ozguratalay
ozguratalay (üye)
Bursa / Meraklı

Zenit Et

Evet abiler;
Bugün bursada gizay fotoğraftan zenit et aldım.Mümin abi anlattı ancak heyecandan hiçbiri akılda kalmadı.Şimdi öğrenmek istediğim bazı şeyler var.Bunları bana anlatabilecek varmı ?Burdan yada messenger yoluyla 10 dk brifing verseniz anlarım.
Teşekkür ederim

Tarih: 15 Aralık 2010, 16:17 - İp: 78.***.**1.219
ozguratalay
ozguratalay (üye)
Bursa / Meraklı

Siz beni yanlış anlıyorsunuz.Ben bana çekim tekniklerini,ışığı kullanmayı öğretin demedim.Sadece şimdilik işime yarıyacak mesela;Perde hızını şu ordamda söyle yap,Asayı güneş ışığında söyle yap.Demenizi bekleriyordum ama sorun değil.A'dan Z'ye fotoğraf diye özer kanburoğlunun kitabını aldım.Daha makinayı aldığım 1 gün oldu.Başlamadan önce konu açtım.İlk önce zenit tarzı bir alet alıp acemilik at hemde gerçekten bu hobiyi yapacakmısın para ve zaman harcıyacakmısın diye gör demişlerdi.Ona göre hareket ettim.

Tarih: 16 Aralık 2010, 15:54 - İp: 78.***.**6.99
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

İlk önce zenit tarzı bir alet alıp acemilik at hemde gerçekten bu hobiyi yapacakmısın para ve zaman harcıyacakmısın diye gör demişlerdi

yanlıs bir tavsiyede bulunmuslar, tamam zenit kullananın severek kullandıgı bir makine ama nostaljiye romantizme gerek yok,cok zor hata kabul etmeyen bir makinedir. af yapabilen ucuz bir analog alsaydın faydalı olurdu bu işi ogrenmen için.

Asayı güneş ışığında söyle yap.

diyemeyiz cunku analog fotografcılıkta asayı degiştiremezsin.
100 asalık film aldıysan o ayar 100de durur film bitene kadar
400 asalık film aldıysan 400de durur.
dijitaldeki gibi her karede farklı iso/asa giremezsin.

Ben bana çekim tekniklerini,ışığı kullanmayı öğretin demedim.Sadece şimdilik işime yarıyacak mesela;Perde hızını şu ordamda söyle yap,

bizde zaten cekim tekniklerinden bahsetmiyoruz, diyaframdan enstantaneden bu işin temelinden bahsediyoruz.
sen diyaframla enstantanenın ilişkisini kavrayamazsan, bunların fotografa etkilerini cozemezsen geri kalanı hakkında hiçbirşey edinemezsin zaten.

her ısık kosulunun kendine gore bir ayarı vardır, her kompozisyon kendine ozgu bir ayar ister.
gun ısıgında bokehli bir fotograf cekmek istiyorsan diyaframı 2.8 e getirip enstantaneyi 1/1000 yapabilirsin. yada heryeri net bir fotograf için diyaframı 16 yapıp enstantaneyi 1/60 yapabilirsin.

oglen 12de kullandıgın ayarı aksam 16 da kullanamayabilirsin, ertesi gun 12 de bile aynı ısık yoksa kullanamazsın..

aldıgın kitapta enstantane ve diyafram ilişkisi hakkında bilgi vardır, pozometre hakkında bilgileride okuduktan sonra, deneme yanılma ile bişeyler yapabilirsin.
tabi makinenin pozometresi saglam ve guvenilirse.
teknikler falan daha sozkonusu degil.

Tarih: 16 Aralık 2010, 16:32 - İp: 217.***.**1.174
ozguratalay
ozguratalay (üye)
Bursa / Meraklı

Teşekkür ederim ilginiz,eleştiriniz ve yorumunuz için

Tarih: 16 Aralık 2010, 17:00 - İp: 78.***.**6.99
ozguratalay
ozguratalay (üye)
Bursa / Meraklı

Merhabalar;

sahibinden.comda bir ilan gördüm zenit 11.Şimdi zenit 11 e uyan 150 lik teleobjektif benim zenit et ye uyarmı?

Tarih: 17 Aralık 2010, 14:42 - İp: 81.***.**9.26
ozguratalay
ozguratalay (üye)
Bursa / Meraklı

Buda linki ama sakıncası varsa kaldırabilirim yanıt bekliyorum ona göre alacağım ürünü;

Buyrun burada !

