kobratayan
kobratayan (üye)
İzmir / Meraklı

Zenit-e Lütfen Bir Yardım

arkadaşlarım ve değerli abilerim

öncelikle makinem Zenit-e helios 44-2 lens var 2\58
bu makine hakkında bilgi almak istiyorum nasıl kullanırım ne özellikleri var bunlar hakkında bilginize sığınıyorum yardımlarınız için teşekkür ederim.

Tarih: 29 Mart 2008, 23:19 - İp: 88.***.**8.58
forestquar
forestquar (üye)
Eskişehir / Amatör

resim çekerken vizörden baktığında sol tarafta yanan küçük kırmızı ışıklar göreceksin. onları göremessen pil bitiktir. saat pili. makine üzerindedir. bul ve değiştir. deklanşöre yarım bastığında, soldaki ışıklardan üstteki yanıyosa ışık fazla, alttaki yanıyosa yetersiz demektir. objektif üzerinde görüntüyü netledikten sonra, yarım deklanşör basarak, f değerini değiştir. (obj. üzerinde arkadaki çıtlayarak deişen) o ışıklardan 2 si de yanıp sönmeye başladığında, ışık idealdir. ama bi detay, sen yinede 1 yada 2 çıt daha çevir, sonuç daha güzel olur.

Tarih: 30 Mart 2008, 01:55 - İp: 88.***.**9.44
ahmet46
ahmet46 (üye)
İstanbul / Amatör

Mkina hakkındaki genel bilgilerin dışında gerisini ve en önemlisini çekerek öğrenirsiniz 10 film harcarsanız herşeyi öğrenme imkanı bulusunuz ,çektiğiniz ayarlar not alın Bende de zenit 12 xp var genel dizilim aynı sanırım , sol üstte iso ayarı ve üzerinde filmi geri sarma mekanizması var , kaldırıp yukarı çektiğinizde film kapağı açılır.Ortada zaten estantene 125-250 felan,yanında deklanşör, onun yanında da her çekimden sonra filmi sarmak için çevireceğiniz kol var.

Tarih: 30 Mart 2008, 14:18 - İp: 88.***.**8.80
ahmet46
ahmet46 (üye)
İstanbul / Amatör

İlkine devam: kolun üzerindeki 0 -36 arası film sayısı her film taktığında sıfıra getirirsen iyi olur yoksa kaç poz çektiğin karışır.Objektifin üzerinde 2-16 arası diyafram aralığı 2 en açık 16 en kısık, öndeki bölüm ise zoom ayarı yapman için ,objektifin sağ yan tarafında da otomatik zaman ayarlı çekim kolu var. biraz genel bir soru olduğu için bildiğin çoğu şeyden bahsetmiş olbilirim kusura bakma bu arada sen bunu birde gaijin den dinle o söküp takıyo o elindeki makinayı...

Tarih: 30 Mart 2008, 14:26 - İp: 88.***.**8.80
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ilk soktugumde calısmıyordu zaten, tamir ettikten sonra sokmedim hiç
herseyı anlatmıssınız, tekrarlamaya gerek yok.
bendeki makinede pil kapagı olmadıgından pozometreyı hıc kullanmadım..
forestquarın verdigi bilgiyi vermeyı unuturdum mesela.
elinize saglık,
kobratayan adına bende tesekkur ediyorum

Tarih: 31 Mart 2008, 03:56 - İp: 88.***.**3.69
  • 1