacağın şey objeye(konu)netliği sağlamaktır. modelden modele değişmesine karşın genelde zenitlerin vizöründen baktığında obje pütürekli gibi görünür. onu tam netleşene kadar çevirmelisin. 1. kural unutmaki netlik. 2. si ise ışığın film üzerine şiddetini ayarlamaktır ki filme ışığı ne kadar uygun düşürürsen resim o kadar iyi çıkacaktır. bunun içinse pozometre denen aracı kullanmalısın. bildiğim kadarıyla zenitlerin çok eski olanları hariç, nerdeyse tümünde pozometre vardır. zenitlerdeki pozometreleri ya yeşil-kırmızı lamba biçiminde ya da film bitince sarmaya kullandığın (bu kısım zenitte kapağıda açar) bölümün hemen yanında saydam olarak gördüğün 1/3 daire şeklindeki yerde bulunur. eğer makinende böyle biryer varsa, ışığa doğru tuttuğunda oranın içerisinde incecik bir ibrenin hareket ettiğini göreceksin. filmi sarmaya ve iso ayarı yapmaya kullandığın bölmenin etrafında 30-60-120-250 gibi değerler vardır, bunu çevirdiğinde içeriden ibrenin üzerinde yuvarlak uçlu bir ibrenin daha hareket ettiğini göreceksin. yapman gereken makinen ibresi ile senin çevirdiğinde yeri değişen yuvarlak uçlu ibrenin üst üste gelmesini sağlamak. bu durumda filmi sarmaya kullandığın yerde (30-60-125 yazan) içeride 11-8-5,6-4 yazan bir ölçme halkasıyla çakışaaktır. işte dışarıda gördüğün 60-125 gibi değerleri içeren kısım o ışık şiddetinde senin obtüratör hızın, içerideki ise diyafram açıklığını verir. makinenin objektifinden diyafram açıklığını, obtüratöründen ise diyafram hızını ayarla. örneğin gün ışığında 60 diyafram, 2.8 diyafram açıklığı gibi. aslında temel olarak yapman gerekenler bunlar. şunu bilmelisin, zenitle ancak gün ışığı çekimlerinden verim alabilirsin. ayrıca zenitler parçalı değil, sağ-sol hareket eden obtüratöre sahiptir. bu nedenle fotoğrafının sağında ya da solunda karartı görürsen şaşırma, imalat-mühendislik hatasıdır bil.

Tarih: 1 Mayıs 2006, 19:43 - İp: 85.***.**2.74
cagri212
cagri212 (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Zenit hemen hemen herkesin ilk makinesidir zaten.. Hem ucuz hem dayanıklı bir makinedir. Eğer doğru kullanırsan çok güzel fotolar alabilirsin. Ben bile bazen eski Zenit'imle nostalji takılırım Sana sunabileceğim yegane taktik Zenit'in her zaman için az ışık aldığını unutma... Örtücüyü 30-125 aralığında kullan...

Tarih: 8 Mayıs 2006, 02:37 - İp: 88.***.**3.111
  • 1