hally22
hally22 (üye)
İstanbul / Amatör

Zenit Et

selam herkese :D böyle bir site için çok teşekkürler geç keşfetme imkanım oldu. Arkadaşlar elimde şuanda zenit et var sadece 5 film foto çekilmiş çok temiz bir makine.daha önce hiç fotoğraf çekmedim analog olarak. hiç bir kavram ve muhabbetten çakmam yani.ama bu makinayı kullanmak istiyorum.yardımlarınızı bekliyorum.link vermezseniz yani burda anlatıp açıklarsanız çok memnun olurum :D fotoğraf dediğin analogla çekilir dijital dediğin tamamen para kazanmak amaçlı bi iş...

Tarih: 5 Nisan 2009, 19:37 - İp: 78.***.**2.166
hally22
hally22 (üye)
İstanbul / Amatör

bende flaşı var ama daha flaşla bir çekim yapmayayım dedim..önce gün ışığını öğrenelim de...

Tarih: 11 Mayıs 2009, 11:11 - İp: 78.***.**9.141
ladomi
ladomi (üye)
Balıkesir / Amatör

Bu gün 2.filmimin sonuçlarını aldım .. iki filmdir gece çekimlerine yoğunlaşmıştım ve kavradım ..

öncelikle , kesinlikle tripot şart :D

onca denemelerimde en iyi sonucu diyafram 8 ve 8 saniye pozlama süresinde aldım. hatta diyafram gece dahada kısılabilir. 11 gibi ..

kapkaranlık çimenlerin geceleyin diyafram 4 ve 30 saniye pozlama ile gözlerimle göremediğim gölgelerini bile oluşturmuşum bravo bana , sakın yapmayın :D gören güneşli bir gün sanar geceyi , ciddiyim ..

gece konusunda ilerlerken , çektiğim gün batımı görüntüleri berbat olmuş .. evet buna üzüldüm .. havanın kızılıığını almamış , beyaz çıkmış oysa pozometreye güvenmiştim .. diyaframı dahada kısmak gerekiyor sanırım .. hatta böyle olacağını bilseydim 11 diyafram yapardım .. 5,6 diyafram kullandım ve gök yüzü beyaz poz 1/60 esntantene idi sanırım , burada bir sorun olduğunu düşünmüyorum .. evet bir sonraki sefere diyafram 11 yapıcam.

2. filmimden notlarım bukadar.. (fuji 100 asa)

anladığım ; gün ışığı çekiminin zor olduğu .. gece çekiminin mantığı basit.

#ladomi' tarafından 13.05.2009 00:44:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Mayıs 2009, 00:35 - İp: 88.***.**8.100
hally22
hally22 (üye)
İstanbul / Amatör

ya fotolarını bi koysanda bizde görsek merak ettim şimdi...iyi kötü farketmez koy sen bi kaç tane bi zahmet

Tarih: 14 Mayıs 2009, 11:34 - İp: 193.***.**1.214
ladomi
ladomi (üye)
Balıkesir / Amatör

http://img22.imageshack.us/img22/3496/belediye3179025.jpg

üstteki fuji 100 asa ile , 8 diyafram ; 10 saniye pozlanmış olması lazım.

http://img22.imageshack.us/img22/6200/balkesir3415192.jpg

üstteki kodak 200 asa ile 5,6 diyafram 1/30 esntantane ile çekildi.

http://img22.imageshack.us/img22/6364/incei.jpg

üstteki kodak 200 asa ile floresan lamba altında 5,6 diyafram 1/30 esntantene ile çekildi.

http://img183.imageshack.us/img183/9726/balkesirgar3866816.jpg

üstteki fuji 100 ile 8 diyafram 8 saniye pozlanarak çekildi.

http://img17.imageshack.us/img17/8508/gece4056782.jpg

üstteki fuji 100 ile 4 diyafram 30 saniye pozlanarak çekildi .. gece saat 12 , çok uzaklarda evlerden gelen ışığı böylesine yansıtmışki bitkilerin gölgeleri bile oluşmuş. benim gözlerimle gördüğüm görüntü de ise ; her her simsiyahtı .

diğer görüntüler tahmin edilemez ölçüde kötü .. bu ilk iki filmimden , deneme yanılma yoluyla çektiğim iyi pozlardan. sonuçlar elime geçtikçe öğreniyorum bakalım.

