hally22
hally22 (üye)
İstanbul / Amatör

Zenit Et

selam herkese :D böyle bir site için çok teşekkürler geç keşfetme imkanım oldu. Arkadaşlar elimde şuanda zenit et var sadece 5 film foto çekilmiş çok temiz bir makine.daha önce hiç fotoğraf çekmedim analog olarak. hiç bir kavram ve muhabbetten çakmam yani.ama bu makinayı kullanmak istiyorum.yardımlarınızı bekliyorum.link vermezseniz yani burda anlatıp açıklarsanız çok memnun olurum :D fotoğraf dediğin analogla çekilir dijital dediğin tamamen para kazanmak amaçlı bi iş...

Tarih: 5 Nisan 2009, 19:37 - İp: 78.***.**2.166
ladomi
ladomi (üye)
Balıkesir / Amatör

Diyaframın açılması mevzusunu pek bilmiyorum .. pozometreye güvenmek lazım F oranı ise , odaklanmak yani netlik mevzusu.

Bu arada benimde zenit et makinam az önce kargo ile geldi .. ilk denemelerimi yarın yapmayı planlıyorum .. bendeki , el pozometreli .. daha önceki yazılarda çok aydınlatıcı bilgiler vardı ; bende bir çıktı aldım ve adım adım uyguladım .. sandığımdan çok daha ağır bir makine olduğunu görünce sevindim ..

denklansöre yarım basıp , sağ tarafa dönürmenin anlamını araştırıyorum , ne işe yaradığını bir yerde okumuştum ama bulamadım ..

ve filmi geri sararken , asa ayarını yaptığımız halkayı döndüreceğiz ama , daha başka birşeylerde yapmak lazım olabilir gibi geliyor içimden ??

ve filmi yakmamak için , wc de filan takmalıyım filmi sanırım ?

Tarih: 22 Nisan 2009, 17:48 - İp: 88.***.**3.107
hally22
hally22 (üye)
İstanbul / Amatör

wc iyi fikir ben ilk pozlarımı aldım... çok memnunum makinadan.ağır olması çok hoş bencede.. ve deklanşör sesi inasanı makinaya aşık ediyor... yarım basıp sağa çevirmenin anlamını bilen varsa yazsın bak bende merak ettim şimdi.. sana ilk karelerimden bir iki foto koyayım da heves gelsin

Tarih: 22 Nisan 2009, 21:23 - İp: 78.***.**3.178
hally22
hally22 (üye)
İstanbul / Amatör

[/IMG]

#hally22' tarafından 22.04.2009 21:52:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Nisan 2009, 21:45 - İp: 78.***.**3.178
ladomi
ladomi (üye)
Balıkesir / Amatör

bende ilk pozlarımı çektim , film takması çok kolaydı ama şimdi çektiğim pozları geri saramıyorum :D .. bu makinada filmi nasıl geri sarıyoruz ? ıso ayarı yapılan yerdeki film halkasını çeviriyorum , sıkışmış gibi duruyor öyle .. çevrilmiyor birtürlü ?

Tarih: 27 Nisan 2009, 12:29 - İp: 78.***.**0.109
kou_mktrnk
kou_mktrnk (üye)
Ankara / Amatör

"bende ilk pozlarımı çektim , film takması çok kolaydı ama şimdi çektiğim pozları geri saramıyorum :D .. bu makinada filmi nasıl geri sarıyoruz ? ıso ayarı yapılan yerdeki film halkasını çeviriyorum , sıkışmış gibi duruyor öyle .. çevrilmiyor birtürlü ?"

Deklanşörün alt kısmında deklanşörü saran silindiri aşağı çekip sarın

Tarih: 27 Nisan 2009, 14:57 - İp: 78.***.**6.147
ladomi
ladomi (üye)
Balıkesir / Amatör

aaa ... ben orayı kırılmış bir parça olduğunu , o yüzden metalin bir kısmının dışarıda kaldığını düşünüyordum .. :D :D bu yüzden filmi sarayım derken içinde koptu az önce ..

Tarih: 27 Nisan 2009, 15:06 - İp: 78.***.**0.109
hally22
hally22 (üye)
İstanbul / Amatör

bende farketmemiştim orasını.. fotoğrafçıya götürdüğümde dikkat ettim oraya basıp sarıyordu. ama ben filmi koparma başarısını gösteremedim henüz

Tarih: 30 Nisan 2009, 19:08 - İp: 81.***.**7.142
ladomi
ladomi (üye)
Balıkesir / Amatör

İlk sonuçlarımı aldım ; şu an makinemle aramda bir Aşk oluştu yıllar sonra yeniden aşık oldum yaw

İlk izlenimlerim ..

beklentilerimin çok ötesinde bir performansı var ;

gece çekimlerim ..

diyafram tam açık , 30 saniye pozlama süresinde yapay ışıklandırılmış bina çekimlerinde = çok sarsıntı yapmışım ama ışıklar çok net ve renkler çok canlı ..

diyafram tam açık , 30 saniye pozlama süresinde loş ışıklar ile aydınlatılan karanlık bir parkın çekimi = gözlerimle gördüğümden bile daha aydınlık çıkmış , biraz titretme yapmışım. renkler dolgun.

florosan lamba altında , iç mekan çekimi için 1/30 estantane ve diyafram 4 yeterli sonuçlar yine süper.

gece için çözümlerim ; 30 saniye pozlama yapmamalıyım , gereğinden fazla oluyor.
eğer çekim yapacağım mekan yapay ışığı fazla ise diyaframı tam kapatabilirim , 8 saniye pozlama yetecektir.

geceleyin çektiğim en karanlık mekanın bile , gündüz gibi çıkmasını istemiyorsam diyaframı 5,6 kısmalı pozlama süremi 10 saniyenin üstünde tutmamalıyım.

Gündüz çekimleri için ;
tüm çekimlerimden aldığım sonuçlar süperdi .. ayrıca notlara gerek yok

bu arada hally22 çok sağol , senin açtığın bu forum ile tanıştım ben zenitle ,ve şuan çok memnunum.

Tarih: 5 Mayıs 2009, 17:42 - İp: 88.***.**7.1
hally22
hally22 (üye)
İstanbul / Amatör

estafurullah yaw öyle şey mi olur hiç...memnunsak ne mutlu bize darısı diğer arkadaşların başına değil mi... yanlız bir şey soracağım bu gece modu uzun pozlama çekimlerinde flaşı kullandın mı??

Tarih: 7 Mayıs 2009, 13:47 - İp: 193.***.**1.214
ladomi
ladomi (üye)
Balıkesir / Amatör

Flaş kullanmadım .

Geçen gün nevruz kutlamaları vardı , yakılan ateşlerin yaydığı ışığı yeterli bulmadım , 5-6 saniye pozlamak lazımdı , öyleki çocukları bekletip fotoğraflarını çekemezdim .. güzelim görüntüler kaçtı. şu sıralar harici flaş bakıyorum diyebilirim.

Tarih: 10 Mayıs 2009, 02:19 - İp: 88.***.**4.238