Tarih: 18 Aralık 2010, 15:11 - İp: 88.***.**9.2
o.barut
o.barut (üye)
Manisa / Amatör

bildiğim kadarıyla zenit'in tüm modellerinde M42 vidalı objektif kullanılıyor , bir birine uyması lazım. verdiğin linkte, makina artı objektif diyor, yinede pahalı. almayın.
bana kalırsa da arkadaşların dediği gibi o makinayla tek başına bir şey yapamazsın, hatta fotoğraftan bile soğuya bilirsin.
ucuz bir dijital al, onla tek başınıza istediğin kadar yanılsanda hatada yapsan anında sonuç aldığın için öğrenmen kolay olur. illaki zenitle öğreneceğim diyorsan sabrı geniş bir ustadan bire bir ders al.

Tarih: 18 Aralık 2010, 19:02 - İp: 78.***.**0.11
ozguratalay
ozguratalay (üye)
Bursa / Meraklı

olympus fe-5010 um var zaten.
Ama zenit başka.İlk makaram bitmek üzere bitince gidip gizay fotoğrafa çıkartıracağım.Bakalım artık.
Lens,boyun askısı,flash 40 tl gibi bir fiyat verdi

Tarih: 18 Aralık 2010, 19:14 - İp: 78.***.**5.135
aybige
aybige (üye)
Bursa / Amatör

bundan 7 8 sene önce dedemden yadigar zenit 122 yi elime aldığımda daha diyaframmış film asasıymış alan derinliğiymiş hiç birşeyden haberim yoktu, 13 yaşındaydım ve tam olarak fotoğrafçılık diye bir uğraşının var olduğunu bile kavramış durumda değildim.zenitimle ilk fotoğraflarımı Bursa Cumalıkızta güneşli bir günde çektim,şansıma o gün ışık koşulları harikaydı.netlik ayarının dışında el yordamıyla tamamen gelişigüzel diyafram ayarları yaptım.ve inanılmaz güzel renklerde kareler çıktı baskıdan.sonra baktım sardı bu iş,zeniti yanımdan hiç ayırmaz oldum.okula bile onunla gidiyordum.sonra lisede bir kitap aldım,Özer Kanburoğlunun "A dan Z ye fotoğraf" baya pahalıya patlamıştı tabi kitap.sonra farklı asalarda film satın almayı öğrendim,diyafram ayarını öğrendim,filmler yaktım,yanlış ayar kurcalamalarıyla zayi ettim fotoğrafları falan filan,sonra diyaframını bozdum makinanın,zaten zavallının perde ömrü ne kalmıştır ki,elimde patladı bigün diyafram,ve ondan sonraki 6 senem kodak easyshare lerle geçti
şimdi zar zor biriktirdiğimle bir Canon 1000d aldım.yanınada bir iki lens.
yolculuğumuz çok benzer başlamış,bakalım sizin ki nasıl olacak..
bol ışıklı günler dilerim

#aybige' tarafından 25.01.2011 00:11:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Ocak 2011, 00:08 - İp: 94.***.**0.97
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar zaten pek çok şeyi söylemişler. Zenit ile öğrenmek zordur doğru, ama öğrenildi mi bir kere kolay kolay unutulmaz. Yalnız ne olursa olsun bir süre sonra Zenit'i değiştirmek isteyeceksin. İster bir DSLR ile ister ileri seviye analog bir SLR ile. Bu sebeple Zenit'e daha fazla yatırım yapmamanı öneririm. Şu an tele objektif için acele etme bence. Daha dur, ilk makara filmden bahsediyoruz. Biraz çek. Diyaframı, enstantaneyi iyice anla. Farklı ASA filmlerde diyafram ve enstantanenin nasıl değişeceğini gör. Alan derinliğini öğren. Kadraj - kompozisyon becerini geliştirmeye çalış. Ondan sonra Zenit ve üzerindeki standart lens ile çektiğin 36 pozun hiçbirisi bozuk çıkmıyorsa (ışık ve netlik olarak) ve her makarada 2-3 adet gerçekten çok güzel oldu diyeceğin fotoğraf elde edebiliyorsan o zaman yeni yatırım yapmayı düşün bence. Dediğim gibi o gün geldiğinde imkanlarına göre ya daha gelişmiş bir SLR alırsın (auto focuslu, daha ileri kontrolleri olan) ya da durumun müsait ise bir DSLR alırsın.

O zamana kadar elindeki ekipmandan tam randıman ile yararlanmayı öğrenmelisin bence.

Kolay gelsin.

Tarih: 25 Ocak 2011, 10:57 - İp: 195.***.**4.85
tesfiyeci
tesfiyeci (üye)
Manisa / Amatör

mrb. geçen günü birisi sordu.
2,8-50 ile 2,8-35 arasındaki fark ne diye şişdim galdım
lenslerin objektifin içindeki sıralanışlarını bilem sordu
nassıl oluyoda 35 - 50 oluyo diye sordu

#tesfiyeci' tarafından 10.02.2011 23:26:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Şubat 2011, 23:15 - İp: 88.***.**2.6