Tarih: 14 Mayıs 2009, 15:33 - İp: 88.***.**8.100
loiz
loiz (üye)
Trabzon / Amatör

arkadaşlar paylaştığınız bilgileri ilgiyle okudum..bende slr makineye geçiş için zenit tercih ettim yalnız sizler zenit et kullanıyorsunuz galiba..ben eski bi zenit e ve bir zenit 122 buldum..zenit 122 kargoyla daha bugün elime ulaştı.ilk filmimi yerleştirip sizlerden kaptığım ince noktalarla geçmişten gelen dslr tecrübelerimi birleştirip birşeyler üretmeye çalışıcam fotoğraflarınızıpaylaşmanızı bekliyorum.

Tarih: 14 Mayıs 2009, 21:26 - İp: 92.***.**9.199
hally22
hally22 (üye)
İstanbul / Amatör

evet bizde paylaşalım sende paylaş... güzel bir zenit albümü oluşturalım yahu

Tarih: 15 Mayıs 2009, 09:02 - İp: 193.***.**1.214
hally22
hally22 (üye)
İstanbul / Amatör

son foto ne öyle yaa... gece çektiğine emin misin hala inanamıyorum... flaş kullanmadan çektin bide bunları dimi... bence gayet başarılılar.. benim en iyi pozlar da geliyo yolda

Tarih: 15 Mayıs 2009, 09:08 - İp: 193.***.**1.214
ladomi
ladomi (üye)
Balıkesir / Amatör

az önce 3. film sonuçlarımı aldım .. hepside rezalet. fuji 200 kullanmıştım , ellerinde 100 lük kalmamıştı.. gren desek bol bol var , netlik desek yok . gün doğumundan çekimler yapmıştım . güneş daha yeni doğarken 8 diyafram 1/60 esntantene ile çekilmişti , rezalet.

sanırım bu filmler 1/30 esntantaneyi seviyor , diyaframıda 16 yapmak gerekiyor

bulutlu havada 1/30 esntantane ye 5,6 diyafram süperdi .. güneş ise tüm muhabbeti bozuyor yaw.

Aşağıda Birkaç foto.

http://img269.imageshack.us/img269/4435/merdivenlerden6327980.jpg

http://img30.imageshack.us/img30/7467/doarken6465503.jpg

http://img269.imageshack.us/img269/831/doarkendege6632251.jpg

#ladomi' tarafından 15.05.2009 19:58:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mayıs 2009, 19:43 - İp: 88.***.**8.100
fotosafaripro
fotosafaripro (üye)
İzmir / Reklam Fotoğrafçısı

Sevgili gençler; Aranızdaki bu müthiş ve son derece faydalı sohbeti ilgi ile, hayranlık ile izliyorum. Zenit makinelerinizin sesleri ve öğrenme konusundaki azim ve yürek çarpıntılarınız buraya kadar geliyor.
Sayın h.iz sizlere son derece faydalı bilgiler vermiş ve son derece mükemmel bir ateşleme yapmış, kendisinin fikirlerine, gözlerine ve ellerine sağlık.
Müsaade ederseniz bu sohbete bende katılmak ve sizlere birkaç öneride bulunmak istiyorum. ( Neden kimse birşey yazmıyor? şikayetinizden cesaret alarak. )
Gençler...şu anda ellerinizde bulunan makineler, yani ZENİT' ler kendi başlarına son derece hünersiz, pasif.....ama, fotoğrafı bilenlerin ellerinde de o derece süper işler çıkarabilen birer silah gibidirler. Buda...Kullanmakta ustalaştıkça müthiş fotoğraflar çekeceksiniz...anlamına geliyor. Şimdi, izninizle birkaç yanlış bildiğiniz ve bilmenizin çok faydalı olacağı konulara değinmek istiyorum.
1- Eğer fotoğrafçılık hakkında bilgi olarak tam donanımlı değilseniz ve en önemlisi bu başlangıcı ZENIT ile yapmaya kararlıysanız.....ki büyük isabet...İlk olarak sadece gün ışığı kullanın. Film asa değeri, pozomerte gestergesi ve mevcut ışık koşullarını kullanın ve hiçbir ek ışık kaynağı kullanmayın. Bu sayede aklınız karışmayacak ve bir sistemi öğrenmiş olacaksınız. Basit çalışmalar olduğunu düşünmeyin. Gün ışığı ile fotoğraf çekmenin ne kadar alternatifleri ve ne kadar versiyonları ve ne kadar incelikleri olduğunu öğrendikçe bana hak vereceksiniz.
2- Bir cümle içinde ikisinide kullandığınız asa ve ıso. ( Üçüde aynı şey.)
ASA.....Amerika standartlar Enst. birimi.
ISO......Avrupa standartlar Enst. birimi.
DIN......Almanya standartlar Enst. birimi.
3- ZENIT ve benzeri makineler ( Pil kullanmayanlar modelleri ) gün ışığı veya yapay ışıkta ölçüm yapan pozometreler kullanırlar ve çok kısa sürede hassasiyetlerini kaybederler. Bu nedenle ( Fotoğrafı geliştirip daha iddaalı eserlere sahip olmak istiyorsak ) kaliteli bir el pozometresi sahibi olmamızda büyük yarar vardır. Fakat şu an hiçbir aciliyeti yoktur.
4- Flaşsız olarak floresant ışığında çekim yapmak istersek FLD+2 veya FLD+4 gibi floresant ışığını gün ışığına çeviren filtreler kullanmalıyız. Bunada şimdi gerek yoktur. Sizler fotoğrafı öğrendikçe ve fotoğrafçılığınızı geliştirdikçe ZENIIT'leri satacak ve daha gelişmiş makineler alma ihtiyacı duyacaksınız.
5- Fotoğraflarınızda çok gren olduğundan bahsettiniz. Bunun temel sebeplerinden birkaçı ;
a) Konumuza göre yanlış film seçimi.
b) Yanlış pozlama değeri.
c) Film banyosunda yanlış süre
d) Film banyosunda yanlış ısı.
e) Süresi geçmiş veya çok çalışmış film banyosu.
Demekki iyi fotoğraf elde etmek sadece bize bağlı değil. Çok iyi bir çekimin ardında yine çok iyi bir labaratuar çalışması yapılması gerekmektedir. Fakat...bizler yanlış değerler ile iyi bir çekim yapamamışsak, bunuda düzeltecek, fotoğraflarımızı kurtaracak hiçbir kuvvet yoktur.
6- Fotoğrafçılığa 100 asa ile başlayın. Bu asa dünya standardıdır, film boldur ve banyoları mevcuttur. Fotoğraf bilgilerimizin ilerlemesi ile doğru orantılı olarak daha fazla hareket sağlayan yüksek ISO değerlerine sonrada daha keskinlik ve kalite elde edebileceğimiz düşük ISO değerlerine geçebiliriz.
7- Ben 30/8 çektim veya ...bir dahaki sefere f11 kullanacağım...gibi ifadeleriniz üzerine ; Hiç kimse aynı konu ve aynı ışık ortamını elde edemiyeceği için bu geçersizdir. Ve...bu gün çektiğiniz bir konuyu sabit olsa bile...yarın aynı ışık koşulunda bulamayacağınız için bu da geçersizdir. CTC veya Spot ölçüm yapmayan makineler ile ( Konumuz iddaalı ise ) bir yerine 2-3 veya daha fazla poz çekmekte fayda vardır.
8- Tripod kullanımı ; ZENIT makineler sert makinelerdir. Çalışmaları ağır mekanik işlemler ile gerçekleşir ve bu nedenle 1/60 Ens. altını tavsiye etmiyorum. Tripod ile çekimde makinenizi otomatik çekime alsanız bile...Ayna hareketinin sertliği ve ZENIT' lere özel sentetik perdenin dalgalı açılışı tripod avantajınızı elinizden alacak ve yine %80 kendi dediğini yapacaktır.
9- Gün çekimlerine kıyasla gece çekimlerinin kolay olduğunu ifade etmişsiniz. Sevgili gençler.....bu bence tam tersidir. Gün çekimleri sizlere daha fazla prova verir. Gün çekimlerinde tüm piyasalarda bulunan Pankromatik filmleri kullanırız ve banyolarıda her labaratuarda mevcuttur.
Gece çekimlerinde ise...Kromatik veya orta Kromatik filmler kullanmak zorundayız. Sonsuz banyo problemi, Hassas tripod ihtiyacı ve gelişmiş makine ihtiyacı vardır. Işık kırıcı, yayıcı ve absorbe edici filtreler kullanmadan çekilmiş iyi fotoğraflar tamamen tesadüf eseri olup, çok film harcamaya bağlıdır ve zahmetlidir.
10- Deklanşöre yarım basılı konumda vizör kararması ifadeniz için ; Alan derinliği takibiniz içindir. O konumda çekilmemiş fotoğrafın okunması çok zordur, neyi nasıl algılamanız gerektiği uzun bir eğitim gerektirir.
11- Kısık diyafram netlik sağlamaz...sizinde bir satırınızda belirttiğiniz gibi alan derinliği sağlar. Fotoğrafa yeni başlayan kardeşlerimizin ( ZENIT' lere özel ) makinelerine alışıncaya kadar, ışık koşulları uygun ise...yüksek hız kullanmalarında fayda vardır.
Değerli kardeşlerim, yukarıda da belirttiğim gibi...sohbetiniz ilgimi çekti ve büyük bir beğeni ile izledim. Bu güzel bilgi alış-verişine katılma ve sizler ile tanışma ihtiyacı hissettim. Çalışmalarınızı ve deneylerinizi lütfen yazmaya devam edin. Aranızdaki bu yapıcı sohbet eminim tüm foto başlangıç yapan kardeşlerimizin ilgisini çekecek ve onlarıda dahil edecektir.
Eğer ister ve kabul ederseniz....Sohbetinizde bahsi geçen NETKİK konusunu hep birlikte masaya yatırabilir ve bir fotoğrafın NET olabilmesinin hangi faktörlere bağlı olduğunu ve nasıl elde edeceğimizi tartışabiliriz.
Okuma zahmetinde bulunduğunuz için çok teşekkür eder, Sağlıklar ve Gönlünüzce fotoğraflar dilerim.

Tarih: 15 Mayıs 2009, 22:42 - İp: 195.***.**4.44
loiz
loiz (üye)
Trabzon / Amatör

bilgiler için çokm saolun.gece çikimlerinin ve ağır mekanizmalı sistemlerinden dolayı zor olacağı mantıken doğru ama gece çekimleri nedense benim çok daha ilgimi çekiyor (makineyi mümkünse sabit tutmaya nelimde tutmamaya çalışıyorum)

bir sorum olucak.;
zenit 122 ile ilk seyahatime çıktım yanımda digital makinemde vardı.örneğin 1820'den kalma bi han kapısı buldum gün batımına yakın bi saat ışık mükkemmel tonlarda;aynı kapıyı digitalle yaklaşık 3metre mesafeden tam alabilirken 55mm lensli zenitle kapıyı tam görebilmek için baya geriye açılmam gerekiyor..bilmediğim ne ayarı var?neden bu kadar yakın görüyorum herşeyi? :S örneğin iç mekan çekimlerinde enstantaneyi tam olarak alabilmek için digitalle yakından çekim yapabilirken aynı kareyi yakalamak için zenitle nerdeyse kapının dışından çekim yapmam gerekiyor.lütfen bi ayarı varsa bilgi verirmisiniz?

bu arada burası bi forum bilgilerimi deneyimlerimizi ve ürünlerimizi paylaşmazsak nerede paylaşıcaz yazmaya devamm

Tarih: 17 Mayıs 2009, 14:25 - İp: 78.***.**3.29